Memeden kesme

medide soruyor: 6

Kizim yakında 2 yaşında oluak ve adeta meme bağımlısı.nasıl biraktiracagimi dert ediyorum.bu konudaki deneyimlerimizi paylasirsaniz çok sevinirim.çok zor olucak.öğlene kadar çalışıyorum.geldiğimde benden çok ekmeyi bekliyor o kadar bağlı yani.bu durumdaki anneler nasil biraktirdiniz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


meltemy

Ben de kızımı 22 aylıkken kesmiştim.siz de kendinizi hazır hissediyorsanız bence gece-gündüz ayrımı yapmadan,nasıl bi yol izleyeceğinizi önceden belirleyerek,işin duygusal kısmına takılmamaya çalışarak memeden kesmeye çalışın,ben o dönem yıllık izindeydim ve ailemin yanına gittik 1 haftalığına kızımla.kalabalıkta daha kolay adapte olur dedim.pazar gecesi emzirdim,pazartesi sabahı o uyanmadan her iki göğsüme de yara bandı yapıştırdım ve ilk talebinde "annecim memeler uf olmuş,yara olmuş" dedim göstererek "tamam annecim" dedi.sonra gün içinde her talebinde bunu yeniledim,dikkatini başka şeye yönelttim.gece çok sık emer olmuştu son zamanlarda,çalışan anne olduğumdan oldukça yorucu olmaya başlamıştı,hani belki gece zorlanırız dedim ama gece de çok zor bi durum olmadı bizde.kolaylıkla atlattık diyebilirim bu dönemi.kızım da çok düşkündü ve bu yüzden ben de cesaret edemiyordum kesmeye ama kişisel tecrübem siz hazır ve kararlı olduktan sonra gerisi bir şekilde halloluyor.çünkü annenin duygusal kararlılığı ve sabırlı olması da önemli bu aşamada.nurturia'daki sorularda aratırsanız bu konuda değişik yöntemler deneyen anneler bulabilirsiniz (azaltarak kesme yöntemi,sabır taşı sürerek kesme yöntemi vs...)kolaylıklar diliyorum...bellroad

ben salca, sabır tası, bant vs oyle yontemler yapıp en sevdiği seyi igrenc gosterme taraftarı değilim. uzmanlar da onermiyor. 20 aylıkken gece 2 kere gunduz 3 kere emiyordu. once geceden basladım gece 12-1 gibi emdiğini kestim uyandıkca meme sabaha dedim, su verdim, pıspısladım. 1 hafta sonra eve geldiğimi kestim meme yatarken simdi yok dedim, oyun oynadım aktiviteler vs dalıp unuttu, sonra sokak araba vs emdiklerini kestim, sonra sabaha karsı olanı derken 24 aylıkken meme artık gidecek, bir daha gelmicek, byebye yapacagız sen artık buyudun bardaktan sut iceceksin demeye baslayıp sadece uykuya dalarken o da sureli (10a kadar sayacagım sonra bırakakacaksın dedim hadi uyuyalım diyince tamam ben abi meme yok diyip uykuya daldı). 26aylık oldugunde is icin 2 gun ayrı kalmıstık, giderken memeler gelmicek vs dedim yine. gelince bir kez emzirdim sabah. oglen yok dedim agladı 10dakıka kadar sonra uyudu, aksam meme istemedi. ve bir daha hic istemedi ve aglamadı da.


bellroad

bu arada meltemynın dediği cok dogru hazır oldugunuzda yapın ben 20 aylıkken birden kesmeye tesebbus etmistim ama o agladıkca meme diye ben de aglamıstım ve asırı pismanlık ve sucluluk duymustum o yuzden vazgectım ve kendimi hazır hissedene kadar bekledim. bir kere kesince bir daha vermeyeceksiniz cunku aklı karısmasın diye.


sLnKA

Öncelikle her ikinizin de hazır olmadı cok önemli. Sonra hastalık diş Çıkarma evdeki Değişiklikler vs de önemli. Yani hem meme gidecek hem de baska bir değişiklik daha olmasa daha iyi olur.

Ben ilk önce gündüz emzirmelerini kestim. Sabah ilk uyanınca emiyordu sonra öğle uykusu icin emiyordu bir tane de aksam üzeri. Sonra aksam uyumak icin ve gece uyandıkça. Sabah uyanınca olanı kesmek kolay oldu uyanır uyanmaz hem yataktan Alıp oyunlar yapmaya başladım böylece aklına gelmedi bile. Öğle uykusu icin bir sure hep arabada uyuyakalmasini sağladım ve dikkatlice eve çıkarıp uyandırmadan yatırdım. Yalnız Öğlen uyumadan önce ayran içirdim o sure hep böylece de midesi dolu olduğundan emmeye yeltenmedi. Yalnız bir hafta içinde iki kere eve çıkarken uyanır gibi oldu ve kucağımda olgu icin memeyi arandı vermeyince Kalkıp ağlamaya başladı, ne Oldugunu anlayamadı çünkü. Ben de hadi sallayayim seni diyip ayağıma yatırdım. O iki günü de böyle atlattık. Öğleden sonra da hep dışarı çıktık parka gittik, zaten cok sukur dışarıda vs meme diye yapışan bir bebek değildi. Parkta olunca da aklına gelmedi yine.

