Tekrarlayan orta kulak iltihabı

anne_merakli soruyor: 10

Merhaba

Oglum 3.5 yaşında. Simdiye kadar 1 kez antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştık. Son 2 aydır 3 kez orta kulak iltihabı oldu ve her seferinde antibiyotik kullanması gerekti. İlaç içiremiyoruz, devamlı kusuyor. Bu yüzden iğne oluyor. Hem sık sık antibiyotik almak zorunda kaldığı için hem de iğne yüzünden çok üzgünüm.

Daha önceki üst solunum yolu hastalıkları kulağa etki etmezdi, bu yaşlarda ne oluyor da bu şekilde gelişiyor? Her burun tikanikligindan sonra kulak enfeksiyonu mu geçireceğiz diye çok korkuyorum. Kreşe de ara verdik bu işi çözene kadar. İyileştikten sonra kbb dr una götürmeye karar verdik. Var mı benzer deneyim yasayanlar? Ne tavsiye edersiniz? Çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


esgi

Merhaba,

Benzer bir süreçten geçtim ben de oğlumda. Kreşe başladıktan sonra aynı şekilde 2-3 defa orta kulak iltihabı geçirdi. Tamamen rutin kontrol amaçlı götürdüğüm KBB randevusunda, hem geniz etinin çok büyük olduğunu ve hastalıkları tetiklediğini; hem de kulakta sıvı birikmesi dolayısıyla işitme kaybı başladığını öğrendik. 3,5 yaşında geniz eti operasyonu & kulağa tüp takılması ameliyatı oldu. 

Oğlunuzda da kesin böyle bir şey vardır demiyorum, ancak gecikmeden KBB'ye gitmenizi öneriyorum. Çünkü çocuk doktorları sadece orta kulak iltihabını görüyor, istese de sıvı birikmesi vs. durumları fark edemiyorlar. 

Şimdiden geçmiş olsun.


pearlpearl

Biz de tıpkı Esgi'nin yaşadıklarını yaşadık. işitme kaybı önemli dikkat edilmeli. KBB uzmanına gidin bence de onlar hem geniz eti hem de kulak ile ilgili ayrıntıyı söylerler. geçmiş olsun şimdiden...iven

Bizde durum biraz farklı geçen sene 3 kez olduk, bu sene 4. kez olduk. Aynı zamanda havuza da gittiğimiz için biraz tetikliyor olabilir. Dr'umuz KBB ye yönlendirdi, önceden bizde 2 kez antibiotik kullandık ama doktorumuz sağolsun artık antibiotiksiz atlatıyoruz. Malesef bizimki genelde bulaşıcı üst solunum yolları hastalıklarının salgın olduğu dönemlerde oluyor. Bu nedenle burnun açık olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Hatta burun tıkandığı an bana bana gelmeden .................... damla ve ......... şurup kullanın geçmezse görüşelim dedi. Bu sene bu şekilde ilerledik dediğim gibi antibiotiksiz atlattık çok şükür bu sene. Bencede vakit geçirmeden KBB ye gidin, nerde oturduğunuzu bilmiyorum ama doktorumuzu tavsiye edebilirim biz çok memnunuz.

Geçmiş olsun.


Damla

Üzülmeyin,  bu yaşlarda fizyolojik olarak yatkın olurlarmış. Ben de Kulak Burun Boğaza göstermenizi tavsiye ederim. Bize de antibiyotiği değiştirmiş ve iğne şeklinde vermişti. Ve çocuk doktorunun geçmiş dediği kulağa kamera ile bakarak bir hafta daha devam ettirmişti antibiyotiğe (cihazları daha hassas daha net görebilirmiş), bundan sonra geçmişti. Tüp takılma durumuna kadar ilerlemedi.  Ama belki de yaş dönümüydü tabi. Çünkü çoğu çocukta bu yaşta böyle olup 4-4,5 gibi toparlıyor. Umudunuzu kırmak istemem ama kreşten almak da çözüm olur mu bilmiyorum, oğlumda bir  çocuk doktoru bize alın demişti, biz alamamıştık ama KBB tedavi etti, kızımda ise kreşe başlamadan başlamıştı bu sorun.

