Parmak emme ve pedagog önerisi, hiçbir şey yapmayın...

birbebekannesi soruyor: 10

Kizim parmak emiyor, yaklaşık iki aydır. Daha öncesinde emzik emiyordu ve sadece uykuda ve uyku öncesinde. Şimdi parmağında yara olacak şekilde yine uyku öncesi ve yükü süresince her baktığımda agzinda. Mavala stop kullandım, uyurken çok zorlandı ağladı ama gerçekten o kötü tadına rağmen uyurken yine emdi. Pedagog gittim, kısa bir görüşme oldu. Bana müdahale etmeyin, bu ihtiyaci tukendiginde vazgececektir dedi. Alt dişler parmağını resmen kesti, emzige dönelim mi dedim. Kesinlikle hayır dedi. Açıkçası içim hiç rahat değil, psikolojik mi bilmiyorum ama on iki dışı daha önce gibi. Bir önerisi olan var mi?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kucukadam

Bende Pedagogunuzun dediği gibi yapmak gerektiğini iki yasa kadar asla müdahale etmeyin diye çok ünlü bir çocuk Dr. Undan dün dinledim tv de. . Bilginize. .


kurablyemm

Kızmda emiyor bıraktım emsin nasılsa arkadaslarini görünce kreş anaokulunda bırakacak uyurken veriyorum yaşı kaç acaba bi sure sonra bırakır emziği niye bıraktırmak istiyorsunuz çok mu büyük yaşı


birbebekannesi

25 aylik kizim, emzigini 2 ay önce annesinee unuttuk. Eve geldiğimizde uyku saatiydi ve unuttuğumuz fark edip söyledik, tamam dedi. Ertesi gün uyku saatinde sordu, biz de kuşlar almış başka çok küçük bir bebeğe goturmek istiyorlar dedik. Annesi alsın demisti:) kabul etti ilk iki hafta çok rahattı, uykuya dalarken son 1 2 dakika parmağını emiyordu. Onemsemedik, ama sonra çok emmeye başladı. Parmak tam damaga yapıldığından emzikten daha zararlı gibi geliyor. Gece ağzı hafif aralık kalıyor, uzman sadecd durtusel dedi. Izin verin, aciyanda kendi parmağı dedi. Parmakları burusuk oluyor sabahlari; ( odanizi ayırın dedi ama bu konuyla bağlantılı değil. Sordum bir bağlantısı var mi diye, 6 ayın sonunda ayirmamiz daha sağlıklı olurdu dedi.


kurablyemm

2yas büyük değil yeğeni 3te bile emiyodu demekki ihtiyacı var ben çalışıyorum emziremiyorum diye serbest bıraktım ustuste haksızlık gibi geldi sizi bilemem pedagogada goturmussunuz


zenhitm

Kız kardeşim ilkokul 2.sinifa kadar parmak emdi. Annem ne yaptiysa vazgeçiremedi. Ben emzik kullanmışım. Annem kiz kardeşime vermek istememiş, o da parmak emdi. Velhasıl illa birşey emiyor bebekler. Freud haklı arkadaşlar ;-)tuzlusut

merhabalar, internetten hızlı bir araştırma yaptım bu konu ile ilgili. parmak emmenin 3 yaşına kadar normal olduğu ve hatta çocuk bunu bilinçsizce, emme refleksini tatmin etmek için yaptığı belirtiliyor. aşağıdaki yazıda da belirtildiği gibi 3 yaşından sonra emme devam ederse bir problem olduğu düşünülebilir hatta çene yapısında bozukluklar olabilir. 3 yaş öncesinde bence mudahale etmeyin.

merak ettiğim emzirmeye devam ediyor musunuz? Etmiyorsanız ne zaman kestiniz emzirmeyi?
yazının ilgili kısmını ekliyorum; 
"Beslenmeye bağlı parmak emme 1. yılın sonunda kesilir ve 2.yıldan sonra bu davranış durur. İlk 3 yılda çocuk parmak emmenin farkında bile olmaz. Çok nadir olarak da 5-6 yaşına kadar devam edebilir. Normal davranış ve ilişkiler yoluyla da 1 yaşın sonunda bu alışkanlığını terk edilebilir. Ancak eğer yürümeye başladıktan ve 1 yaşından sonra da parmağını emiyorsa, bu onun fazla yorgun, rahatsız, mutsuz ve sıkıntılı olduğuna işaret edebilir. Ancak bu ciddi bir problem olarak görülmez, onu rahatlatan davranışlardan biri olarak ifade edilir.

Ceza vererek parmak emmeyi engelleyemezsiniz

Parmak emmek çocuklukta uyumu etkileyen bir davranış değildir.  Anne babalar parmak emmenin bir hastalık olmadığını ve diş deformasyonuna yol açmadığını bilmelidir. Çünkü buna inanan anne baba ve aile büyükleri, çocuklarını kötü bir alışkanlık olarak düşündükleri parmak emmeden vazgeçirmek için çok şiddetli tedbirlere başvurabiliyor. Hatta parmaklarına acı biber sürerek, ellerini kollarını bağlayarak veya dayak atarak onlara unutamayacakları acı verecek cezalar uygulayabiliyor. Oysa bu alışkanlığı terk etmek için alınan uygunsuz tedbir ve cezalar, çocukta uyum problemi yaratabiliyor.

Çocuklar neden parmak emerler?    

  • 1 yaş civarındaki çocuklar uykuya geçerken,                                                          
  • Diş çıkarma zamanında diş mineleri kaşındığı için,
  • Çevrelerinde parmak emen birilerini model aldıkları zaman,                      
  • Ebeveynler arası gerginliklerde,                                                                              
  • Yeni kardeşin dünyaya gelmesi durumunda,
  • Zorlukla karşılaştıklarında, utanma, sıkılma, yorgunluk belirtisi olarak,
  • Sevgi ve güven eksikliği varsa,
  • Memeden erken koparılmışsa,
  • Ek besinlere zorlanmışsa parmaklarını emebiliyor.         

