bakıcı ile uyuma

cemocan81 soruyor: 10

Merhabalar,

8 aylık oğlum karyolasında uyumaktan pek hoşlanmıyor. Ben çalışan anneyim, 12 saat bıyunda bakıcı ile beraber. Uykuya bizim yatakta dokunarak ve elimi tutarak geçiyor, daha sonra ben karyolasına alıyorum uyurken. Geceleri uyandıktan sonra bizim yatağa geliyor genelde. Anlıyacağınız bizim yatağa fena halde alıştı. Ancak bakıcı ile de aynı durumda olması beni rahatsız ediyor. O karyolasına da koymak istemiyor yatakta daha çok uyuyor diye ve ikisi beraber koyun koyuna yatıyorlar. Benzer durumda olan var mı? Rahatsız olmakta haklı mıyım? Oğlum benimle bu şekilde yatıyor ama bakıcı ile de aynı şekilde uyuması normal mi? H.sonları ben gündüz yanında yatmıyorum, uyuduktan sonra karyolasına alıyorum. Sizlerde durum nasıl?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


cemocan81

işe başlarken bir uzman ile görüşmüştüm, çalışan annelerin geceleri anne ile uyuması gerekli demesi üzerine oğluma gece beraber uyumaya başladık. iyi mi ettik kötü mü bilmiyorum :( bakıcının demesine göre güzdüzleri de biizm yatağı istiyormuş ve tyanında kendisinin olmasını. ben h.sonlar gündüzleri alıyorum karyolasına.


cemocan81

ben hata mı ediyorum beraber uyumakla:(


cemocan81

aramzıda yatıyor o yüzden düşme tehlikesi yok da, benim takıldığım nokta asıl bakıcı ile de güzdüzleri beraber bizim yatakta uyuması. tabi gece nerde uyursa güzdüz de orda uyumak istiyor oğlum ama, bakıcı ile uyuması da bana tuhaf geliyor. böyle yapan başka kimse yoktur herhalde.


nihal58

Hiç yalnız değilsiniz merak etmeyin bizde de durum çok benzer üstelik benim oğlum 26 aylık aynı şekilde uykuya geçiyor yanında mutlaka bizim yatmamız lazım gecede bizimle yatıyor. Gündüz uykusunuda bizim yatakta yatıyor ve uyuyana kadar bakıcının yanında yattığını düşünüyorum sorduğumda bir kere yaptım dedi ama ben eminim yattığına çünkü oğlum yanında biri yatmadan uyumuyor nasıl uyutacak başka türlü , beraber uyumuyorlar ama en azından uyuyana kadar yatıyor yanında. bende rahatsızım ama yapacak birşey yok gibi çünkü çocuk başka türlü uykuya geçemiyor , yatak odasında kamera yok görmüyorum yatıp onunla uyuyormu ama uyuyorda olabilir yani.


cemocan81

aynı durumdayız ama  izimki daha ileri boyutta gibi. çünkü oğlum yanında birinin olmasından öte dokunarak elini tutarak, hele bu ara benim kolumda göğsümün yanında yatıyor. aynısını bakıcıdan da istiyormuş. kadının da işine geliyor, uyumuyor başka türlü diyip o da yatıyor. bizim yatakta beraber uyuyorlar. düşününce çok tuhaf geliyor. başka türlü alıştırmaya çalışsam bu sefer de çocuk bir öyle bir böyle bocalar. 12 saat ben yokum yanında, çok zor.fistikcik

Siz güvenli bir şekişde uyuduğunuz takdirde sizin bebeğinizle uyumanızın bir sakıncası yok. Bu bir ebeveynlik tarzı tercihi. Birlikte uyumayı öneren yaklaşımlar var. İleride kendi yatağında uyusun isterseniz belki zorlanabilirsiniz, ama eğer bu durumdan memnunsanız sakıncası yok, hatta gece uyanmalarına çok daha kolay müdahele ederek bebeğiniz de, siz de daha iyi uyuyabilirsiniz.

