Anneye aşırı bağlılık bu yaşta kalıcı olur mu?

ipegim soruyor: 7

Anneye aşırı bağlı olan bebeklerle ilgili soruların hepsini okudum. Genelde herkes bunun bir dönem olduğunda hemfikir. Çoğu da kreş, oyun grubu gibi çözümler bulmuşlar ama acaba nasıl sonuç aldılar? Bunun zamanla geçeceğini düşünüyorum ve pek de sorun olarak görmüyorum açıkcası ama yanlış mı yapıyorum acaba önlem alınması gereken bir durum mu? Çünkü çalışıyorum ve evde olduğum sürece elele dolaşıyoruz sürekli..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ipegim

Zaten babasina da cok duskun ama cogu cocukta da yasanabilen bir durum saniyorum. Bir sorundan sozetmek icin kizimin kucuk oldugunu dusunuyorum aslinda. Belki bir yastan sonra onlem almak gerekebilir ama acaba dikkar etmek gerekir mi diye merak ettim.


beatrix

Anneye düskun olan bence hic vazgecmiyor.kizim babasindan haber almadan yasayabilir ama benimleyken evden cikip asansore bindigimiz anda el ele tutusmak ister. Sarilmak ister ama sadece bana. Koltuga oturmaz gelir uzerima yatar oturur ben oturuyorsam illa bana dayanir. Kime ne anlatsa ne kadar oynasa tatmin olmaz isin icine beni sokmazsa catlar. Hafta sonlari yoğunlukla babasiyla zaman gecirir baba yatirir baba masal okur baba yemegini hazirlar bunlara itirazi yok ama baba bir yere gittiginde bazen hic sormayabiliyor bile babasini. Yazarken farkettim galiba ard arda aktivite ve programlarla kizin kafasini mesgul ediyorum babanin yoklugunu anlayamayabilyor halbuki ben yokken babasi normal gunluk rutini pek bozmuyor boylece beni ben yokken cok sik soruyor.neticede yine de bana daha cok duskun ve bunun gececigi sanmiyorum. Gecerse De mutlu olurum.


fistikcik

Anneye bağlılık bu dönemde çok normal. Ama evin içinde dürekli elele gezmeniz bana bebeğinizin ayrılma kaygısını üst noktada yaşıyor olabileceğini düşündürttü. Eğer işe giderken sizi görmüyorsa, ya da kaçarak gidiyorsanız, sizi gözden kaybettiği her an ortadan kaybolacağınızı sanmaya başlamış olabilir. Bu yüzden bu konuda kırılan güvenini tekrar tesis etmek gerek. İşe giderken mutlaka vedalaşın. Eğer sabah çok erken gidiyorsanız ve bu mümkün değilse gece uyumadan önce bunu anlatın ("Sabah sen uyanmadan işe gideceğim ama akşam döneceğim" gibi). Çok kısa süreli (5-10 dakika gibi) evden dışarı çıkıp hemen geri gelmek (elbette bebeğinizi bırakabileceğiniz birisi evdeyken) ayrılık kaygısını aşmada işe yarayan başka bir yöntemdir.


ipegim

Fıstıkcık sabah anneanneye ben bırakıyorum zaten uyanmış oluyor, sürekli anlatıyorum işe gittiğimi onu alacağımı, herkesi de uyarıyorum benim geleceğimi anlatın diye buna en başından beri dikkat ettim. Şöyle de birşey var haftasonu çalışmıyorum, cumartesi çok üstüme gelirken pazar daha bağımsızlaşıyor burdan da özlediği gibi bir anlam çıkarılabir gibi geliyor. Biryerde okudum saklambaç oyunu bile etkili olabilirmiş, oynuyoruz bakalım..


ipegim

çocukların olduğu ortamlarda sorun yok zaten hemen oyuna adapte oluyor da büyüklerin olduğu ortamlarda çekingen kalabiliyor..


swimmingbabies

Mommy and Kiddy Aile Seminerleri başlıyor!Uzman pedagogumuz ile 2 Yaş Sendromu!12 Ocak-13.30 da!Kişi sayısı ile sınırlıdır.Rezv.02122730083 Ücret 25 TL


kakao79

bizimki benden başka hiç kimseyle kalmak istemiyor, babasıyla bile vakit geçirmek istemiyor.18 aylık benimki.doğduğundan beri böyle bana yapışık ama son günlerde benim için dayanılmaz bir hal almaya başladı:((Cevaplamak için Üye ol