Bebeklerde yüzme öğrenme zamanı...

Zelal_ soruyor: 10

Selamlar,
11 aylık oğlum suyu oldukça seviyor, gördüğünde eli ayağı durmuyor, erken dönemde yüzmeyi öğrenmesini arzu ediyoruz. Yaşadığımız yerde 4.ayından itibaren bebekler için yüzme kursu var. Erken dönemde yüzme öğrenmesi için gitmeyi düşünüyoruz.
Bu konuda görüşlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Bebeklerin erken dönemde yüzme öğrenmesi hakkında görüşleriniz, varsa olası sakıncaları nelerdir?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Zelal_

Merhaba Denizinannesi,
Öncelikle verdiğin bilgiler için çok çok teşekkür ederim. Burda da günlük ders saati ve toplam kurs süresi aynen ordaki gibi. Kapalı havuzda yapılıyor, burdaki spor klüplerinin birinin tesisi. Anne veya babayla gidiliyor. Gruplar 6-8 bebekten oluşuyor. Yalnız 6 haftalık ücret burda 100usd civarında, nerdeyse oranın iki katıymış... Biz nisan ayı listesindeyiz, malum karar verene kadar biraz zaman kaybettik. Gerçi iyi de oldu diyorum, şu aralar biraz serin burası da, buranın Nisan'ı Türkiye'nin Temmuz'u gibi.
O kadarlık zamanda yüzmeyi falan öğrenmesini bende beklemiyorum ama en azından yöntem ve nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında fikrim olursa burda evde veya yazın İzmir'de kendimiz devam edebiliriz diye düşünüyorum.


denizinannesi

Nisan'da havalar oyle sicak oluyorsa hic zorluk cekmezsiniz, gayet eglenceli olur. Bu arada yazin biz de Izmir'de olacagiz:) Haziran-Temmuz.


Zelal_

Aradan tam 1 yıl geçmiş ve biz yüzme kursuna daha ancak 2 hafta önce başlayabildik. Soruyu soran/başlığı açan olarak ilk 2 haftalık izlenimlerimi paylaşmak istedim. Evet, evet çok sorumlu bir insanım tanıyın beni :))))) Şaka bir yana, kendim bilgi almak için okuduğum bazı başlıklarda, kendimi genelde "ee sonuç, ne olmuş?" derken yakalıyorum, ondan yazmam gerek diye düşündüm. Hem bence bazı hareketler anne-baba birlikte yapılabilecek şeyler, bi fikir olur dedim işte. :)

Kurs, haftada bir gün, net suda kalış 30dk-40dk kadar. Isı ayarlı açık havuzda yapılıyor, buradaki bi kolejin bünyesinde yapılıyor, 3 aylık kurs için toplam 250tl verdik, ilave 40tl kayıt ücreti ödedik. Isı ayarlı havuz olduğu için warm-in-water mayo olayına falan hiç girmedik, burda havalar ısınıyor iyice zaten, şuan sadece mayo bezle giriyor, birkaç hafta sonra güneşten korunmak için swimsuit ve enseyi örten flap şapka giydirmeyi planlıyorum.

Kurs içeriğine gelirsek, beklediğimden hızlı giriş yapıldı, ben daha çok oyunlar vs ile geçecek sanıyordum, yine oyunlar şarkılar, oyuncak ördekler ve yunuslar var ama gayette girdiler olaya;
1) Direk ebeveynden eğitmene git-gel ile başladı, gitgel şu şekilde yapılıyor eğitmende diyelim yavru, eğitmen "karşılamaya hazır mısın annesi?" diyor, "Evet, hazırım" cevabından sonra 1-2-3 diye sayıyor ve 3 derken göndermiş oluyor, gönderirken yavruyu yan tutup kafayı suya daldrırıp gönderiyor, dalarak gelme gibi düşünmeyin dal-çık gibi oluyor ilk başta ama kafa yüz tamamen içeri giriyor, zamanla aradaki mesafe uzuyor burda önemli nokta tam 3 dendiğinde suyun içine sokmuş olmanız daha erken veya geç değil, çünkü yavruda beklenti oluyor kendini/nefesini ayarlıyor cidden. Çok endişelenmiştim ilk seferinde bizimki nasıl tepki verecek diye ama Allaha şükür ki benden metanetli çıktı ve iyi uyum sağladı, inşallah da böyle devam eder. 2) Git-gel dışında yavrular ebeveynlerin kucağındayken daire şeklinde konumlanıp birlikte suda ağızdan hava üfleyerek baloncuk çıkartılıyor, 3) Wheels on the bus şarkısını söyleyerek yavrunun koltuk altından tutarak şarkıdaki aksiyonlara göre sağa-sola, öne-geriye ve yukarı-aşağıya doğru suda hareket ettiriliyor. 4) Havuz kenarına oturtulan yavrular o gün kaç kişilerse o kadar sayıya uyarlanmış five little monkeys şarkısıyla suya atlıyorlar, 5) Havuz kenarında ayakta durup 1-2-3 eşliğinde 3 denince atlıyorlar. 6) Yavruların boylara uygun tablet matlar veriliyor (umarım tanımlamam doğrudur) ebeveynlerde yavrularla birlikte onların ellerinden tutarak birlikte tutuyor, hem dengeyi sağlamak, hem de güven mevzusu için, neyse daire şeklinde pozisyon alıp ayak çırparak daire şeklinde ilerleniyor, sonra hooop dendiğinde geri istikamete doğru dönülüyor. 7) Köprü altı geçişi, tablet matlarla devam edilirken eğitmen ve asistanı bir köpük makarnanın ucundan karşılıklı tutarak köprü havası veriliyor ve ebeveyn+yavru matla onun altından geçiyor, yine daire şeklinde... Sonra köprü yavaş yavaş suya yaklaşıyor, en son suyun üstüne bırakılıyor ve ebeveyn+yavru matla dalarak, daha doğrusu kafayı daldırarak onun altından geçiyor. 8) Yavrular suyun içinde, ebeveynler yanlarında havuz kenarına tutturuluyorlar ve elleriyle tutunarak kendi başlarına tutunmaları sağlanıyor. 9) Kenardan tutunma dengesi sağlandıktan sonra adım adım kenardan uzaklaşılıp yavru bırakılıyor, kafayı daldırıp, kenara ulaşıyorlar. (Bu kısımda ben acayip tırsık çıktım :) İlk iki haftada yapılanlar bu kadar. En sık yapılan hareket 1 numarada bahsettiğim git-gel hareketi, onu sık sık tekrar ettiriyorlar.