Bakıcı konusuna gelince, bence o bebeinizle birlikte uyumasın. Sizin birlikte uyumanız başka, onun uyuması bambaşka. Anneler içgüdüsel olarak bebeklerinin yataktaki yerini bilir, derin uykuda iken dahi onun üzerine devrilmezler (eğer anne sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanmıyor, yahut obez değil ise). Ancak başka biri bu şekilde bir "uyku halinde dahi devam eden dikkati" gösteremez. Bebekle uyması bu sebeple güvenli değildir.

İngilizce okuyabiliyorsanız Dr. Sears'in güvenli birlikte uyuma ile ilgilş makalesine bakabilirsiniz. Orada da bakıcının uyuması tavsiye edilmiyor :

http://www.askdrsears.com/topics/sleep-problems/sleep-safety/safe-co-sleeping-habits

(İngilizce bilmiyorsanız Google Translate ile yapılmış otomatik çeviriye bakın. Ancak otomatik çeviri olduğu için dili iyi değil :
http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.askdrsears.com/topics/sleep-problems/sleep-safety/safe-co-sleeping-habits&ei=MSzfTtjeFKfV4QTjp4GXBw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&sqi=2&ved=0CCcQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Ddr%2Bsears%2Bco%2Bsleeping%26hl%3Dtr%26biw%3D1024%26bih%3D410%26prmd%3Dimvns


cemocan81

bizde kamera yok, taktırsam mı acaba. bakıcı başlayalı 2 ay oldu. sonradan taktırmak zorun çıkarır mı? başta olsa olurdu da, şimdi izah etmesi zor gibi.


nihal58

bir kere bakıcıya ayıp olur mu diye bir düşünce olmamalı bebeğin annesi sen olduğuna göre sen nasıl rahatsan o şekilde yürüyecek işler bakıcıda işine gelirse bunu kabul etmek zorunda.

Senin bakıcıya başka türlü uyutma yöntemi önermen gerekiyor sadece mesela o aylarda Carrefourdan aldığımız salıncak bizim çok işimize yaramıştı salıncak tam yatıyordu ve bakıcı öğlenleri ona koyup uyutuyordu ve hatta geri almıyordu çünkü bizimki hemen uyanan bir bebekti. Salıncağın içine yumuşak battaniyeler koymuştuk ve tam yattığı için sorun olmuyordu kemeride vardı bağlıyordu düşmesin diye 1 seneden fazla bu şekilde uyudu oğlum böyle bir yöntem deneyebilirsiniz.cemocan81

bizim bakıcımız o kadar kendi bildiğini ve alıştığını yapmak isteyen bir insan ki, 8 aylık bebeği mama sandalyesi dururken ben öyle alıştım diye anakucağında yemek yediriyor. çocuğu yeni bir şeye alıştırmak zaten zorken ben bir de bakıcıyı alıştırmaya çalışıyorum. her yeni uygulamaya direnç gösteriyor. oğlum ona alıştı seviyor, o da oğlumu seviyor, çok konuşması ve inatlaşması olmasa memnunum aslında ama hep kendi bildiğini yapmak istiyor, ben aksini söyleyince de çok konuşup dır dır edip beni bunaltıyor. uyuma konusunda da aynı, ben ona hep tamam bizim yatakta uyusun ama sonra karyolasına al diyorum. her gün her telefonda aynı konu, karyolasına aldım uyumadı, orda az uyuyor napim sonra ben de yataga aldım yanına yattım gibi cümleler. bunaldım..


nihal58Eğer bakıcının sizin yatakta yatması seni çok rahatsız ediyorsa bu konuyu devamlı kafanda büyüteceksin ve mutsuz olacaksın onun için başka türlü uyutma yöntemi bulman şart.
Bahsettiğim salıncak bu tam yatan bir model , 1 seneden fazla öğle uykularını bunda yaptı Poyraz, yeni eve taşındık yer yok diye kaldırdım ama geri getirmeyi bile düşünüyorum yani.Cevaplamak için Üye ol