bakıcı ile uyuma

cemocan81 soruyor: 10

Merhabalar,

8 aylık oğlum karyolasında uyumaktan pek hoşlanmıyor. Ben çalışan anneyim, 12 saat bıyunda bakıcı ile beraber. Uykuya bizim yatakta dokunarak ve elimi tutarak geçiyor, daha sonra ben karyolasına alıyorum uyurken. Geceleri uyandıktan sonra bizim yatağa geliyor genelde. Anlıyacağınız bizim yatağa fena halde alıştı. Ancak bakıcı ile de aynı durumda olması beni rahatsız ediyor. O karyolasına da koymak istemiyor yatakta daha çok uyuyor diye ve ikisi beraber koyun koyuna yatıyorlar. Benzer durumda olan var mı? Rahatsız olmakta haklı mıyım? Oğlum benimle bu şekilde yatıyor ama bakıcı ile de aynı şekilde uyuması normal mi? H.sonları ben gündüz yanında yatmıyorum, uyuduktan sonra karyolasına alıyorum. Sizlerde durum nasıl?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


mayaberry

Benim oğlumda uyurken yanında birisi ona dokunsun sırtını sıvazlasın bayılıyor. onun için yer yatağı hayatımızda yaptığımı en güzel ve akıllıca iş oldu.. ne zaman ki bebek karyolosuna sığmadı ki bu 7 aylık olduğunda sanırım hemen kendi odasına bir yer yatağı yaptık ve orda uyumaya başladı.. akaşm birlikte yatıyoruz ben gene onu seviyorum okşuyorum, ama ne zaman uyuyor hemen kalkıp kendi odama yatağıma gidiyorum.. gece kalktığında gene gidip onun yanına yatıp uyutup geçiyorum, yani o benimle uyuduğunu sanıyor :) keza bakıcımızda öyle yanına yere yatıyor o uyuyunca bırakıp gidiyor...

yani söylemek istediğim illa birlikte uyumak istiyorsanız yer yatağı yapmanız ve sizin onun yanında yatmanız ve zamanla bırakıp onu çıkmanız.. çok kolay alışıcaktır..

ben bu şekilde hem onunla canım istediğinde yatıyorum, hemde onu yataktan düşme tehlikesinden uzak tutmuş oluyorum..

sizle uyuması bir derece sonuçta annesisiniz ama bakıcı ile hele birde sizin özeliniz olan yatakta uyuması benim kulağıma kesinlikle hiç hoş gelmiyor.. bi kere o oda, o yatak sizin özeliniz, hijyen açısından da hiç sağlıklı değil...

tercih tabiyki sizin ama yer yatağı alternatifini de düşünmenizi öneririm..


oğlumuz için aldığımız, yaptığımız en önemli şey oldu kesinlikle yer yatağı...


 


cemocan81

evet kesinlikle başka bir yöntem bulmamız lazım, zira sizin de dediğiniz sebeplerden ben çıldırmak üzereyim. yer yatağı için de evde müsait bir yerimiz yok maalesef:( oda yapamadık henüz evimiz küçük olduğu için.


ayse_deniz

Bencede siz Nihalin önerdiği bu salıncaktan alın. Bebeğiniz 8 aylık bu salıncakta uyumaya bayılacaktır. Bir süre sonra bakıcınızında işine gelir kolay uyuduğunu görünce.


sibelebrunur

bir arkadaşım gizli kamera taktırdı evine bakıcının haberi yok iş yerinden sürekli takip ediyor içi çok rahat uyku konusuna gelince benim kızımda ateşlendiği zamnlar yanımızda uyuyordu çok tehlikeli olduğunu üzerine yorgan battaniye vs gelebileceğini elimizin kolumuzun falan yanlışlıkla yüzüne gelebileceğini söleyince insanlar yatağına alıştırdım 1 hafta falan zorlandım ama alıştı bakıcıyla uyumasını hiç tavsiye etmiyorum bebeğimin benden başka kimseye yakın olmasına dayanamama bu bnm fikrim. ilerde sizi değil bakıcıya yakın olduğunu görünce çok üzülürsünüz bence yatağına alıştırın en kısa zamnda 


CokBilmis

Kzım gece bizimle uyuyor gündüz ise bakıcısı ya da anneannesi kendi yatağında uyutup çıkıyorlar. Yani gece ayrı şekilde, gündüz ayrı şekilde veya anne ile ayrı, bakıcı ile ayrı şekilde uyumaya alışabilir.