Parmak emmesini önlemek için…

Çocuğunuzu uygun pozisyonda besleyin. Bebeğinizi emzirirken veya biberonla beslerken göğsünüzün sıcaklığını duyacak şekilde kendinize yaklaştırın. Böylelikle bebeğiniz kendisini güvende hissedecektir. Ayrıca yemek verirken hırpalamaktan ve azarlamaktan da kaçının.

Memeden erken kesmemeye çalışın. 

Ona uygun çeşitli faaliyet olanakları ve oyun ortamı yaratarak meşgul olmasını sağlayın.

Çocuğunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek davranışlarınızı düzeltin. Şiddet uygulamayın ve onu batıl fikirlerle korkutmayın.          

Parmak emmesini terk etme arzusunu harekete geçirmek için onu ödüllendirin.

Parmağını ağzına götürdüğü zaman zararsız acı mayi sürülebilir veya ellerine eldiven takabilirsiniz

Ona kendi kendini kontrol edebilmesi için isterse bu alışkanlığı terk edeceği inancını kazandırın.

Ağız ve diş sağlığına zarar verir mi?

Parmak emme henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açabilir. Bu durumda üst ön dişler öne, alt ön dişler geriye doğru eğilir ve alt-üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir.  Çocuk bu alışkanlığını 3 yaşına kadar bıraktığı takdirde dişler arasındaki açıklık kapanır. Ancak 3,5 yaşından sonra kalıcılık artmaktadır. Parmak emme alışkanlığı gece uyurken de devam ediyorsa diş bozulmalarında daha etkili olur ve bunun sonucunda üst çenede darlık, yani V şeklinde çene kavisi oluşur."


fkry37

benim büyük oğlumda emiyor 38 aylık maalesef 2,5 yaş civarı bırakmıştı kendiliğinden sonra kardeş geleceğini anlıyınca başladı yapma etme dedikçe arttı şuan görmezlikten geliyoruz ama babaanne sürekli tepki veriyor yanında annen kızar parmağın kopar vb o da daha da artırıyor mavala ojeyi bende deneyeceğim doktor dene dedi parmağında deforme yok ama küçük oğlumda başladı önce elini ağzına soktu sonra baş parmağı acıkınca ağzına alıyor doktor çorap giydir dedi giydiriyorum ama bu kez çorabı kemiriyor resmen emzik deniyorum ama almıyor bir türlü ooff ne benim oğlanların parmak merakı bilmiyorum


fkry37

bende dünden beri gezindim nette parmak emmenin tedavisi çözümü şeklinde genelde hiçbirşey yapmayın tolerans gösterin görmezden gelin diyor 3-4 yaşa kadar hatta okula başlayana kadar sizde bir bakın isterseniz ben rahatladım biraz yapmayın dedikleri herşeyi yapıyormuşum meğer birde bu yöntemi uygulayacağım ama acı oje yada ince eldiven hatırlaması için uygulanabilir diyor sLnKA

Benim oğlum da emiyor parmağını. Ilk Doğduğu zaman emzik vermeyi denedim ama onlarca marka arasından Hiçbirini istemedi. Uyku öncesi beni emiyordu doyunca memeyi kendi bırakıyordu ama hala birşeyler aranıyordu, bir turlu uykuya geçmiyordu. Tekrar benim göğsümü de istemiyordu. Sonunda biraz da benim yardimimla parmağını bulup emmeye başladı. Açıkcası ben cok rahat ettim. Çünkü gece bile mizirdanip parmağını bulup uykuya devam ediyordu. Esim cok rahatsız oldu emmesin yapma senin Yüzünden diye. Ama ben de internetten biraz araştırınca yüksek emme refleksi ile emzik anne göğsü ya da iste parmak emmenin normal Oldugunu okudum hep. Müdahele etmemek gerekiyormuş. Simdi 15 aylık ve uykuya geçerken emiyor sadece hatta uyurken elinde tuttuğu bir kurdelesi var onu eline alır almaz parmak da Ağzına giriyor. Yine gece arada bulup parmağını emiyor ama tüm gece degil. Bu sekilde rahatladığını kendini rahat hissettiğini düşünüyorum ben ve müdahele etmiyorum. Gun içinde cok nadir bazen yine emiyor ama elini Yavaşça çekip oyuncak veriyorum unutuyor. Hep 3 yasa kadar diyor ve ben de o zamana kadar böyle devam etsin diyorum.

Dun turnaklarini keserken emdiği parmağın kenarında derisi kalkmıştı ellemedim ama sanırım oyun oynarken orası yara haline gelmiş ve dun gece parmağını Ağzına goturdukce ağladı ve emmemedi. Haliyle uyuyamadi da. Normalde uyanıkken hic beni emmiyor ama dun gece hep göğsümü aradı. Süt de az zaten artık ve emerek uyudu. Gece cok sık uyandı ve yine beni emerek uyudu. Esim böylece unutur bırakır dedi ama bence cok mutsuz oldu. Sabah biraz geçmişti ve Öğlen yine parmağını emdi.

Uzattım ama kısaca, bence de müdahele etmeyin uyku icin ve suresince. Ama gun içinde de emerse dikkatini Dağıtın çaktırmadan. Belli ki emziğin yerine koymuş. Zamanla üzmeden anlatabilirsiniz.


MelekAnne

Pedagog tavsiyesi gelmemiş ? :(Cevaplamak için Üye ol