kızım ögle uykusu uyumuyor 4 yasına gircek

gizemdilem soruyor: 3

2 tane kızım var birisi nisanda 4 yasına gircek,diğeride haziranda 2 yasına gircek ama beni çok bunaltıyolar hayır dediğimde beni dinlemiyolar büyük kızım ögle uykusu hiç uyumuyor yemekde yemek istemiyor alısverişe gidiyoruz param yok diyorum anlamıyo istiyorum diyo sürekli aglamalar felan hayır diyorum  dinlemiyo beni neler yapabiliri yardımcı olun lütfen çok bunaldım

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


AOA

Merhabalar.. Öncelikle uyumayan, uykusu olmayan çocuğu yatırmakta ısrar etmeyin bence. Zaten 4 yaşında artık, küçük değil ki. Muhtemelen siz de biraz dinlenmek için uyusun istiyorsunuz ama bu zorla kazanılacak bir alışkanlık değil. 

Para kavramını 4 yaşındaki bir çocuğun anlaması beklemeyin. Pahalı, ucuz, para var, yok bilemez ki o. Ona açıklama yapmadan şimdi alamayacağınızı söyleyin bence.

Kolay gelsin...


fistikcik

Sürekli hayır ve kısıtlmalayla bir yere varamazsınız. Özellikle de 2 yaşında bir çocukla. Onun dikkatini dağıtmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok.
4 yaşındaki bir çocuk daha fazla şey anlayabilir. Ona alışverişe çıktığınızda sadece bir şeye hakkı olduğunu ve bu şeyin belirli bir para miktarını aşmaması gerektiğini söyleyin. Bir sürü şey birden tutturursa "Ama o zaman cikleti/topu/çikolatayı (sevdiği her neyse) bırakmamız gerekir, hakkın bir tane" deyin. Böylece hem çocuk sürekli kısıtlandığını düşünmez, hem de her istediğini alamayacağını yavaş yavaş öğrenir.


Fundaaa

bencede bugün sadece 1 tane şey alabilirsin deyin,tabi fiyat sınırı koyarak..eğer çok şey almakta ısrar ediyorsa o birtane alma hakkınında bittiğini söyleyin ve sakın almayın...böylelikle ne yapması gerektiğini kavrayacaktırCevaplamak için Üye ol