Ev kazaları, önlemler, tedbirler?

ikicocukannesi soruyor: 10

ev kazası oldu, yandı sag elimizin uc parmagı!

dun gece ablaya sut ısıtıyorum mutfakta, yanıma geldi ocagın yanında mırlıyor, konusuyoruz. cevzeyi tezgaha koydugum anda bir cıglık, ne oldugunu anlayamadım! abla merak etmis ocagı anlasılan, ellemis. sag elinin uc parmagı yandı! babası kosarak yanımıza geldi. hemen soguk suyun altına tuttu ellerini, kızım katıldı aglamaktan. acıdı diyor, ah aygaz ahhh diyor. kucagıma aldım sonra, sanki kalbi gogus kafesinden cıkacakmıs gibi atıyor, o kadar korkmus ki. ne kadar serinkanlı davransak da bizde cok etkilendik...sonuc itibariyle kremledik hemen, sakinlestirmeye calıstık. aygaza kızdık biraz, zor uyuduk. uyuyor uykusunda aglıyor, ellerini havada tutuyor. sabah ben bıraktım krese, icim rahat etmedi...aklım hala onda. parmak ucları su topladı, dahası cok korktu! 

bu olaydan yola cıkarak ev guvenligi hakkında neler yapıyorsunuz? paylasır mısınız? eksik kalmısım bu konuda! cok kızdım kendime...ocagın onune masayı cektik, sonra da kocisimle birbirimiz yedik! siz ne yapıyorsunuz? ne gibi onlermler alıyorsunuz?

acaba abla bu korkuyla basa cıkar mı, ne yapmalı? nasıl davranmalı? dun aglarken; aygaza o kadar bozulmus ki, ah aygaz ah aygaz deyip deyip durdu. pesisıra bende, ah aygaz yaktın kızımın elini, bir daha aygaza dokunmak yok tamam mı, dedim durdum ama...bende karmakarısıgım...

imza:aygaza cok kızan abla ve ikicocukannesi...
 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


batuhaninannesi

İki çocuk annesi ben de çok tedirginim özellikle ocak konusunda.Kendi evimizde ocaktan yana sıkıntı yok ankastre tezgaha monteli.Ama babannede fırınlı ocak var ve Batuhan da elini yaktı bir kere.Babaanneye arka gözleri kullanmasını tembihledik ama bu yeterli bir güvenlik önlemi değil tabii ki.Bariyer yaptıralım dedik ama mantıklı bir çözüm yolu bulamadık açıkçası.Bizim de bu konuda fikire ihtiyacımız var.

Evimiz dubleks merdiven başlarına kapı taktık.Normalde ütü masam açık dururdu ütü odasında.Onu kaldırdık.Deterjan dolabı kilitlendi.Bu aralar çekmeceleri açıp üzerine basarak yukarıya tırmanma çabaları var çekmecelere de kilit vurmak gerekiyor artık sanırım.

Abla korkusunu atlatır tabii.Bence bu konuda çok fazla tedirgin olmaya gerek yok.Sonuçta düşünce de bir yerleri acıyor ama unutuyorlar.

Bu başlık çok güzel olmuş.Eline sağlık.


nilberk

çok geçmiş olsun çok üzüldüm ne hissetiğini anlıyorum baba da korkmuş sen de
geçen gün okumuştum isveç şurubu yanığa iyi geliyormuş diye şimdi araştıracağım bu durumda da iyi geliyor mu diye

ablanın bir daha ocağa yaklaşacağını sanmıyorum evet ama ne kadar önlem alabiliriz kazalara kaza işte .tabiyki önlem alacağız ama orayı kapatsan başka yerden çıkıyor arıza

