Kıyafet krizi

emp soruyor: 10

çok ciddi kıyafet krizi yaşıyoruz.

 "onu giymiycem, bunu giycem, sarı cicimi giycem, çorap giymiycem,doralı külot giycem, çıkar bunu, bu beni acıtıyor, bu bana büyük, bu bana yakışmıyor.."

kıyafetle yatıp, kıyafetle kalkıyoruz. sayılı birkaç parça var, devamlı onları giymek istiyor. kirlendiğinde çıkarmak istemiyor, yıkadığımda kurumasını bekleyemiyor (dün babaannesi ütü ile kurutup giydirmiş, o ütülerken başında beklemiş).gece yarıları bunu çıkar diye ağlayarak uyanıyor. geçen hafta ince giyindiği için hasta oldu. 3 gün antibiyotik iğne yapıldı. o 3 gün istemese de iğnenin korkusundan giyindi. şimdi yine çorap giymiyor, yazlıklarla  dolaşıyor. gözü burnu akıyor, öksürüyor. güzelce konuşup anlatıyoruz, anlamıyor yada anlamak istemiyor. enerjim bitiyor, nefesim tükeniyor.

mağazada beğendiği kıyafetleri alıyorum, eve gelince giymiyor.

ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


lopikcim

Benzer durumlar yaşıyoruz, alışveriş yaparken ona danışıyorum, fikrini alıyorum, ben onu sevmem diyor dönüp gidiyor..Külot, yağmurluk ve uzun kollu pijama krizleri yaşıyoruz bu aralar..vıcık vıcık terliyor geceleri ve ısrarla minnieli bir pijaması var uzun kollu, çekmecedn onu çıkarıp ben onu giyicem diyor..henüz uzun kollu t-shirtlere bile geçmemişken yağmurluğuyla dışarı çıkmak istiyor( o da minnie li:-)) zaten şemsiye olmadan çıkmak istemiyor, üsküdara gideriken yapacakmış yollarda..tuvalet eğitimini tamamlamanın verdiği heyecanla onlarca külot aldım dönüp dolaşıp hep aynılarını giymek istiyor..BEN ONU SEVMEM bu aralar en çok duyduğum cümlesi...


CokBilmis

Yanlış anlaşılmak istemiyorum. Mercan da harika bir kız biliyorum. Ama daha önce sıklıkla söylediğim bir şeyi tekrarlamadan duramayacağım:

Yemek, uyku ve davranış sorunları birbirini takip ediyor. Birinde sorun olunca, diğerini de etkiliyor.

Disipline edip etmemeye karar vermeniz lazım.

Disipline etmemeye de karar verebilirsiniz. Böylece karar verdiğiniz için sakin kalmayı başabilirsiniz. "Benim kararım, sonuçlarına da razıyım" dersiniz, içiniz rahat eder, umursamazsınız artık yaptıklarını.

Bana göre eğer giyim konusunda tercihleri varsa saygı duyarım. Pis de gezebilir, pek de takmam sanırım. Kurutucu alır giysileri gece o yattıktan sonra yıkar, sabah da kuruturum. Soğuktan hasta olunmaz aten. Antibiyotik aldığına göre bakteriyel bir hastalık geçirmiş. Soğukla bakterinin bir alakası yok. Hatta soğukta belki daha az bakteri olabilir mi? Her neyse, sinirlerin gerilince çocuğu suçlamaya başlıyorsun. Ben de öyle yapıyorum, herkes yapar sanırım.

Çözüm olarak enine boyuna düşünüp kararını vermen lazım: Olduğu gibi kabul mü edeceksin, zorluklarına rağmen disipline mi edeceksin?


emp

Sarı renk zihin faaliyetlerini arttırır ve insana cesaret verir. Bu nedenle, sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengi seviyor olmasına şaşırmamak gerekir. Sarı rengi seven insanlar ilgi çekmekten ve her şeyin kendi kontrollerinde olmasından hoşlanırlar. İşlerin kendi kontrollerinden çıkmasına ise tahammül edemezler.

