Kreşte yaşananlar üzerine

ozgelif soruyor: 6

Arkadaşlar, kızım Elif 40 aylık. Pazartesi itibari ile kreşe başladık.

Aklımda hep yarım gün gönderme isteği vardı, zaten kreşten beklentim de arkadaşları ile bir kaç saat vakit geçirsin ve sosyalleşsin idi.

Bu düşünce ile evimize en yakın ve en temiz kreş olarak belediyenin kreşini kestirdim. Pazartesi günü başladık. Öğlene kadar gidiyor,sonra ananesi alıyor ve akşam 5 gibi de ben evde oluyorum.

Elif çok mutlu, sabah bırakırken mutlu akşam alırken mutlu. Kendisinin hiçbir sıkıntısı yok gibi gözüküyor.

Ancak, ağzından laf almalarım sonucu tuvalette alt temizliğine yardım etmediklerini, günde en az 2 çizgi film izlediklerini ve yardımcı öğretmenin de biraz yüksek sesle çocukları uyardığını öğrendim. Bir de sınıf mevcutları şu an 27 !!!

Karşı komşumun kızı da 6 aydır aynı kreşe devam ediyor ve onunla konuşmam sonucu alt temizliğine dikkat edilmediğini, bolca çizgi film izlendiğini ve eğitim olarak da sadece boyama yapıldığını öğrendim.

Bu öğrendiklerimden sonra kreşimizden soğudum işin açıkçası. Öncelikle bu yaşanalar kafaya takılması gereken şeyler mi? Tecrübeli annelerden yardım istiyorum.

Ayrıca, bu öğrendiklerim sonrasında kreş arayışına girdim. Yakınlarda gönderebileceğim iyi bir kreş yok. Sokak arasındaki kreşlere de vermek istemiyorum. Belirlediğim kreş eve biraz uzak. Sabah 8 e doğru Elifi ben kendim bırakıcam, akşam da 5 gibi yine kendim alıcam ve eve dönücez. Yani orası olursa tam gün kalıcak. Yol tabi ki de onu da beni de zorlayacak.

Tam gün kalması bu yaş için uygun mu? Ben sadece sosyalleşsin diye kreş istemiştim.Zaten anane-babanne yardımımız var.Ben de mesai saatleri çok uzun bir anne değilim.Ama o kreş olursa tamamen çocuğun bakımını kreşe bırakmış olucam. Bakımı konusunda alternatif varken tam gün kreş ile haksızllık yapmış olurmuyum kızıma?

Yoksa zaten günde 3-4 saat gidiyor,azıcık oyun oynasın diğer şeyleri takmayayım mı? Ya da gerçekten nitelikli bir eğitim alacağı diğer kreşi mi tam gün tercih edeyim? Yaşı itibari ile eğitim mi daha önemli yoksa kreşi oyun yeri olarak mı kullanması?

Bu arada Elif zeka olarak fark edillir bir çocuk. Eğitim konusunu kafama takmam da bu yüzden. Zeka olarak doyurulmaz ve gittiği kreş yetersiz kalırsa kapanacağı yönünde bilgimizi de aldıktan sonra işin açıkçası iyice kafamız karıştı.

Siz olsanız????

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mert_mert

bende oyun grubuna verdim oğlumu ..alt temizliği yetersiz konusunda bilgi vermek istedim.mesela oğlum tuvalete alıştırma aşamasındayım ama evde önceleri 10 dakka şimdi 1 saatte bir götürmeme rğmen yuvada 7 kez altına yaptığı oluyor..yani yedek çamaşırlar bitmiş hatta bana gelirken getirmem söleniyor.2 saatte demekki hiç götürmüyorlar oda saldım gitti mi yapıyor anlamıyorum..vcde yetersizler ..film konusundada uyarın hatta çoçuğunuzun kendini ifade ettiğini belirtin bence..en azından konuşuyor bu çok iyi anlatıyor olması..


efme

merhabalar özgelif hanım, hangi kreşe gidiyor, nerede oturuyorsunuz. Kreşte tv çizgifilm çok yanloış bencede evde zaten izliyorlar ihtimalini göz önünde bulundurarak okulda izletmemeleri gerekiyor. Ancak dışarı aktivitelerinde sinemaya gidilerek izlenmeli film bence. Çocuklarımızı film izlesin diye göndermiyoruz okula neticesinde.  smmm06 sizde okul ile hemen konuşun bence birdaha olmasını beklemeyin, ama ilgisizlikten olmayabilir çocuğunuz daha öğretmenlerine veya başkalarına söylemek konusunda çekingen olabilir belki, ya da oyuna daldığı ve eğlenceli vakit geçirdiği için söylemiyordur belki. Ama muhakkak paylaşın tabi


godagere

bende oglumu kreşe gönderiyorum ama televizyon izlettirmiyorlar.olmamasıda gerekiyor zaten.sürekli boyama yapıpp şarkı söylüyorlar.çokta memnunum.


FilizY

kalipso ar hangi kreşe gidiyor oğlun ?

 


CokBilmis

Ben olsam günde 3-4 saattir der, ğer çocuk memnunsa oraya gönderirdim.

Sosyalleşmesi için boya yapıyor olması yeterli.

Gerekirse çizgi film saatinde çocuğu okuldan alırsınız.


ozgelif

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. Hafta sonu kızımla gezdik aklımdaki diğer kreşleri. Tercihi onun yapacağını ve hangisini tercih ederse oraya gideceğini ve tercih ettiği kreşe göre öğlenleri kreşte uyuyacağını anlattım.

Tercihini kendisi yaptı, evet tam gün ve eve uzak olanda karar kıldı. Önceki kreşte müzeyyen öğretmeni özleyeceğini ara sıra ziyarete gidip gidemeyeceğimiz sorduktan sonra kararını verdi. Arkadaşları ile uyumanın çok eğlenceli olacağını düşünüyormuş sıpa :)  

Devam ettiği önceki kreşi niye istemediğini sorduğumda müzeyyen öğretmeni sevdiğini ama diğer pembe giyen öğretmeninin onlara kızdığını bu yüzden gitmek istemediğini ayrıca oyuncakların az olduğunu ve paylaşamadıklarını söyledi. Sanırım kendine göre sıkıntıları varmış :)

Diğer kreşle ilgili birkaç veli ile görüştüm herkesin benzer sıkıntıları süregelir şekilde yaşadığını öğrenince içimin rahat etmeyeceğini anladım.

Kızımda tam gün kalma ve uyumaya karşı istekli olunca kararı mı verdim. Hatta bugün alıştırma süreci için gittiğimizde çıkmak istemediğini arkadaşları ile uyumak istediğini söyledi şimdilik ona oyun gibi geliyor tabi ki. inşallah zamanla değişmez.

 Cevaplamak için Üye ol