Yürüme ve denge

selencem soruyor: 7

Oglum dün itibariyle tam olarak yürümeye başladi. Yani artik butun evi yuruyerek gezebiliyor. Tabi dengesi zayif. Her an dusecek diye tepesindeyiz. Sorum şu ki bebekler yurumeye basladiktan ne kadar zaman sonra dengeli yürürler. En azindan 1-2 metreden kontrol edilebilecek kadar.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


taburcu

Kızım 1 aydır tutunmadan yürüyor. Yürümek onlar için de heyecan verici. Sık sık heyecanlanıyor. Her heyecan atağında yeri boyluyor. Bazen de yürümeye değil koşmaya özeniyor. O zaman yine yeri öpüyor. Ani hareket ettiğinde de öyle. Nadiren sakin görüyorum. Sakinken hiç problem yok. Biz 1 aydır denge konusunda aşama kaydetmedik. Bu çocuktan çocuğa da değişebilir.


ssenem

Benim kizim da 10-11 ay civarinda kendi basina yurumeye baslamisti ama dediginiz gibi dengesi cok iyi degildi.. Tam olarak dengesini kurmasi yanlis hatirlamiyorsam 2-3 ayi bulmustu..


handanT

Aras 10 aylıkken yürümeye başladı selen.ve tabi dengesizdi paytak paytak yürüyordu ve sık sıkda düşüyordu :) ama müdahale etmedik hiç bir nevi düşe kalka ögrendi , 11.ayı bittiginde düşmeden yürüyordu . ama tabi paytak paytaklık devame diyordu , tam anlamıyla yürümesinin oturması 12 ayda oldu


selencem

Handan, sanırım düşmesine izin vermeyi öğrenmemiz gerekecek. Bizim ev maalesef mayın tarlası gibi, çarpacak yer çok. Ben en iyisi buna bir çözüm bulmaya çalışayım. Bu arada Aras baya erkenciymiş :))


burcaksahin

Selen Arda 14 aylikken yurumeye baslamisti. Ama eller "teslim ol" pozisyonunda havadaydi. Denge desen pek ugrasmiyordu. Yavas yavas hizlanmaya ve kollar inmeye basladi. 1 ay icinde sanirsam normal dengesini kurabildi. Gerci hala sarhos gibi yalpaladigi oluyor :))

Bir de ilk yurudugu aylarda bacaklar skoda bacak olmustu. Simdi simdi sutun bacaga terfi ettik.

Opuyorum.


handanT

evet selencim çok müdahale ederseniz korkabilir geri çekilebilir yada cesareti kırılabilir , Aras düştügünde hadi oglum kalkabilirsin şeklinde tezahurat yapıyorduk:)))  ben ne zaman emekliycek bu çocuk die dert yanarken yürümeye başladıydı

evi daha güvenli hale getir bence ve sal gitsin kafasını sivri bir yere çarpmadıgı sürece bişi omaz:)


karanfilim

iki ayı bulurCevaplamak için Üye ol