Bunu buldum şimdi netten. sarı takıntısı olduğu için merak ettim. aynen her şeyin kendi kontrolünde olmasını istiyor aksine tahammül edemiyor. disiplin etmek çok zor. o bizi disipline ediyor.güçlü, kararlı, inatçı bir çocuk.tam bir savaşçı.

sevdiği kıyafeti günlerce üzerinden çıkarmıyor. gece uykusu da dahil buna. uyurken çıkarmaya çalışırsam anında uyanıyor. tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu var. bağışıklık sistemi zayıf. ayaklarını sıcak tutmak gerekiyor. en ufak bir üst solunum yolu enfeksiyonunda dahi kendi gibi inatçı olan ateşi 40 civarında günlerce direniyor. ve evet üşüyüp hasta oluyor..


CokBilmis

:)))) İnatçılığı kime çekmiş acaba?

Olduğu gibi kabul et, rahatla bence.

Kıyafetlerini bırak üstünde kalsın, yatak çarşafını yıkarsın en kötü :)
Ayaklarını da sıcak tutmak istiyorsan, onun da beğeneceği, sapsarı bir patik alın. Belki onu da çıkarmaz ayağından uyurken bile? :)


emp

ben ve babası evlenmeden önce çok farklıydık. ama deli deliyi görünce sopasını saklarmış. şimdi ikimiz de durulduk.ben zaten tipik kova.özgür ruhlu, vurdumduymaz, kural dışı. zor da olsa törpülendim. bu kız bizi yola getirdi.

annem de senin dediğin gibi bırak ne isterse yapsın diyor. bütün aile sarı renk peşine düştü. çarşı pazar dolaşıp sarı arıyorlar.bütün haftasonu sarı ayakkabı aradık. en son sarıya boyatmayı düşünüyorum.kedidirkedi

Bitmiyor ama hafifliyor zamanla. Yani en azından tek bir şeye takıntılı olma hali ortadan kalkıyor ama yine de kendi seçimlerini giymek konusunda zaman zaman yine kriz çıkabiliyor.

 

Mümkün oldugunca suyuna gidip, kararlarına saygı göstermeli, iki - üç kıyafet kombinasyonu hazırlayıp arasından seçtirmeli, yerse :)


kedidirkedi

sarı converse ler var bildiğim


nilinmasali

http://www.trendyol.com/Bebek-Ayakkabi---Clemente-Inf-G53191/UrunDetay/11084/1683875/cocuk 

 benim bacaksızda aynı yolda ilerliyo iki haftadır aynı tişörtü yıkayıp giyiyoruz:(fistikcik

Tecrübeli anneler, fikrinizi sorayım.
Henüz bu yaşa gelmedik, ama bizim kız şimdiden böyle yapacağına dair imareler veriyor :)

Bebeklerle inatlaşmamak, kararlarına saygı göstermek benim de katıldığım bir yaklaşım. Ama bunun bir sınırı olmamalı mı ?
Dışarı çıkmak için vakit kısıtlıyken "O olmaz, bu da olmaz, ben öbürünü istiyorum"a bu kadar şans tanımalı mı ?
Henüz tecrübe etmedik, ama herhalde ben mümkün olduğunca sevdiği şeyleri önerir, kendisinin seçmesine izin verir ama çok uzatıyorsa da ağlasa da, sızlasa da "Kusura bakma kızım, dışarı çıkmamız gerekiyor, vakit geçiyor" diyerek bir tanesini seçer giydiririm herhalde. Ona da müsade etmezse "Giyinme, çıplak çıkalım o zaman" der, soğukta aklı başına çabuk geleceği için elbiseleri yanıma alırdım.

Ne dersiniz, bu şekilde müdahele edemez miyiz ?


emp

bizim derdimiz aynı kıyafete kafayı takması. geçen kış aylarca aynı pijamayı giymişti. gece gündüz, evde dışarıda, her yerde, her zaman. bir kıyafete takınca takıyor. kirlenmiş, ıslanmış kabul etmiyor.ağlatarak zorla giydirdiğim zamanlar da oldu, hiç müdahale etmeden dışarı çıktığımız da çok oldu.

yeni aldığım bir elbiseyi tam bir hafta gece gündüz  giydi. sonra başka sevdiği bir kıyafeti giydirme bahanesi ile çıkardık, yıkadık, bir daha yüzüne bakmadı.

@mar;fazla kıyafeti yok zaten...


Cevaplamak için Üye ol