4 aydan sonra et?

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


neyran

Merhaba,

Ben kızıma 5. aydan itibaren sebze çorbası vermeye başlamıştım. Çorbanın içine sadece kuzu eti koyuyordum. Dişi olmadığı için eti çiğneyemiyordu tabii ki ama en azından etin özü çorbaya geçiyordu. Blender hiç kullanmadığım için bütün sebzeleri ve eti tel süzgeçten geçiriyordum.

çok da seviyordu...


kedidirkedi

Bence erken. 7. aydan itibaren diye hatırlıyorum. Zaten 6. ayda bir kan testi yapılır, demir eksikliği olup olmadıgına bakılır. Eger önemli düzeyde demir eksikliği varsa ilaç kullanırsınız. Yoksa da zaten o aydan sonra çorbalarına et katmaya baslarsınız.


neyran

Kızıma demir eksikliği olup olmadığına dair kan testi 1 yaşında yapıldı.

Dolayısıyla herkesin doktoru farklı. Bence en iyisi kendi doktorunuza güvenmeniz...


ozdenin_oykusu

biz de 7.ayda ete başlamıştık.dr.muz ete çok önem veriri.hergünm yemesi konusunda ısrarcı


fistikcik

"Ek gıdada 2. ayında olduğu için 8. aylıkken verilenleri yiyebilir" cümlesine katılmak mümkün değil. Ek gıdadaki kısıtlamalar bebeğin bazı besinleri sindirebilme, alerji yapabilme ya da ona zararı olabilme durumuna bağlıdır. Bazı besinleri (örneğin buğdayı) 6. aydan önce sindiremez, bunun için gerekli enzimleri henüz gelişmemiştir. Bunun ek gıdaya kaçıncı ayda başladığınızla bir ilgisi yoktur.

İçinizden gelen sesi dinlemekle iyi yapmışsınız, 4. ay çok erken. Et 6. ya da 7. ayda verilebilir. Ancak et yemezse demir eksikliği olur ya da protein yeterli derecede alamaz diye bir durum yok. 6. aya kadar zaten anneden aldığı demir depolarını kullanır bebek. Bu aydan itibaren verebildiğiniz ölçüde sağlıklı etleri verebilirsiniz.


silky

Biz de mama ile beslendigi icin ek gıdaya 4. ayda gectik, sebze purelerine 5. ayda baslamıstık. Doktorumuzun yonlendirmesi ile sebze purelerine et, kıyma koymaya 7. aydan itibaren basladık. Dana eti yerine her zaman kuzu etini ve kıymasını tercih ettik (hormonsuz oldugu icin).


hiranin_annesi

gulberon 4 aylik bebek sutten veya mamadan farkli besinlerle yeni yeni alisma surecinde zaten yedikleri ilk basta cok az oluyor yani ilk defa duydum bizim doktorumuz sebze purelerini tamamen bitirmedigi surece vermemizi soyledi ve 8. aydan once baslmayin dedi ben bu konuda cok arastirdim 8.aydan once baslanilmalidir seklinde bir bilgiye rastlamdim zaten butun sebzelerin tadina alismadigi surece direk ete gecmek mantiksizCevaplamak için Üye ol