6 aylık bebek gelişimi..

gesnur soruyor: 10

sevgili anneler, kızım asya şu an 6 ay 10 günlük. biraz minik bir kız, başlarda ee kız çocuğu narin olur tabi diyordum, ve başka çocuklarla kıyas yapmak çok sakıncalı diye eşime öğüt verip duruyordum. ama vee ben de o hastalığa yakalındım kızımı yaşıtları yani aydaşları ile kıyaslayan gıcık bir anne oldum, elimde değil napayım?

kızım 66 cm ve 6600 gr. yani aydaşlarına göre biraz düşük boy ve kiloda.

babası çok uzun(1,90) ama ben standart türk kadını sayılırım 1,65 boy,kilom da doğum öncesi 60 filandı (şu an dombiliyim biraz ondan bahsetmiyorum:))hal böyle iken genetik faktörlerin etkisini de düşünerek kızımdan tombiş bir bebek olmasını beklemiyorum ama boyu da kısa gibi sanki?:(

ek gıdaya geçtik ama iştahsız herşeyden 2 kaşık yiyor püskürtüyor. emmesi mükemmel ek gıda vermesem devamlı emdirsem emer yani o kadar meme delisi.

ben bu kızçemin beyin ve fiziksel gelişimi için neler yapayım?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


tiara

bebekler gerçek boy persantillerine 2 yaş civarı ulaşırlar, yani şu andaki boyu çok anlam ifade etmiyor. hatta büyüme atakları sonunda ergenlikte genetik boy potansiyeline ulaşan çocuklar oluyor. o yüzden çok endişe etmeyin. eğer boyu 75 persantildeyken 3-4 ay sonra 10 persantile düştüyse pediatriste danışabilirsiniz, öyle bir durum yoksa yani çocuk benzer persantillerde devam ediyorsa rahat olun.


aakin

doğum kilosu ve boyu da önemli tabi. 4 kilo doğan bebeklerle 2.5 kilo doğan bebeklerin 6 aylıkken eşit olması mümkün değil. rutin kontrollerini yapam doktorunuz size gelişimi için en doğrusunu söyleyecektir.


nurerbay91

benim oğlumda altıncı ayı yeni bitrdi 8 kilo ama ek gıda veremiyorum diliylen itiyor 10 gün sonra işe başlıcm emio ama yemio ne yapmalşıyn


MCA

gesnur, kızınızın boyu kısa değil ki...


gesnur

3 kilo 300 gram doğdu kızım, az mı bu acaba şimdi doğum kilosuna göre?ipekkusgoz

tiara'nın bahsettiği persantil bilgisine buradan ulaşabilirsin http://www.gurmebebek.com/persentil-hesapla-45

Benim bebeğim iri doğdu.Bir hafta sonra gittiğimiz ilk doktor kontrolünde ,doktor bile şaşırmıştı bir haftada aldığı kiloya. Sonraki 2-3 ay her ay 1'er kg alarak devam etti. Ama ne zaman işe başladım, o zaman işler değişti. Her ay 150-200 gr'a talim etmeye başlamıştık. Doktor çok az kg alıyor deyip üstüne bir de stres yapıyordu bana. Allahtan mama ver ,ek gıdaya başla vs demedi, anne süyüyle devam ettik ilk 6 ay. O zamanki dr u bir sebeple bırakıp şu anki doktorumuza başladık. Kendisi boyu uzuyorsa gerisi önemli değil, bizim için önemli olan boy deyip rahatlatıyor beni sağolsun. Yemesi o kadar sorunlu değil ama yine de 1 yaşından önceki gibi değil.Ne zaman bir yaşına girdi biraz değişti yeme huyları. o sıra bir de anneanne gitti babaanne geldi. İlk bir kaç gün iyiydi aslında ,bir akşam eve geldiğimizde çok güzel yedi içti dedi kayınvalide, ertesi gün kesildi çocuğun yiyip içmesi nerdeyse o gidene kadar hiç bir şey yiyip içmedi.İlk defa o ay kg kaybetti. Şimdi de öyle sınırda belki sınırın altında devam ediyor işte.Sağlığı iyi olsun da yapacak bir şey yok...


gesnur

maşallah kuzunuza sizin de. bizimki henüz çok küçük olduğundan gelişimine dair bir yorumda da bulunamıyorum. inşallah sağlıklıdır kuzularımız:)

bir de çevreden gelişmemiş bu kız annesi aç mı bırakıyorsun sen demezler mi ifrit oluyorum

aslında takıntım yoktu ama kırk kere deli dersen olurmuş ya diye diye piskopat ettiler beni


gesnur

link çok güzelmiş ayrıca teşekkürleryie

kilosu da boyu da gayet iyi maşallah; bizim kızımız da tombul değil ve dr kilosuna laf eden olursa hemen susturun, keşki benim de böyle bir kızım olsa, diyor..boyu her kontrolde uzuyorsa sorun yokmuş..insan ister istemez karşılaştırma yapıyor ama takılıp kalmayın sakın, sağlıklı olması en önemlisi :))


mantarsote

benim kızım da 3300 gr dogdu. 5 ay sadece anne sütü ile beslendi ki ona beslenme denirse. uyanıkken emmiyor ve sadece uykuda ya da uyku sonunda emiyordu. ek gıdaya 5 aylıkken basladık. emmesi hala öyle. ek gıdayla arası da iyi degil. 400-500gr alıyorduk ayda, bu ay daha az aldık gibime geliyor, pazartesi 6 aylık kontrolumuz var. emmeye devam etseydi ek gıdayyı gercekten ek olarak vererek devam edecektim, reklamlarda diyor ya ek gıda ektir. anne sütüyle aramız iyi değil, devam sütünü asla almıyor, ek gıda canı isterse yiyor... 5.ayın sonunda 6800gr 66cm idi. 6.ayın sonunda ne hale geldik bilmiyorum... ama bu ek gıda işine ümidimi bağlamıştım ama pek istediğim gibi gitmiyor...Cevaplamak için Üye ol