evet kendimizce birşeyler yapıyoruz evimizde ben ocak başındayken berk i parka bırakıyorum çok korkuyorum çünkü ama nereye kadar park zamanı geçecek tırmanmalar başladı çünkü kapılar çok rahat açılıyor zararı olabilecek diye düşündüğüm eşyaları bir odaya koymuştum ama o odanın kapısını da rahatça açıyor şimdilik peşinden ayrılmadan idare etmeye çalışıyorum

ama dün akşam saniyler içinde sehpanın üstüne çıktı oysa ki (o sehpa salonda sırf bu sebeple durmuyor )

hele bir balkon fobim var ki akıllara ziyan çocuk balkona adım atsa ki (benimleyken asla)
annemleri sık sık uyarıyorum balkona çıkmayın diye tabiyki çıkıyorlar hatta bana berk anlattı :)
balkon kapısının önünde dede dede diyor
annecim dede orada değil diyorum
sonra ısrar karşısında annemi aradım
direkt siz bugün balkondan babamla mı konuştunuz dedim (apt lar yan yana)
annem şaşırdı evet nasıl anladın dedi.ben tabi sinir küpü çıkmayın korkuyorum diyorum allahtan konuşmuyor bi de konuşsa neler anlatacak kırdım kadını

yok böyle bir fobi babamla balkona çıktılar sonra babamın cebi çaldı ben mutfaktayım (babama çıkmayın demek yemiyor)
kilitlendim balkondan alamıyorum direk bağırıyorum ağlıyorum anladılar cidden korktuğumu (kendim çıkabiliyorum ben küçükken bir yakınımızın kızı balkondan düşmüştü hep o geliyor aklıma)
 arkadaşım vazgeç şu korkudan kötülüğü çağırıyorsun diyorlar
bilmiyorum valla ocak bir,balkon iki acayip korkuyorum
allahım korusun


nilberk

34.İsveç Şurubu Eğer sık sık nemlendirilirse,tüm yanık ve yaraları, ateş, sıcak su veya yağın eseri olsun kısa sürede iyileştirirler. Yanıkta kabarcık oluşmaz, yanık ağrısı sona erer ve iltihaplı kabarcıklar bile temelinden iyileşirler.

http://www.isvecsurubu.com/isvec_surubu_faydalari.htm

bana da bir arkadaşım önermişti artık çocuklu kadınsın (tabiyki dahili değil harici) bulunsun demişti


nilberk

34.İsveç Şurubu Eğer sık sık nemlendirilirse,tüm yanık ve yaraları, ateş, sıcak su veya yağın eseri olsun kısa sürede iyileştirirler. Yanıkta kabarcık oluşmaz, yanık ağrısı sona erer ve iltihaplı kabarcıklar bile temelinden iyileşirler.

http://www.isvecsurubu.com/isvec_surubu_faydalari.htm

bana da bir arkadaşım önermişti artık çocuklu kadınsın (tabiyki dahili değil harici) bulunsun demişti


Zelal_

ikicocukannesi,
Çok çok çok geçmiş olsun... Okurken cız etti içim valla, gözümde canladı, sen neler hissettin kim bilir, en kısa sürede iyileşmesini ve bi daha hiiiç tekrarlanmamasını diliyorum.

Ocakla ilgili şöyle bir çözüm önerebilirim; şu sitede ev güvenliği ile ilgili birçok ürün var. Bizimki de fırın hayranı, fırının ışığı yansın, bizim ki oturup izlesin. İzmirdekinde fırın boy seviyesinden yukarıda ama burada ankastre de olsa ocak altı seviyede... Pufff ki pufff...

Biz evimizdeki merdivenin başına koyduğumuz kapılarda kilit olarak şu düşey sistemli kiliti seçtik, genelde havuzların kapılarında kullanılıyor sanırım biz burda kreşte gördük. Kilitin takıldığı tarafı duvar kenarına denk getirerek, çıkıntı şeklindeki görüntü ortadan kalkabiliyor.

Masa örtüleri tehlikeli olmaya başladı bizde de, hooop çekiyor artık. Runner şeklinde olanlar dahil.
Halı ve kilimlerin toplanmaması/kaymaması için altına kaydırmaz ped kullanmak mantıklı.