Bir de sık üst solunum yolları enfeksiyonu için Vaxoral kapsülü araştırmanızı öneririm. Ben buradaki yorumlara bakarak araştırdım ve yararını gördük kızımda.


mutluannelif

Kreşe başladığınız yıl kaçınılmaz bunları yaşamanız. 

Biz de geçen yıl kreşe başlamamızla orta kulak iltihabı yaşamaya başladık. Toplamda 3 ya da 4 kez antibiyotik kullandık. Bir seferinde iğne yaptırdık. Sadece Suprax içebiliyordu çünkü kızım. Diğerlerini tükürdü hep sağolsun. Nasonex ile de tedavi denedik. Serum fizyolojik kızımın hep nefret ettiği şeydi, nadiren kullanabildik.

Tüm bir yıl sürekli KBB doktorumuza gittik. Üniversite hastanesinin profesörüne gittik bir süre...o yetmedi başka bir üniversite hastanesi doçentine gittik..orta kulaktaki sıvı birikimini rahatlatmak için tüp taktırmak ne derece gerekli idi...onu sorgulayıp araştırdık. Ve sonunda tüpe karar verdik çünkü tıbbi olarak artık yaptırmamız şarttı ve tüm doktorların fikri de o yöndeydi. En başından beri bizi takip eden KBB doktoruna tüpümüzü taktırdık. Kızım çok rahatladı ama geçen gün biraz da kontrol amaçlı doktorumuza gittiğimizde yine hafif bir orta kulak enfeksiyonu geçirdiğini gördük. Tüp de tamamen çözüm değil ama çok fark ediyor. 

Antibiyotik çaresi değil, kısa yollu bir çözümü bu durumun. Sadece burnu açık tutarak ve Nasonex kullanarak da ilerleyebilirsiniz tabii doktor kontrolünde. Bizim son 1 yılda sürekli yaptırdığımız şeylerden biri de işitme ve basınç testleriydi. Kulak çok hassas bir organ ve ihmale gelmemeli. 

Bir de bazı doktorlar tüp operasyonunda geniz etini de almak istiyorlar ama bizim KBB doktorumuz gerekli görmedi, dokunmadı. Büyük değilse alınması gereksiz geliyor bana da sırf çocuk narkoz almış diye. 

Otitle ilgili o kadar çok şey okudum, o kadar çok araştırma yaptım ki anlatamam. Daha da yazabilirim ama fazla uzatmayayım, geçmiş olsun.anne_merakli

Çok teşekkür ederim detaylı cevaplarınız için.

Kontrol ve gerekirse geniz eti & tüp ameliyatı için kbb doktor önerilerinizi alabilir miyim?

Vaxoral kapsülün tadı nasıl acaba, meyve suyu ya da yoğurda karıştırılabiliyor mu, tadı kolay anlaşılıyor mu? Damla

Ben kapsül olarak yutturabilmiştim, içinde az bir toz var. Prospektüsünde meyve suyu, süt gibi bir içeceğe eklenebileceği belirtilmiş: http://www.assospharma.com/pdf/VaxoralCocuklaricinKapsulKT.pdf


mutluannelif

Hangi şehirdesiniz ? Biz Ankara'dayız.anne_merakli

İstanbul'dayız.


dilrubaa

Otovowen diye bir damla var, bitkisel. Almanyada satiliyor. Orda yasayan, gidip gelen biri varsa kullanabilirsiniz koruyucu olarak. Tekrarlayan orta kulak iltihaplarinda oneriyorum dedi doktorumuz. Biz getirttik kullaniyoruz.Cevaplamak için Üye ol