Şimdilik bizden bu kadar dediğim gibi inşallah severek, sağlıkla devam eder.


babu

Alt yas siniri ne sizin siniftaki zelal? Poyrazla bunlari yapamayiz biz daha mesela. Yani atla vb gibi kendiliginden yapmasi gereken kisimlari.

Su an bir girisimimiz olacagindan degil de merakimdan soruyorum :)


Zelal_

Banucum,
Bizim gittiğimiz kursta 8 ay alt sınır. Şuanda gelenler arasında bir yavru 1 yaş altı sanırım ama kaç aylık sormadım babasına, ondan sonrakiler bizimkiyle benzer yaşta sanırım bir iki tane de 2.5-3 var sanırım. 1 yaş altı, haliyle tüm aktivitelere tam katılmıyor, kenardan oturarak atlamada babası elinden tutup sayarak, çekiyordu, ayakta atlamayı yapmıyorlardı. Git-gel yapıyor ama bizimkiler gibi dan diye değil de, yabancı korkuları olabilir diye önce eğitmen/asistanla yunusla, ördekle oynamacadan sonra yapıyordu. Bizimkinde de ayakta durup atlama kısmı, oyuncak sepetine doğru kaçma teşebbüsüne sahne oluyor arada :)) Bizimki nasıl tepki verir bilemiyordum adamlar deneme dersi önerdi, muhtemelen orda da deneme dersi opsiyonu vardır. Aslında ben de baştan bunları yapıyoruz deseler bizimki yapamaz derdim, ama benden cesaretli çıktı. Suyu seviyorsa Poyraz, bi düşünebilirsin aslında, keyifli ve deli gibi yoruldukları bişeymiş.EsraEA

A süper :) Anlattıkların tam benim aradığım gibi. Kurs nerede Zelal?
Biz de bu arada siteye taşındık. Kapalı yüzme havuzu olan. 2 haftada bir, duruma göre bazen her hafta götürüyoruz, babayla yüzüyorlar. Daha fazlasına bir türlü fırsat bulamıyoruz.


Zelal_

Esracım yeni eviniz ve siteniz hayırlı olsun. Doha'dayız biz; Doha-Katar. Türkiye'de 3 yaş altı için böyle birşey var mı bilmiyorum ama istekli anneler kendi aralarında organize olup bir eğitmenle görüşüp, oyun grubu gibi haftada bir gün site havuzunda bu veya buna yakın birşey yapabilirler bence.


EsraEA

Sağolasın Zelal. Ben de seni yurdışında hatırlıyorum ama güncellemelerinde Kocaeli yazınca, bir de kolej yazınca bir umutla tekrardan sordum :) Türkiyede ben bulamamıştım aradığımda. Aslında önerin çok güzel, yapılabilinir ama aynı sitede olmak gerekiyor. Dışardan birilerinin girmesi çok zor olur. Bizim site için zor en azından :(Zelal_

Koceli mi? Korsan güncelleme alarmı... Nani nani nani :)) Hımm hatırladım yok yok o benimle ilgili değildi, bir arkadaşımız burdan kesin dönüş yaptı da, Banu'yla (Ceren'in annesi) alenen sohbet şeysiydi o :) Ben TR sınırlarında İzmir'e aitim tüm benliğimle :)))

Sitenin güvenlik şartları... Hımm evet bıdı bıdı edilebilir, ama sitede sizinkilere yaşça yakın çocuklar varsa organize olunabilir belki yine de... Bizim kursun kapasitesi max 10 çocuk, 6-7 kişiyiz şuan.


bozkan

Mini Aktivite 14 ay ve üzeri tüm miniklere yüzme öğretiyor.

Derslerimiz 8 kişilik gruplar halinde 2 profesyonel eğitmen  eşliğinde yapılacaktır.

Gruplar hafta içi ve hafta sonu olarak yapılabilecektir.

4 haftalık program ücreti 250 TL’dir.

Kayıt ve detaylı bilgi için info@miniaktivite.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.


http://www.miniaktivite.com/mini-organizasyonlar/mini-yuzme/Cevaplamak için Üye ol