Prizleri kapatmak gerekiyor, biz odasındaki priz için kalıcı bir çözüm bulduk, odasındaki lambanın açma/kapama anahtarını prizin olduğu yuvaya indirmeyi düşündül, böylece prizin tehlikesi ortadan kalkmış oluyor, hem de odasının ışığını kendisi açıp kapatabiliyor. Evdeki diğer prizler için priz koruyucusu kullanıyoruz, burdaki prizler 3 dişli olduğu için henüz çıkartmayı beceremedi.

Mutfakta alt dolaplardan birini oğlumun eşyalarına ayırdım, mutfağa gidince ilk o dolabı açıyo, tabi bri süre sonra diğerlerine dadanıyor, bu sebeple, akacak, dökülecek, kırılacak vs malzemeleri üst dolaplara kaldırdım, ama lavabonun altındaki dolabı kilitlemeyi tercih ettim, ordakiler yerinde duruyor.

Henüz kapıları açamıyor, açmayı başarınca banyo ciddi bir gündem olacak farkındayım ama şuan için herhangi bir aksiyon almadık.

Birde nerde okuduğumdan çok emin değilim ama aklımda kalanı paylaşmak isterim; çarptığında bir yeri acıdğında masaya/ocağa vs vs kızmak, onlara vurmak doğru değil gibi birşey okumuştum sanırım, yazıyı tekrar bulmaya çalışacağım ama genel hatlarıyla; büyüdükçe kendi davranışının sonucu olduğunu anlayamamaya, sorumluluğu başka bir şeye yüklemeye sebep olma ve hatta canını acıtana kızmayı/vurmayı öğretme gibi sakıncaları var diye yazıyordu sanırım.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Kazasız sağlıklı günler diliyorum...ikicocukannesi

zero,

yazan benim:) o yazının sahibi:) birebir yazdıgıyla celisen de ben:) genelde dustugunde bir yere carptıgında sihirli cumlem kaza oldu demek idi. dustugu nesneye ya da carptıgı nesneye kolay kolay kızmıyordum aynı sebepten. lakin dun gece bildigin bir kaos yasadık, oyle boyle degil. durum cok ciddiydi ve abla bu acı/korkuyla basa cıkamadı. onceligi onun duygularına verdik. zira ocak elini yaktıgı icin acayip ofkelenmisti ve soylenip duruyordu. rahatlatmak amaclı bizde ocaga soylendik. sonra sakinlestikce ufak ufak mutfaga gecip kaza oldu kızım bak eger bir daha ellersen yine yanarsın dedik. demesine de her mutfaga girisimizde abla ocaga bakıp bakıp yine soylendi akabinde de agladı. yani dun geceki kar zar oranı ocaga kızmak ve soylenmekten yana idi:)

kilit fikrini zaten senden calmıstım daha evvelki yazının ustune, benzer bir urunu kreste kullanıyorlar. evde ihtiyac yok ama bahcenin cim kısmında kullanılacak bu yaz. minik bir bahcemiz var bizim.

ocak cozumu ve site super, incelenecek.

prizler icin bizde koruyucu kullanıyoruz, ise yarıyor.

mutfagın alt dolaplarını bende kardese amade ettim, en sevdigi alanlardan...

batuhanınannesi; cekmecelere kilit var bizde. ablanın odasındaki sifonyerin cekmeceleri kilitli. baslarda parmak sıkısmıstı, oyle cozduk bu isi. cok karıstırmak istediginde dolabının kapagını acıyoruz, orayı kurcalıyor. ama bak ben cekmecelere cıkacagını hic hesaba katmamısım, oyle bir tehlikede soz konusu...

nilberk, balkon deyince bende film koptu. benzer bir oyku bizde de var. ben kucukkken boyle bir olay yasanmıstı. cok yuksek yerlerden oldum olası hep korkarım. kardes dogduktan sonra da bu korku tavan yaptı, ev degistirdik. simdi bir sitenin giris katında oturuyoruz, arka tarafta cok sevimli minik bir bahcemiz var sadece bize ait olan. dusecek bir yer yok:) isvec surubu listeye kondu, arastırılacak.

guzel dileklere tesekkur, onerilere de...

hoscakalın.
kazasız gunler... 


