Bebeklerde yüzme öğrenme zamanı...

Zelal_ soruyor: 10

Selamlar,
11 aylık oğlum suyu oldukça seviyor, gördüğünde eli ayağı durmuyor, erken dönemde yüzmeyi öğrenmesini arzu ediyoruz. Yaşadığımız yerde 4.ayından itibaren bebekler için yüzme kursu var. Erken dönemde yüzme öğrenmesi için gitmeyi düşünüyoruz.
Bu konuda görüşlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Bebeklerin erken dönemde yüzme öğrenmesi hakkında görüşleriniz, varsa olası sakıncaları nelerdir?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


EsraEA

Cocuklar ic gudusel olarak yuzme bilerek doğuyorlarmış :)
Gecen yaz 15 aylıklarken denize gitmistik. Kolluklarla birkaç kulak, kendiliğinden atıyorlardı.

Ben de çok istedim ama bir türlü denk getiremedim. Üsküdar'da bir yer var dediler ama bulamadım. Sizin bulduğunuz yer neresi? Eğer bize yakınsa ben de havalar duzelir duzelmez başlatabilirim.


Zelal_

Benim de niyetim simit vs kullanmadan kendi kendisine yüzmeyi öğrenebilmesinin yolunu öğrenmek... Benim bahsettiğim kurs çok yoğun bir kurs değil, bebekler anneleriyle suda oluyorlarmış, güven duygusunu zedelememek adına, eğitmenler anneleri yönlendiriyormuş... 
Bu arada ne yazık ki pek yakın sayılmayız; kabaca 3000km diyelim biz :(((


EsraEA

Çok güzel bir uygulamaymış. Ben de babayla birlikte gidebilecekleri bir kurs arayışındayım zaten. Üçüz oldukları için ancak her seferinde birisi gidebilir, bir de babayla yapacakları bir aktivite daha olsun diye istiyorum.
Ben de bir daha araştırayım. Bu konuda birşeyler bulursam yazarım.


Allegro

Lisanslı bir yüzücü olarak şöyle bir geribildirimde bulunmak isterim.. Evet çocuklar suda nasıl hareket edeceklerini bilerek doğuyorlar ama bir kurstan ve gerçekten yüzme öğrenmekten bahsediyorsak 3 yaşında başlayabilirler.

www.kaymacina.wordpress.com


Zelal_

Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Ben hamileyken suda simitle vs boğuşmadan keyiflice ve kendine güvenerek vakit geçiren 2 yaş civarındaki bebekleri görünce bu fikir aklıma gelmişti.

Neden 3 yaş peki? Burada 4 ay-4 yaş arası baby&toddler programı, 4 yaş-12 yaş arası da yüzme akademisi programı olarak adlandırılıyor.

Bu arada yalnış anlaşılma olmasın, şuan sporcu olsun, erken yüzsün diye bir koşturmacam yok. Sadece suyu bu kadar seviyorken, kendine güvenerek, suya rahatça simite, kolluğa bağlı kalmadan girebilsin istiyorum. En azından bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

3 yaşından önce başlamasının her hangi bir sakıncası olur mu sizce?ozguranne

Zeropoint, 

Geçen yaz Ela daha 7 aylıkken denize girdiğimizde simitin içinde ayakları çırpıyor, mutluluktan çıldırıyordu. 

Kişisel fikrim çocuğu zorlamadıkça onun yönlendirmesiyle hareket etmek. Suyu çok seven bir çocuğu uzak tutmaya gerek olmadığını düşünüyorum. 


denizinannesi

Merhaba Zeropoint

Amerika'da yasiyorum. Gecen ay yani kizim 6,5 aylikken basladik YMCA deki yuzme derslerine. Aslinda ders demek dogru olmaz, daha cok oyun oynuyoruz suda. Amac suya alistirmak. Once havuzun kenarina kucakta bebekle oturup oturup tekerlemeler esliginde bacaklardan, kafaya dogru yavas yavas islatiyoruz. Sonra havuzun icinde yine tekerlemelerle oyunlar oynuyoruz, sabun kopuklerini ve oyuncaklari suda yakalamalarini sagliyoruz ki bacaklari kollari calistirmayi ogrensinler. 
Kis olmasina ragmen nazar degmesin hicbir saglik problemi yasamadik simdiye kadar. Klorlu su oldugundan havuzdan cikar cikmaz kurulayip kuru kiyafetlerini giydirip eve getirdikten sonra hemen banyo yaptiriyoruz derisi kurumasin diye. 
Suyu cok seviyor Deniz, o acidan sansliyiz. Eller kollar hic durmuyor suda. Saniyorum gercekten yuzme ogreten dersler biraz daha yas ilerleyince olacak.
Bebisinle iyi eglenceler


Zelal_

@Özgüranne, çko benzer mantıkla, madem seviyor neden olmasın diyerek bu fikir oluşmuştu bende...

@Denizinannesi, bu konuda bizden tecrübeli olduğunuz için birkaç soru sormak istiyorum; katıldığınız kursun haftalık ders saatini ve toplam kurs süresini öğrenebilir miyim? Birde suyun sıcaklığını, yani ısıtmalı bir havuz mu, malum kış ayı dediğiniz için aklıma geldi. Birde yüzme için normal mayo mu tercih ettiniz yoksa yine hava şartlarından dolayı warm-in-water denenleri mi tercih ettini?
Kızınıza şimdiden küçük Deniz-kızı demek çok yalnış olmaz sanırım :))EsraEA

Denizinannesi, ne kadar güzel :) İşte ben de böyle bir uygulamanın babalı versiyonunu arıyorum :)


denizinannesi

EsraEA, burada ki$ o kadar kotu geciyor ki bu sene 8 haftalik kursun sadece 3 haftasina katilabildik. Disarisi kar, buz. Spor salonu cok yakin olmasina ragmen cikamiyoruz, Denizkizi da gunlerdir evde hapis kaldi.

Baba versiyonu demissin ya, aslinda bu kursta anne ya da baba bebege eslik edebiliyor. Ilk hafta ben, obur hafta esim girmistik havuza.

Zeropoint, dersler haftada yarim saat. Ben esim de katilabilsin diye haftasonu bir gun secmistim. Toplam kurs suresi ise 6 hafta. Su vucut sicakligindan az soguk diyebilirim. Usunmuyor yani zaten kapali havuzun bulundugu ortami isitiyorlar, sudan cikinca da usunmuyor.ben mayo almamistim Deniz'e. Tekrar kullanilabilen yuzme kulotlarindan aldim (YMCA de satiliyor 8$ ama ck kaliteli degil), ve de ustu ciplak soktum havuza karnini usutmiyim diye. Kursa 48$ verdik. 

Samimi fikrimi soyliyim, ben kursa para verdigime pisman oldum hem soguktan kardan dolayi gidemedik, hem de gidip ders saatindenne yaptiklarini izlesen sen de kolaylikla yapabilirsin. havuzun herkese acik oldugu saatleri takip etmen gerekir tabi. sonucta tekerleme soyleyip, oyuncaklarla oynatmadan cok oteye gecmiyor. Daha ileriki yaslarda gidebilecegimiz yuzme kurslari daha yararli olacaktir. 

Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol