Ev kazaları, önlemler, tedbirler?

ikicocukannesi soruyor: 5

ev kazası oldu, yandı sag elimizin uc parmagı!

dun gece ablaya sut ısıtıyorum mutfakta, yanıma geldi ocagın yanında mırlıyor, konusuyoruz. cevzeyi tezgaha koydugum anda bir cıglık, ne oldugunu anlayamadım! abla merak etmis ocagı anlasılan, ellemis. sag elinin uc parmagı yandı! babası kosarak yanımıza geldi. hemen soguk suyun altına tuttu ellerini, kızım katıldı aglamaktan. acıdı diyor, ah aygaz ahhh diyor. kucagıma aldım sonra, sanki kalbi gogus kafesinden cıkacakmıs gibi atıyor, o kadar korkmus ki. ne kadar serinkanlı davransak da bizde cok etkilendik...sonuc itibariyle kremledik hemen, sakinlestirmeye calıstık. aygaza kızdık biraz, zor uyuduk. uyuyor uykusunda aglıyor, ellerini havada tutuyor. sabah ben bıraktım krese, icim rahat etmedi...aklım hala onda. parmak ucları su topladı, dahası cok korktu! 

bu olaydan yola cıkarak ev guvenligi hakkında neler yapıyorsunuz? paylasır mısınız? eksik kalmısım bu konuda! cok kızdım kendime...ocagın onune masayı cektik, sonra da kocisimle birbirimiz yedik! siz ne yapıyorsunuz? ne gibi onlermler alıyorsunuz?

acaba abla bu korkuyla basa cıkar mı, ne yapmalı? nasıl davranmalı? dun aglarken; aygaza o kadar bozulmus ki, ah aygaz ah aygaz deyip deyip durdu. pesisıra bende, ah aygaz yaktın kızımın elini, bir daha aygaza dokunmak yok tamam mı, dedim durdum ama...bende karmakarısıgım...

imza:aygaza cok kızan abla ve ikicocukannesi...
 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


senayc

iki çocuk annesi çok geçmiş olsun,
Ocak -fırın benim de korkulu rüyam. Tek çözüm sanırım arka taraftaki gözleri kullanmak. benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Ben yemek yaparken Yiğit tutturuyor bir de ben de yemek yapcam diye:((( o kadar korkuyorum ki hiç yalnız bırakamıyorum mutfakta. Hep kapalı mutfağın kapısı.

ben e-bebek i önereceğim. Biz ev için tüm güvenlik önlemlerini oradan almıştık. kapı,pencere,piriz kilitleri ce ahşap pencere için kilit=bence en önemlisi.bizim mutfağın camı çok alçak. Sadece 10cm felan açılabiliyor. Ama korkulu rüya görmektense tedbirli olmak daha iyi. 
dış kapı da sürekli kilitli.


sevda

bizim ufaklığa hamileyken karşı binanın balkonunda ( demirlere yükselti yaptıkları halde ) 3 yaşlarında bir çocuk tırmanmış ben avazım çıktığı kadar bağran bir kadın . çocuğun annesi diğer balkondan bakıverdi ve müdahale etmesi için uyardım. soğukkanlı bir şekilde müdahale etti :( . benim korkulu kabusum balkon- cam ama bazıları daha soğukkanlı bu durumlarda.


sevda

bizim ufaklığa hamileyken karşı binanın balkonunda ( demirlere yükselti yaptıkları halde ) 3 yaşlarında bir çocuk tırmanmış ben avazım çıktığı kadar bağran bir kadın . çocuğun annesi diğer balkondan bakıverdi ve müdahale etmesi için uyardım. soğukkanlı bir şekilde müdahale etti :( . benim korkulu kabusum balkon- cam ama bazıları daha soğukkanlı bu durumlarda.


Saduman

geçmiş olsun ikiçocuk annesi,ikea da ocak koruyucusu var, sanırım ankestre ocak içindi. benim açmakta zorlandığım klozet kilidini oğlum tek hamlede açıyor,bunun için ne yapılır bilmiyorum.geçenlerde çapa acildeydik ateş yüzünden, acile gelen çocukların çoğu ev kazaları yüzündendi;çamaşır suyu içen ,çengelli iğne yutan, kıyafet ve oyuncaklardaki iplerle boğazını sıkanlar...tablo korkunçtu.bence önce çocukların üst başını gözden geçirmeliyiz milletçe; nazar boncukları gibi aksesuar.kurdele  düğme ve ipler kıyafetlerde dikkat etmeli.herkese kolay gelsin yavrucaklar güvende olsun!!!


bengielgin

Merhaba , ben ocak önü bariyer yaptırdım. Parkzon diye bir firmadan aldım ama başka satan yerler de olabilir. Ayrıca yerden 80 cm yükseklikteki turbo fırınım da yandığında camı ısınıyordu. Onun da önüne bariyer takdırdım. 
Cevaplamak için Üye ol