İştahsızlık..

araf_01 soruyor: 7

6 buçuk aylık oğlum kadar iştahsız bir bebek dünyaya gelmişmidir bilmem beni hastalıklara bırakacak ama beyefendinin açlık umrunda bile değil... Kilo alımı herzamaki gibi bu ayda çok az hala 6 kilo ek gıdaları da mamaları gibi reddediyor hiçbirşey yediremiyorum..Lütfen yardım iştah açıcı bir şurup yada başka birşey varmıdır

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhaba,
6 aylık bir bebekte iştahsızlık olmaz. Ek gıdaya hemen alışamaması normaldir, demek ki hazır değil. Ya da eğer ilk denemelerde yemesi için zorlanmışsa tepki geliştirmiş olabilir. Sakın zorlamayın ve ek gıdayı bir süre erteleyin.
Emziriryor musunuz ? Mama ile mi besleniyor ? Emziriyorsanız emzirmeye devam edin, ek gıdayı bir hafta sonra tekrar denersiniz (ama asla zorlamadan).
Mama veriyorsanız ve mamayı da reddediyorsa mutlaka bir doktorla görüşün. Bir sağlık problemi olmadığından emin olmak gerekli (reflü, besin alerjisi, herhangi bir enfeksiyon vb gibi).
Hiçbir bebek kendini aç bırakmaz. Ek gıdayı istemeyebilir ama sadece mama alıyorsa mamayı reddetmesinin bir sağlık sıkıntısıyla ilişkisi olabilir.
Her koşulda 6 aylık bir bebeğe iştah açıcı şurup falan verilmez, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bebeğiniz kaç kilo doğdu ? Eğer düşük kilolu doğan bir bebekse belki ancak yaşıtlarına yetişmeye çalışıyordur. Ayda ne kadar alıyor, boy uzaması, baş çevresi artışı nasıl ?


asyanin_annesi

Canim 6 aylik bebek doyumluk yemez. Tadimlik yer. Yani yiyecekleri tadar en fazla 3-5 kasik yer. O yuzden emziriyorsan memeye ana ogunu olmali. Yada mama veriyorsanda mama ana ogunu olmali. Zaten yaklasik 1 yasinada bu durum boyle gidiyor. Az az zorlamadan deneyin. Henuz ogune gecemezsiniz ama birkac ay sonra ogune basladiginizda o zmn istahsizmi diilmi karar verirsin. Fistigin dedigi gibi kesinlikle zorlamadan denemelisin.

Kolay gelsin


araf_01

mamayıda yemiyor  2. ayından sonra uykuda besleniyor sadece hiçbir sağlık sorunu yok çok şükür.. biz ek gıdaya erken başladık beslenme sorunundan dolayı uyanıkken mama yemediği için uyanık olduğu zamanlarda ek gıda vermek zorundayım ki uykusu geldiğinde açlıktan uyuyama sorunu yine başlamasın diye.. 6. ayda şu kadar yemeli yada hazır kaşık mamaları yememeli gibi bütün bildiklerimi unutturdu bana oğlum karnı doysunda ne ile ne şekilde artık önemli değil..çünkü 2 aylıkken 13 saat açkaldığını açlıktan uyuyamadığı için mama yemediğini fitil vererek uyutmak zorunda kaldığımı hiç unutamam bunun gibi daha başka şeyler.. çok zor anlayacağınız benim işim..


asyanin_annesi

Anlamadigim sadece uyurkenmi mama yada meme veriosun?


fistikcik

Merhabalar,
Sadece uyurken emmesi (ya da mama almasının) bir sebebi olmalı. Bunu hiç araştırmadı mı gittiğiniz doktorlar ?
Bu durum herhalde memeyi reddederek başladı. Siz de mama verdiniz. Sonra da mamayı da reddetti herhalde.
Memeyi reddetmenin pek çok sebebi var. Bunların en başta gelenlerinden (uykuda beslenme bu durumda da görülür) biri süt akışının fazla hızlı ya da yavaş olmasıdır. Ancak durum sadece bu olsaydı mamayı reddetmezdi. Anlattıklarınız bana reflüyü düşündürtüyor. Şunun için : herhangi bir şey (anne sütü ya da mama) emmek, yutmak, yemek ona acı veriyor olmalı ki bunların tamamını reddetsin. Reflü böyle bir davranışa yol açabilir çünkü bebek birşey yedikten kısa süre sonra acı duymaya başlar.  Besin alerjisi de buna benzer bir duruma sebep olabilir.
Reflü ya da besin alerjisi konusunda uzman bir doktorla görüşmenizi öneririm. "Hiçbir sağlık sorunu yok" iken bu anlattıklarınızın meydana gelmesi çok mümkün değil.