Bu böyle bir hafta devam etti ama geceleri hep emzirdim. Aksam uykusu icin emerken de yakında memeler bitecek süt gelmeyecek artık dişlerin de var zaten bardaktan içebilirsin vs diye konuştum hep. Bilmiyorum ise yaradı mi tabi.

Gündüz artık hiç emmiyor ve aramıyor olmaya başlayınca akşamları da yemekte ayran verdim yine midesi cok dolu oldu ve uykuya sallayarak yatırmaya başladım. Gece uyandıklarında da salladım hep. Bir iki huysuzlandi ama yumuşak yumuşak memeler bitmiş artık istesen de süt gelmiyor sabah bardaktan içersin dedim. Ve böylelikle yine 1hafta da gece mesaisi de bitti.

Yalnız nurtopu gibi bir ayakta saklanma problemimiz oldu ki 22ayliktan 36 aylık olana kadar ve hatta hala arda Sırada da olsa devam etti, ediyor.

Ben birşeyler surup uzaklaştırmak istemedim. Hep anlatma yoluna gittim. Anlayıp anlamadığını bilmiyorum. Ama en azından nispeten yumuşak bir Bırakma oldu.

Ben bıraktırmaya çalışırken 4 aylık hamileydim. Sağlık sorunları yasamaya başlamıştım biraz da zorunluluk vardı yani. Yoksa sanırım ben hala kızımı emziriyor olurdum :))) hatta kardesi doğduktan sonra bir kaç sefer istedi, tabi diyip hemen aldım onu da ama emmemedi:/ resmen emmeyi unutmuştu. Cok vicdan azabı çektim o zaman. Hani dişimi sıkıp memeyi biraktirmasaydim dedim hep.

O Yüzden iste sizin de hazır olmanız cok önemli.

Simdi oğlum ben vermesem emmeyecek neredeyse. Çocuğu Kişi diyor hani rahat bırakacak diye ama ben daha cok emsin daha cok emsin istiyorum ve ne kadar zorlansan da bırakmaması icin resmen Savas veriyorum.


nike

24 ay isteyerek emzirdim.24 aydan sonra uygun ve hazır olduğum zamanı kolladım.yalnız ben aylar öncesinden kızıma birgün büyüyeceğini sütün ve memenin tadının bozulacağını biteceğini vs söyledim sürekli bu konuda konuştuk.bardaktan süt içeceğini vs özendirerek.bende öğleye kadar çalışıyordum.bir pztesiden başlayarak eve geç gitmeye başladım.annem ve babam bakıyorlardı yalnız ve kızım emerek uyuyan bir çocuktu(!) akşama kadar sağda solda oyalandım öğle uykularını dedesiyle bir şekilde( kucakta malesef :)) yaptılar.bir hafta sadece gündüzleri vermedim gece devam ettim..ctesi günü evdeydim öğlen uykusunu memeyle yapmak istedi kucağımda ağladı bende ağladım bi şekilde uyudu..;) bir hafta bitince hazır ve kararlı olduğum bir gece aktardan aldığım sabır taşı( aloe vera kökü) biraz sutla ıslatıp çok çok az sürdüm renksiz hafif kokulu mayhoş tadı olan birşey ağzına aldı ve anne süt bozulmuş dedi..bende aaaa gerçektenmi neyse artık demekki büyümüşsün sen artık boşver o zaman hadi uyuyalım diyerek uyudu.ve her gece bin kere kaljan kızım o geceden sonra hiç uyanmadı wc ve su isteği hariç arada sırada o da. Yalnız biz de yatağı bizim yatağımızın yanında aynı odada bir düzenimiz vardı.sonra odasına geç ancak yeri geldiğinde hala hastalıklarında vs yanıma alırım.bu konuda katı kurallarım yoktur belkide bu kadar samimi olmamız kolaylaştırmıştır bilemiyorum.bu benim hikayem ve tercihlerim.yalnız çok zor bi süreç içinizdan birşey kopuyor yada ben çok istekli emzirdiğin için böyle duygusallık yaşamış olabilirim..bu tarz durumları yalnız bence birazda çocuk belirliyor ben hep kızımın yönlendirmesini takip ettim biraz tuvalet eğitiminizde çok kolay oldu benzer şekilde uygulamıştım...Allah kolaylık versin...;)


medide

Fikirler için çok tesrkkur ederim dikkatle okuyorum ve kendim için plan yapıyorum.Cevaplamak için Üye ol