Kaybolan uyku duzeni nasil olusturulur?

beatrix soruyor: 3

Kizim dort ayliktan beri odasinda kendi kendine uyur du.. Gece beslenmeleri dort ayda kestim. Sorun olmadi. Ve aksam dokuzda yatagina birakir sabah sekizde alirdim yatagindan. Hasta atesli vb durumlarda gece bir iki defa kalkar pispislar geri yatirirdim.

Yazliga geldik babaannemizin yazligina.. Ucumuz ayni odada yattik. Kendi yataginda neredeyse hic yatmadi. Hep bizim yataga gelmek istedi bizim yatakta yattigi surece uyusa tamam hep uyandi.. Agladi.. Uyanip ayaga kalkiyor. Uykulu ama uyuyor degil o an.. Gece teroru gibi.. Gunlerdir uyku haram..

Simdi eve donuyoruz. Kendi odasinda bizden ayri yatacak.. Eski muhtesem duzenime nasil doneyim bilemedim. Bizim yataga gelmek isteyecek kucak isteyecek ben yanina uzanirim gerekirse ama bizim yataga almam diyorum simdilik.. Gunduz uykusunu azaltip denesem diyorum

Kac yasina kadar gunduz uykusu lazim bilmiyorum ne sureyle uyumali yada.. Bizim kiz ogle yemegi ustune iki saatten fazla uyur.

Siz boyle bisey yasadiniz mi

Nasil bas ettniz

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Yenidenanne

Eve gelince eski rutininiz nasılsa ona dönün. Tatildeki uygulamaları isteyebilir, istemeyedebilir. Sizin düşünceniz hep "istemeyeceği" yönünde olsun. Konuyla ilgili endişenizi vs hissettirmeyin. Huzursuzlanabilir, ağlayabilir. Kararlı olun. Gitmeden ne yapıyorsanız güzel güzel konuşarak ama rutinden şaşmadan uyumasını sağlayın. Sizin bu konuda kararlı olduğunuzu görürse o da rutine geri döner. Tecrübelerimden yazıyorum bunları.

Kreşlerde gündüz uykusunu ana sınıfına kadar uyutuyorlar. 6 yaşta okula hazırlık için uyutmuyorlar, ki bence o yaşta da uyutabilirler.


beatrix

Bu gun mandali al topun ustune koy dedim aynen dedigimi yapti. Cogu zaman yapmaz ama anladigini hissediyorum ama yapmiyor soyledigimi..

Konusursam anlamaz gibi geliyor ama anlar aslinda anlamak zorunda anlamali yani

Konusmayinca anlamiyor saniyoruz konusmuyor ama anliyor bal gibi haklisin


Yenidenanne

Anlayışları değişiktir tabii, yetişkindeki mantık yok tabii. Ama sizin söylediklerinizi anlayabilir, bunun ötesinde duygularınızı hisseder, örneğin söylediklerinizdeki endişeyi, şüpheyi, vs...     Cevaplamak için Üye ol