Emzirmeyi tamamen sona mı erdirdiniz ? Eğer sütünüz hala varsa sağın, tamamen kesilmesinin önüne geçin.
Sizi anlıyorum, yaşadıklarınız sizi bebeğinizin aç kalması konusunda endişeye boğmuş. Bu endişe ile nasıl yerse yesin diye düşünüyorsunuz haklı olarak. Ancak bebeğinizi yemeye zorlarsanız büsbütün reddetmesine sebep olursunuz. Ne olur hiçbir şekilde zorlamayın. En azından birkaç gün zorlamamayı deneyin.
Yoğurt ya da ayran ile arası nasıl ? Hiçbir şey yemediği günler bunlardan vermeyi deneseniz ? Anne sütünü sağıp verdiğinizde de mi içmiyor ? Sütünüz hala varsa sağıp vermeyi deneyin (yoksa da aslında iyi bir elektrikli sağma makinesiyle birkaç gün düzenli şekilde sağarak tekrar gelmesini sağlamak mümkün). Biberona ve kaşığa tepki duyuyorsa alıştırma bardağı ile verilebilir.


araf_01

önce memeyi reddetti mamayı bile uykuda yemeye başladı uyutup öyle yediriyorum hala çok zor bir 6 ay geçirdik tüm kontrolleri tahlilleri yapıldı bir sorun yok benimde sütüm kalmadı zaten..tek umudum ek gıdalardı çünkü uyanıkken birşey yiyebilecekti ama maalesef ondada hüsran yapmadığım çorbalar mamalar meyveler vs kalmadı hazırları bile denedim yok yemiyor belki oyunla ağzını açtırabilirsem ozaman bir ikikaşık giriyor onada zaten sinirleniyor..2360 doğum kilosu 6100 şimdiçok zayıf ama çokta hareketli ayrıca tam destekli bir şekilde hala oturamıyor bu konudada çok tedirginim yüzüstü yatırdığım zamansa emeklemeye çabalıyor..İştah açıcı şuruplarda artık ümidim yarın kontrolümüz var bakalm doktoru ne dicek..birde zayıflığını çok takıyorum hele birde ne kadar küçükmüş demiyorlarmı çıldırıyourm resmen


fistikcik

Sizi anlıyorum ama söylemek zorundayım. Çözümü yanlış yerde arıyorsunuz. İştah açıcı şurup bu yaştaki bir bebeğe verilmez, ayrıca sorunu çözmez.
Bebeğinizin desteksiz oturması için hala vakit var, endişelenmeyin. Desteksiz oturamayan bir bebek zaten ek gıdaya hazır değildir. Bunu tüm uzmanlar söyler.
Bebeğiniz bu dönemde ek gıdayı sorunsuz kabul etseydi dahi 1-2 kaşıktan fazlasını yiyemeyecekti ki.. Sadece ek gıda alması, karnını bununla doyurması mümkün değil. Beslenmesinin çok büyük bir kısmı hala sütten oluşmak zorunda (ya anne sütü, ya da mama). Reklamları bile dönüyor televizyonda, görmüşsünüzdür. "Bebeğinize günde iki çay bardağından fazla ek gıda vermeyin" diye. 6. aylık bir bebek iki çay bardağı dahi yiyemez. 1-2 kaşık alır sadece, o kadar.

Sizi anlıyorum, ama yapılması gereken bebeğinizin neden memeyi ve mamayi reddettiğini bulmak. Ve bunu çözüme kavuşturmak.
Alıştırma bardağıyla ayran vermeyi denediniz mi ? Bebeğiniz şimdi kaşığa ve biberona tepki duyuyor, çünkü zorla beslenmeye çalışılmış. Bu tepkisini unutturmanız lazım. Alıştırma bardağı farklı bir nesne, belki onu reddetmez. Zorlamamanız olmazsa olmaz bir şart.
Tekrar yazacağım, lütfen bir reflü ya da besin alerjisi uzmanına danışın.Cevaplamak için Üye ol