Ek gıdaya geçişte gerekli gereçler

oz_ey soruyor: 4

Merhaba sevgili anneler, Bizimde kızımız 6. ayında. Ek gıdaya geçişte neler alınmalı. Örneğin mama kabı seramik mi cam mı plastik mi olsa daha iyi olur. Kaşık çatal gereçlerinde hangi malzemeyi tercih ettiniz. Önerilerinizi bekliyorum

Çalışan anneler için mama saklama önerileriniz varsa oda çok makbule geçer :)
Sevgilerle

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


okurk

Tabak cam tabak olmalı kaşık da yumuşak uçlu plastik kaşık.Ama çoğunlukla parmaklarinizla yemeyi tercih edecektir.Zamanla metal kaşık çatal kullanacaktır zaten.


biranneikiyavru

Ben de ekstra sadece plastik kaşık kullandım. O da sadece bir kaç ay, alışana kadar. 

Kahvaltıya geçtiğinizde, kayısı, kuru üzüm, hurma gibi yemişleri az suda kaynatıp blenderdan geçirerek küçük mama kavanozlarında buzdolabında saklayabilirsiniz, 3-4 günlük. Kahvaltısına 1 kaşık eklersiniz, muhallebi yedirirseniz ona da konulabilir. Bir avuç kabak çekirdeğini oturup ayıklardım ben, havanda dövüp yine aynı şekilde mama kavanozuna koyardım. 

Bir ay kadar günlük yaptım yemeklerini, sonra iki günlük. Minik cam saklama kaplarında tuttum ertesi gününkini.


oz_ey

Fikirleriniz için çok teşekkürler, ek gıdaya geçeceğimiz şu dönemde ayrı bir heycan içersindeyim


bellroad

ben de 6.ayında bunla iligi sorular sormustum,elimden geldiğince arac gerecleri yazmak isterim.

1- organik sebze, meyve e tahıl tedarikcisi bulmanız onemli. özellikle mevsimine uygun urunleri tercih edin. havuc gibi kok sebzeleri ozellikle organik temin etmeye calisin.

2-pisirmek icin seramik tabanli 1-2 tava tencere bebege ayırın aileden ayrı olsun daha kolay oluyor olculeri. kesmek icin seramik bıcak,cam rende, rondo, kucuk rende elinizin altında olsun.

3-buharda pisirme icin ayrı aparat veya buharda pisirici alabilirsiniz. aventinkini cok ovuyorlar ben de aile tipi vardi ilk 3 ay buharda hasladım sebzelerini sonra corbaya gecti. avent corba da yapıor putur oranını kendiniz ayarlıyorsunuz.

4- pba icermeyen cam, mika ya da ekolojik vs gibi yedirmek icin tabak, sıcak tutanlar var, mama sandaleyesine yapısanlar var, istediğinizden alın, silikon uclu bebek kasıkları, bolca genis onluk (arkadan iplileri tercih etmeyin cekip kendini yaralıyorlar), catal 12ay sonrasi, yine setler var

5- mama sandalyesi, altına sermek icin musamma ortu

6- ben gunluk yemek yapıorum ama artanları ustu kapalı cam kasede 1-2 gun saklayabilirsiniz.

cok kolay gelsinCevaplamak için Üye ol