Oğlumu nasıl konuşturmalıyım.yardımcı olun

aysel13 soruyor: 10

    oğlum 2 yaşında halen konuşamıyor sadece 10 kelime dışında konuşmuyor yaşıtları cümle kurarken bizimki konuşmuyor.çok stres yapıyorum çevremde herkes neden konuşşmuyor deyince çok üzülüyorum doktora götürdük anne ,baba, mama vb diyorsa seslendiğinde dönüyorsa, tepkilere karşılık veriyorsa,acıktığında bişeyler istiyorsa sıkıntı yok diyorlar ne yapmam lazım ?

        çok sevecen bir çocuk.oyun oynamaya bayılıyor,tv izletmemeye çalışıyorum.kitap okuyorum hernekadar istemesede.bakalım ne zaman konuşacak tatlı oğluşum   
        doktorun söylediği herşeyi yaptım ama yinede tık yok şimdi onu kendi haline bıraktım inanın bende yoruldum.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


ipekkusgoz

Bence gerek yok bu kadar üzüntü ve stres yapmanıza. Her bebek farklı, her bebeğin ayrı bir gelişim süreci var. Size de yazık bebeğinize de. Benim oğlum 26 aylık  onun da konuşması tek tük kelime şeklinde. bir sorun mu var diye aklıma bir şey gelmedi bile.Rahat olun bence çocuk gerginliğinizi hissediyordur mutlaka.


gulcinozden

benim oğlum 10 dan fazla kelime kullanıyor ama sizinki gibi cümle yok maalesef.bende bi dönem sıkıntı haline getirdim ama faydası olmadığı gibi kendimizi sadece yıpratıyoruz.benim oğlum yalnız büyüyen bi çocuk.bizler ne kadar konuşsakta,tv açmasak kitap okusakta bi kreş ortamındaki çocuk kadar olamıyor.bizim 10 gündür falan doğum günü sebebiyle evimiz kalabalıktı ve ilkokul çağında çocuklar çoktu.onlarla sürekli oynadı konuşmasında da ilerleme oldu.bunlar etkili tabiki ama erkek çocuğunun kızlara göre daha geç konuştuğunada inanıyorum.sıkıntı etmemek gerek.söylediklerinizi anlıyorsa en azında söylediği anlamlı bi kaç kelimesi varsa arkası gelicek demektir.


daco

12. aydan sonrasını baz alırsam 1 gün dahi kızım neden konuşmuyor diye düşünmedim, tıpkı neden emeklemiyor, neden yürümüyor diye düşünmediğim gibi. Aynı anneden-babadan olan çocuklardan hepsi birbirinden farklı iken, temel gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde sürdüren bir bebek için, konuşmuyor diye endişelenmek/üzülmek hem size hem bebeğinize bir fayda sağlamaz.

Konuşma gelişimi için bahsedilen bütün alt yapıyı anne-baba olarak kızımıza sağlasakta (tv açmamak, kitap okumak, bol bol konuşmak, oyun gruplarına katılmak) bebeğin kendi karakteri, bir gen yapısı var. Sonuç olarak kendisi 31.ayda konuşmayı uygun gördü.

Bunda hiç can sıkacak bir şey göremedim ben, soran sorsun, mühim olan bebeğinizin sağlığı...Siz eğer onları umursar bir şekilde soranlara cevap verirseniz, onlarda her fırsatta sorar, "eltimin dıdısının bıdısı şu zaman bu zaman konuştu" diye her defasında anlatırlar.Bunun doğal bir durum olduğuna önce kendinizi inandırın.