Ben de o aylarda kızımı portatif hamakta uyutuyordum. Çingene salıncağı denilen hamaklarda. Haftasonu gezmelerinde de çok işime yaramıştı. En son kızım 24 aylıkken deniz kenarında gene hamağında uyumuştu. Ayrıca bakıcınız tutucu biriyse beşikte sallayarak uyutma fikri hoşuna gidebilir :) Tavsiye ederim.

Bence siz ilk önce şuna karar vermelisini: Bebeğinizin biri ile birlikte uyuması fikri mi sizi rahatsız ediyor, yoksa bu bakıcı ile uyuması fikri mi?

Eğer bebeğinizin birisi ile uyuması fikriyse sizi rahatsız eden, salıncaktı, hamaktı filan değişik bir yöntem bulun.

Yok, siz bakıcınızdan rahatsızsanız hemen değiştirin. Ben yaptım aynı hatayı, kızım alıştı diye 14 ay katlandım eski yardımcıma. En sonunda depresyonun eşiğindeyken işine son verdim. Şimdiki bakıcımızı kişi olarak çok seviyorum, onunla çok iyi anlaşıyorum. Kızım da alıştı, sorun olmadı. Eski yardım kızıma dokununca bile tüylerim diken diken oluyordu, bu bakıcım kızımla uyumak istese bile sorun etmem.

Kişisel olarak: Kimse benim yatağımda yatamaz. Annem bile benim yatağıma uzanırken tedirgin oluyor da nerede kaldı 7 kat yabancı birinin yatağıma yatmasına izin vereceğim! Mahremiyet denen bir şey var. İnsanın işvereni ile bu kadar yüz göz olması da iyi değildir.zehra

ben anne ve babasıyla uyumasına karşı değilim bebeklerin. lakin 3. bir kişi... buna müsaade etmezdim sanırım. 


cemocan81

sanırım bir başkası kim olsa istemezdim. belki kendi annem falan olsa rahatsız etmezdi sadece. oğlum sallanarak uyumaya hiç alışkın değil, imdiye kadar hiç sallanmadı. bakıcısı uyutamayınca ayağıda sallamayı denemiş ama onu da reddetmiş zaten bizimki. sallamak fikri de hoşuma gitmiyo zaten. bu gidişle işi bırakıp oturup kendim büyütcem oğlumu ben ya da bu fikirler beynımı kemirecek. :(((


CokBilmis

Benim kızım da asla sallatırmadı kendisini ayakta. ZAaten ten temasındna hoşlanan bir çocuk da değil. Ama hamakta sallanmayı çok seviyor. Dün gece gene "Hamakta uyumak istiyorum" dedi.

Şöyle bir deneme yapabilirsiniz: Annelerimiz yapardı. Bebeğinizi battaniyeye yatırın, bir ucuna babası, diğer ucuna siz geçin ve sallayın. Eğer hoşuna gidiyorsa hamakta sallanmayı sevecektir.gmzalp

salıncak mutlaka deneyin  karyolasının kenarlarını kaldırın.tek kişilik yatakolsun.bebeğin yanına orda yatıp uyutsun .rahat edemeyeceğinden çocuk uyuyunca kalkar.geceleri siz yine oğlunuzu alıp uyuyun isterseniz.ben oğlumda öle yaptım portatif kenar taktım çocuk istediğinde kendide inip çıkabiliyor..


polen

hani aynı durumda olsam bakıcıyla uyuması beni rahatsız etmezdi,sonuçta onunla benden daha fazla zaman geçiriyor,sevsin onu,yalnızlık hissetmesin diye düşünürdüm.
ama çocuğun kendi yatağında yatmamaı gerçekten zor,bence kendi yatağında yatırmakta ısrar edin,bakıcı ile işbirliği yapın.sabırlı olun.bir uyku arkadaşı edindirebilirsiniz.tam da zamanı,uyku için yatınca yanına koyun zamanla onu arayacaktır uykusu gelince.Cevaplamak için Üye ol