Sütten kestim

nesli_defne soruyor: 10

iki gün oldu ilk gün şiştikçe sağdım ve yinede şiş sağdıkça gelirmi süt çok ağrım var yardım

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


zuzummm

neden kestiniz ki? madem süt var emzirmeye devam etseydiniz? 2 yasına 3 ay kalmış zaten ;)


fistikcik

Birden sütten kesince böyle oluyor maalesef. Eğer kararınızdan emin değilseniz, emzirmeye devam etmeye istekliyseniz devam edin, ileride kademeli olarak kesersiniz. Böylece göğüsleriniz fazla şişerek sizi rahatsız etmez. Bebeğiniz de bir süre daha anne sütünden faydalanmaya devam eder.

Ama kararınızdan eminseniz, göğüslerinizi ancak aşırı şişliği çok az alacak kadar sağın. Daha fazlasını sağmak süt üretimini devam ettirdiği için ters bir etki yapar. Göğüslerinize lahana yaprağı sarın, yıkanırken göğüslerinize soğuk su tutun, bir miktar adaçayı için ama genel olarak sıvı alımınızı azaltın.


guze_bebisi

sağmakla çozum olmaz bağlayın sımsıkkı ki süt kesilsin sağdıkça süt yüretmeye devam eder veboylece hep şişlik olur..sıcak suyla yıkayın diyorlarda oda çozum değil sicak suyla yıkamaya ve masaj yapmaya çalışıyorsanız süt yüretmeye devam edecektir..sürekli sımsıkkı bağlı kalsın boyle bir kaç günde şişlik gider..


aslidenizcan

sağdıkça gelir . biraz sabredin günün sonunda bi kes sağın mesela . ikinci gün ertesi sabah sağın gittikçe daha geç sağın ve en sonunda tamamen bırakın kalabildiği kadar kalsın en son emin olunca gelmeyeceğinden sağarsınız son kalanları.bu arada aynen dedikleri gibi sakık sarın ve az su için.


seres_esra

buzluğa bez koyup göğsüme koyuyordum yani soğuk komples süt çekiliyor sevil_seyma

 Nane  bendede işe yaramıştı taze nane yapraklarından gögsünüze kapatmanızı öneririm.


mavikedi

birden sütten kesmek çocuk için travmatik etki yaratabilir, hem sizin içinde zor olumuş. bence en iyisi yavaş yavaş kesmek önce gündüz sonrada gece azaltın hem siz hemde bebeğiniz daha kolay alışır ben öyle yapmıştım pek zorlanmamıştım, hem az emzirdikçe sütte azalıyor.


fistikcik

Anne istemiyorsa elbette emzirmeye devam etmemeli. Ama doktorunuzun "birden kes" önerisi ne yazık ki doğru değil. Doktorlara saygım sonsuz, hekim arkadaşlarınız burada da mevcut, ancak kendileri de ifade ederler, doktorların emzirme konusunda bilgileri çok ama çok sınırlıdır. Eğitimlerinde buna dair çok az şey görürler, aralarından az sayıda doktor özel ilgisi varsa bu konuda bilgilenebilir. Bu yüzden ne yazık ki emzirme danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış pek çok kişinin ve La Leche League gibi örgütlerin kesinlikle emzirmeyi birden sonlandırmayı önermediklerini burada belirtmek isterim.minigim_sare

 Arkadaşım maydanoz sarmıştı göğüslerine.sütü geri gitmişti.şişliği inmişti.senemyasar

Merhabalar,

Benim kızımda 21 aylık 11 Mayıs 2011 doğumlu bende 10 gün oldu keseli sütten. Benim kızım emmeye çok düşkündü, çalışıyorum kapıdan eve girdiğim anda anne meme diye bağırıyordu. Düşünce anne meme, kalkınca anne meme her zora düşütüğünde anne meme, bu sağlıklı davranışlar değil ve gün geçtikçe daha da zorlanacağım belli olduğu için kestim bence doğru karar vermişsiniz. Ben Güven hastanesi göğüs cerrahi Fikri beye gittim hemen şiddetle tavsiye ederim mükemmel bir doktor yıllardırda giderim kendisi kesinlikle bağlamamamı , gerek olmadıkçada sağmamamı söyledi ama mastit olma riskine karşın sağabilirsiniz dedi. Benden size tavsiye duşta ılık duş ile birlikte elle sağabilirsiniz zaten sütü tamamı ile bitirmeyeceğinizden süt üretimi de olmayacaktır. Çünkü biliyorsunuzdur süt üretimi bir göğsü tamamen bitirdiğinizde tam anlamı ile olur hep bir göğsü bitirip diğerine gein diye bu yüzden derler. Ben 2 kere elle sağdım sonrada zaten süt birikip de rahatsız etmedi, kendinizi rahatsız hissedince sağmanızı tavsiye ediyorum. Sonuna kadar değil sertlik ve acıma geçince bırakın sonrada bitecektir zaten.Cevaplamak için Üye ol