Okulda şiddet ve kızımda çiş kaçırma sorunu

galaksi2 soruyor: 4

Merhaba.5 yaşındaki kızım Türkiye'nin kurumsal olan özel okullarından birinin anaokulu kısmına başladı.Bununla birlikte kızımda çiş kaçırma olayı başladı.Bu arada kızım, sınıfındaki erkek çocuklara yaramazlık yaptığı gerekçesiyle öğretmenleri tarafından tokat atıldığı,koluna,bacağına veya sırtına vurulduğundan bahsetti.Bunu duyunca çok şaşırdım ve şok geçirdim adeta.Çünkü burası güya bir özel okul ! Ama tepkimi, artık bana ya bir daha bir şey anlatmazsa endişesiyle kızıma belli etmemeye çalıştım.Ve pek tabi ki kızımın çiş kaçırmasını direkt bu olaya bağladım.Şiddet görmeden büyümüş bir çocuk olan kızım, yaşıtlarına göre oldukça hassas,çevresinde olup bitenlere oldukça duyarlı bir çocuktur.Uslu,kurallara uyabilecek kadar da bir o kadar uyumlu olan kızım öğretmenleri tarafından direkt şiddete maruz kalmıyor.Fakat çevresinde gördüğü şiddet onun bilinçaltını elbette ki rahatsız ediyor.Üstelik sadece sınıf öğretmeni de değil,iki ayrı ing öğretmeni ve de diğer bazı branş öğretmenleri tarafından da oluyormuş bu şiddet.lütfen bana izleyeceğim yollar konusunda yardımcı olur musunuz?Durumu öğretmenin birisine anlatsam kabul etmeyecek eminim ve delil vs yok diyebilir haliyle.Çocuğama telefon ile gönderip kayıt almasını mı sağlasam?Diyelim ki kızım bunu gizlice başaramazsa,çünkü daha 5 yaşında...Kafamda bir sürü soru ve hala harekete geçememiş olmak benim vicdanımı oldukça rahatsız ediyor.Bir veliye benzeri ufak bir şey çıtlatmaya çalıştım okulu savunmaya çalıştı körü körüne.Nasıl yapacağıma karar veremedim bir türlü.Lütfen yol,yöntem,yardım istiyorum.Sizler böyle bir durum ile karşılaşsaydınız neler yapardınız?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mutluannelif

Çok tatsız. Hukuki yollarını bilemiyorum ama lütfen kızınızı karıştırmayın. Yanı kayıt filan yapmasını istemeyin, iyice gerilir çocuk.

Yerinizde olsam direkt öğretmenlerle konuşurdum. Ordan bir başlayın derim. 

Şiddet gören çocuklar olduysa diğer veliler de durumun farkındadır ve birlikte hareket edebilirsiniz. Lütfen zaman kaybetmeden öğretmenlerle görüşün.


HOPELESS

Şiddet gören çocukların isimlerini kızınızdan öğrenmeye çalışıp velilerle görüşebilirsiniz. Kurum istediği kadar özel kurumsal idealist olsun bu çalışanlarının şiddet eğilimli olmasını engelleyemez. Bazen isimlere markalara çok takılıyoruz ''yok canıııımmm orda kesinlikle olmaz zinhaaarrr'' diyoruz ama oluyor beklemediğimiz herşey oluyor . Bende hukuki süreci bilmiyorum ama kesinlikle konuşulması gerektiğini düşünüyorum


ilknur

Benim bildiğim kreşler kapalı devre kamera sistemleri ile izlenmek zorunda. Ve okul herhangi bir olay olduğunda bunu paylaşıyor velilerle. Çocukların kimler olduğunu ve gününü söylediyse kızınız, aileleri bugünleri kontrol edebilirler kameralardan. Kızınız çok hassas diye yazmışsınız. Hassas çocuklar bazen en ufak bir fiziksel müdahaleyi ya da ses yükselmesini kızma, bağırma gibi algılayabiliyor. Kızınız olanları biraz gözünde de büyütüyor olabilir. Benim oğlum da bu şekilde olmuştu. Öyle abartarak anlatıyordu ki aslında işin aslının öyle olmadığını anlıyorduk sonradan.


galaksi2

mutluannelif haklısınız kızım zaten oldukça etkilenmiş durumda olan bitenlerden.Bu nedenle kızımı karıştırmamak en güzeli olacak.Bu arada velilerin haberi var mı gerçekten ben de bilmiyorum.Sadece velilerden oluşan bir whatsapp grubu bile henüz yok çünkü.Sınıf öğretmeninin oluşturduğu bir grup var onda da müdür yardımcısı eklenmiş durumda gruba.Normalde bu grupta müdür yardımcısı görevindeki kişinin olmaması lazım değil mi? Yanlış mı düşünüyorum? Yani hangi amaçla (velilerden gelen herhangi bir soruyu öğretmen yanıtlayamadığında ya da tatmin edici bir cevap veremediğinde müdür yardımcısı sorulara cevap vermeye çalışacak anlaşılan ) müdür yardımcısı bir sınıf grubunda yer alabilir ki?Cevaplamak için Üye ol