Zelal_

İlahi ikicocukannesi :))
Neyse yazıyı aramama gerek kalmadı en azından... O anın psikolojisiyle gayri ihtiyari böyle davranışlar olabilir haklısın... Bizim oğlan birkaç hafta önce daaaan diye kaşını çarptı sehpaya, ki sehpalarda koruyucu vs var, neyse ufak bir açılma oldu, acilde direk ilk çocuk ve ilk ev kazanız değil mi dediler, ben ama çok derin bakın açıldı diyorum, adamlar yok yok önemsiz birşey diyorlar, yapıştırırız önemli bişi yok vs bık bık diyorlar, hatta yarayı temizlerlerken benim yüzüm ne durumdaysa doktor, babası kalsın, siz dışarda bekleyin, bitince biz sizi çağırırız dediler. Sanırım Loran beni öyle görüp tedirgin olmasın diye ya da adamın kafayı çok şişirdim diye... Ama ilk andan notumuzu vermişlerdi, ilk çocuk ve ilk ev kazası... İnsan ne kadar okursa okusun hatta yazsın :) yaşayarak öğreniyoruz, alışıyoruz... Hele de mevzu yavruların canı olunca...

Bu arada düşey kilit Türkiye'de de satılıyor mu, biz netten baktık Türkiye'de bulamayınca da taaaa Avustralya'dan sipariş verdik de :)))) Şaka gibiyiz kabul ediyorum... Ama biliyorsunuz ben ütü yapmayı da seven bi canlı türüyüm, mazur görceksiniz artık :)))


sevda

çok geçmiş olsun ikicocukannesi. kendine kızma bende geçenlerde aynı problemi yaşadım . ön taraftaki ocakları kullanmıyorum, ancak o gün niye bilmiyorum ( yorgunluk dalgınlık, baş ağrısı ) ön ocakta birşey ısıttım tavanın sapını arkaya çevirmiştim ama sönmüş ocağı gidip tutacağı aklıma gelmedi. neyseki su toplamadı biizmkisi daha hafif atlatmışız. umarım aygaza kızgınlığınız çabuk geçer. bende nasıl önlemler alıyor herkez merak ediyorum. önlem olarak :merak edilen dolaplar açılır (deterjan dolabı ) bak bu deterjan bulaşıkları yıkıyoruz.... şimdi her seferinde kendisi açıyor ve dedajan diyor.ikicocukannesi

zero,
bizim kresteki oyle, bende eve istiyorum onlardan. bahce icin. soracagım krestekilere, ogrenince revize ederim burayı olur mu? gecmis olsun loran'a. kimbilir nasıl bunlattın dr'u:) tahmin edebiliyorum:)

peyibal, cok guzel detaylamıssın eline saglık.

basak, sende oyle:)

sevda, bu kadar olur, aynı seyi yasamısız, size de gecmis olsun.

basak'ın annesinin arkadasının soyledigi uzerine aklıma gelen bir notu duseyim bende. Turkiyedeki ev kazalarından olen bebeklerde ilk sırada uzerine dev ekran televizyon dusmesi geliyormus, bilginize. tv'nizi sabitleyin derim nacizane..

hoscakalın.


Kaymacina

Çok geçmiş olsun, allah daha büyük kazalardan korusun.
ben bununla ilgili bir yazı yazmıştım
http://kaymacina.wordpress.com/2010/03/17/once-guvenlik/
belki yardımcı olurCevaplamak için Üye ol