Ek gıdaları nasıl yediriyorsunuz?

temmuz soruyor: 6

Merhaba,
6 aylık bir oğlum var.Anne sütüyle besleniyor. Yaklaşık 4.5 aylıktan itibaren de ek gıdaları tanıtmaya başladık..Meyve püreleri, sebze çorbası ve yoğurt yediriyoruz. Ama bir sorunumuz var ki oyun oynamadan sunduğumuz şeyleri almıyor.Hemencecik sıkılıyor, ağlamaya başlıyor.Ben oyun oynatıyorum,annem yediriyor. Sanırım oyun oynarken ne yediğini farketmiyor. Aynı şeyi yaşayan var mı?Bu normal bir durum mu?Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız çoook memnun olurum.Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nesrin_ata

İlk çocuğumda ben de aynısını yapmıştım şu an çok sıkıntı çekiyoruz hiç tavsiye etmiyorum. Sırf yesin de nasıl yerse yesin diye ağzına tıkıştırıp duruyorduk .Üstün çabamız sayesinde iştahsız bir çocuk oldu .Bütün gün aç kalsa bile acıktım demez,yaşıtları kendi yemeğini yerken onu hala biz yediriyoruz .O son kaşığı yemezse açlıktan ölmezmiş şimdi farkındayız ama iş işten geçti.Madem anne sütüne devam ediyorsunuz bırakın istediği zaman yesin bir kaşık yesin iki kaşık yesin azar azar arttırın öğünleri . Bir oturuşta karnını doyuracak kadar yemesi mümkün değil çünkü sadece 6 aylık.Kaşıkla beslenmeye alışkın olmadığından öyle yapıyor olabilir mümkün olduğunca siz sofradayken onu beslerseniz o da gördükçe isteyecektir.


_Sezin_

ben daha 2 gün önce bunu sormuştum, cevaplara bir göz atın isterseniz...
http://www.nurturia.com.tr/questions/645f04cf-8c35-49ad-b5ab-9e5e012be524/1/yemek-yedirirken-aktivite--oyunsuz-eglencesiz-yemek-yedirilebilir-mi">

http://www.nurturia.com.tr/questions/645f04cf-8c35-49ad-b5ab-9e5e012be524/1/yemek-yedirirken-aktivite--oyunsuz-eglencesiz-yemek-yedirilebilir-mi 

biz biraz azaltmaya çalışıyoruz oyun işini eğer acıktıysa ve sevdiği bir yemekse yiyor ama bazen de ağzını kitliyor..belki mama sandalyesinde eline bişeyler verilebilir

sevgiler...


AOA

merhabalar.. aynı hataları hepimiz yaptık malesef. bu şekilde başlarsa, devamlı onu oyalayacaklar birşeylerle yemek isteyecektir (tv gibi) eline dikkatini çeken bir oyuncak ya da resimli kitaplar vermeyi dene bir de. sonuçta her zaman 2 kişi olmayacak ona yemek yediren.


cadsiz

ek gıdaya biz Ayaz beş buçuk aylıkken ve sadece akşamları muhallebi ile başlamıştık. ilk verdiğinizde sadece bir-iki kaşık yiyebilir. bu çok normaldir. bir hafta/ on gün içinde yarım porsiyona ancak çıkabilir. yani fazla zorlamadan çok azla başlayarak yavaş yavaş arttırmanızı tavsiye ederim. yeni bir öğün ek gıdaya geçişimiz ise en az iki/ üç hafta sonra oluyor. yani biz muhallebi vermeye başladıktan yaklaşık iki hafta kadar sonra meyve püresine, meyve püresinden yaklaşık bir ay kadar sonra da sebze çorbasına başlamıştık. ama bunların hepsine yazdığım gibi bir-iki kaşık başladık zamanla arttırdık. bu şekilde hiç sorun yaşamadık. zaten bebeğiniz anne sütü alıyorsa ve kilo sorunu yoksa ek gıda için erken bile.. bizim doktorumuz altı aylıkken başlatacaktı, sonra benim gözlemlerimle özellikle akşam saatlerinde anne sütü ile yetinmediğini farkedince (normalde 3-4 saatte bir emen bebiş her saat başı istemeye başlamıştı ve huzursuz oluyordu) beç buçuk aylıkken muhallebiye başladık yavaş yavaş.
ayrıca pütürlü yedirmenizi tavsiye ederim. daha çok küçük tabii ama Ayaz sanırım yedi aylığa yakınken sebzeye başladık ve biz hep pütürlü verdik.


cadsiz

uzun yazdim ama eklemek istediğim birkaç şey daha var.
yukarıda tüm yazdıklarıma rağmen, oyun oynayabiliyoruz yine de. başlangıçta açken gerek kalmıyor, ben de o sırada seri bir şekilde yediriyorum. çoğunu bitirmiş oluyor.. sonra biraz da elinde oayalanacak birşeyle, mesela bir arabanın kapılarını açıp kapatarak, elimde sakladığım birşeyi bulmasını sağlayarak, ya da ortamda başkası varsa onula oyalanarak yediriyorum. genelde bitirmiş oluyor. ancak bitirmemişse ve az kalmışsa zorlamıyorum çünkü zorlasam da yemiyor. az yemişse sevmediğini düşünerek başka birşey öneriyorum, tabii Ayaz büyüdüğü için alternatif çok.
bir de biz bebekliğinden itibaren Ayaz'ı sofraya oturttuk. biz evdeysek mutlaka bizimle sofrada yiyor. yemek yerken kesinlikle mama sandalyesinde oturuyor oluyor. daha yeni yeni, kotukta babasının yanına oturtup meyve yemesine izin veriyorum. bebekken de anakucağıyla yanımıza alırdık. asla o uyurken yemeye vb. çalışmadık. sofra kültürü de iyi gelişti bence bu sebeple.


temmuz

Çok teşekkür ederim ilginize..Oğluşumun kabızlık problemi var.Ek gıdaya başlamadan önce 6 günde çıktığı oldu kakaya. Sonra bir doktor arkadaşım ek gıda işine daha fazla eğilmemiz gerektiğini söyledi.Biz de öyle yaptık ve ek gıdaları alınca kakaya çok daha düzenli sık çıkmaya başladı.O yüzden şarkılar ve oyunlarla yemeye çoktan alıştı oğlum :( gerçi bu aralar ağzını kilitlemeye de başladı. Eğlenceyle yiyordu şimdi onu da yapmıyor..Tabii bir de ana kucağında yediriyoruz. Orada oturmayı hiç sevmiyor, kıpır kıpır..
Bu arada açken yedirmeyi de denedim.Bu durumda hiç yemiyor, yalnızca emmek istiyor.
Bu ek gıda konusu ne kadar zormuş..Cevaplamak için Üye ol