------------------------
yazmıştım birkaç gün önce...


aysel13

hepiniz haklısınız umursamıyorum ama bazen aklımın bir köşesine takılıyor işte.eşimve kardeşim öğretmen bazen konuşmada kritik evrede deyince deyince üzülüyorum.çocuğum mutlu ya bende onunla mutlu oluyorum inşallah en yakın zamanda(istediği zamanda ) oda konuşacaktır.


pinarsultan

Bizde de aynı durum vardı, okuduğum bir kaç yerde git babana ' masayı toplamasını söyle'. Mesela yada git annene ' kapıyı kapatmasını söyle' her gittiğimiz yerde sen söyle sen iste garsonda suyunu, sen öde hesabı vs böyle olunca kendine güvendi ve şimdi çok şükür her derdini anlatıyor.pakize_efe

ben de arzucaya katılıyorum. yaptıgınız her eylemi cumle olarak ona soyleyin. bunu  ben ogluma dogdugu gunden itibaren yaptım ve bunun cok faydası olduguna inanıyorum. birdenbire soylemiyorlar tabi ama hafızalarına yazıyorlar sonra da birden cozuluyor dilleri. bir de uyumadan once kitap okumanın cok faydalı oldugunu duymustum. dinlemek istemiyor hatta dinlemiyor gibi gorunebilir ama mutlaka biriktiriyordur beyninde emin olun.

uzulmeyin, her cocuk cok farklı oluyor.. tabiki her yasın bir gelisim standardı var ama sizin bebegınız kelime olarak soyledigine gore onları mutlaka birlestirecektir.


aysel13

iyi de arkadaşlar dediklerinizi doğduğu günden itibaren yapıyorum inşallah bende faydasını görecem


Kozzy

aynı durumu karsı komsumuz yasamıstı. oglu 3,5 yasına gelmıstı hatta ama hep elıyle ya da "ıh ıh" dıye sesler cıkararak kendını ıfade etmeye calısıyordu. pedagog vs... goturmedıklerı yer kalmadı. psıkologlar bıle burada arkadasların sıze verdıgı ogutlerı verdıler hep. ama kesınlıkle zekasında bır eksıklık ya da sıkıntı olmadıgını dusunmedık bız cunku algıları cok acık bır cocuktu. 4 yasında yuzme kursuna yazdırdılar, oraya gıtmeye basladıgından ıtıbaren cocuk konusmaya basladı. 4 yasında oyle bır konusur hale geldı kı, uzun uzun cumleler kurmaya basladı, hem de cok akıllıca cumleler. bence uzulmeyın ve zaman bırakın. her cocuk her seyı aynı anda yapacak dıye bır sey yok.neretva

Çocuklarımızı konuşturamayız. Aynı yaptıklarımızın onları oturtmayacağı,  emekletmeyeceği, yürütmeyeceği gibi. Her çocuğun kendine özgü bir gelişim hızı var. Şöyle düşünün, tırnaklarımızı olduklarından daha hızlı uzattırabilir miyiz? Ya da saçımızı? Dişlerinin çıkması için yapabileceğimiz birşey de yok. Genlerine kodlanmış bir vaki var. Benim oğlum 18. ayına geldiğinde sadece 6 dişi vardı. 18. ayında bir düğmeye basılmış gibi dişleri çıkmaya başladı ve 12ye ulaştı. Şimdi yine durdu. Bu konuda elimden birşey gelmeyeceği gibi yürümesi konusunda da gelmedi. 15. ayında tam yürüdü. Önüne konan yemekleri 13. ayında ağzına götürdü. Hepsini kendisi istediği zaman yaptı. Çünkü o benden ayrı bir birey. Sizin oğlunuz da 10 kelime söylüyormuş, yaşıtlarının önünde bile sayılır. Tabii ki onunla bol bol konuşun, kitap okuyun ama bu yaptıklarınızın onu genlerinin kodladığından daha erken konuşturabileceği yanılgısına düşmeyin. O ne zaman isterse o zaman konuşacak ve o zaman da siz isteyince susmayacak.


turkuazz

hiç uğraşmadık konuşsun diye.Özellikle hiçbir şey yapmadık.Normal konuşmalarımız dışında.Bakıcı da sessiz bir kız.24. ayını doldurur doldurmaz başladı kelimeler.O güne kadar baba,dede  bile dememişti.Şimdi susturabilene aşk olsun.
Cevaplamak için Üye ol