emzirerek uyutmak

moodswing soruyor: 10

Önce kucakta uyuyordu. Sonra yatır/kaldır yaptık, yatakta uyumaya başladı. Diş çıkarırken yine kucakçı oldu. Gece uyanırsa -özel bir derdi yoksa- kendi kendine uykuya dalıyor.

Diş döneminde ağlamalarına çözüm bulabilmeye çalışırken emzirerek uyumaya alıştı. Bu daha ne kadar böyle sürer? Memeden keserken nasıl olacak? Tekrar yatır/kaldır yapmak istedim ama kucaktan öte emmeye alıştığı için yatakta ağlamaya başlıyor. Kucağıma alınca da yarım saatte bile susmuyor.

Ne dersiniz? Var mı bu konuda başarı hikayesi olan?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Annegozuyle

Bu soruya gelecek cevapları çok merak ediyorum. Benim bebeğim de şimdiye kadar geceleri emerek, gündüzleri sallanarak uyudu. Dişini yeni çıkardı. Şimdi ne emerken ne sallanarak rahat uyuyamıyor. Gündüzleri neredeyse hiç uyutamıyoruz, salıncağına yatmıyor bile. İnşallah sadece diş çıkarma huysuzluğudur.


moodswing

dağlarkızı, hiç dişi çıktı mı daha önce? bizimki diş çıkma süresinde felaketti ama ilk iki diş çıkıp biraz mola alınca biraz rahatlamıştı. tabii düzen tepetaklak oldu, o ayrı...


Annegozuyle

Bu ilk dişi. Calpol'le idare ediyoruz şimdilik valla.


moodswing

kolay gelsin :) bir çıksın, sonra rahatlarsınız inşallah :)


moodswing

hay allah sosito... 15 ayda gaz zor olmalı. çözüm arıyorum ben de, daha geç olmadan ama diş bir yandan alışkanlık bir yandan...

merak ettiğim, kucakta uyutmaya çözüm yatır kaldır. peki emerek uyumaya da mı çözüm yatır/kaldır???babu

evet evet, yatir kaldir yatakta kendi kendine uyumayi ogretmenin yolu. onceki asamanin ne oldugu onemli degil.
belki sunu deneyebilirsin: uyku saatleri duzenliyse uykusu tam gelmeden bir sure once emzirmek. yani memede uyutmamak ama yumusatmak ve emme istegini onceden tatmin etmis olmak. :) sonra biraz sarilip cok uyaniksa kitap falan okuyup sonra biraz kucakta sallayip sonra yatak ve yumusak bir yatir kaldir.
ben bunu bugunlerde yapiyorum, genelde ise yariyor. :) ama basari oykusu olarak anlatmam cok dogru olmaz cunku bu ara aldigi bir ilac uyku yapiyor, ben onun avantajini kullaniyorum, o olmasa yine de bu yontem calisir miydi bilmiyorum.
 


gulusturkmen

Bu cevap size çok mu ruhani gelecek bilmem ama, bir şeyi anne problem ederse o şey probleme dönüşür.
Ha peki, diyelim ki dönüştü.
Biraz umursamaz davranıp işi tersine çevirmek için farklı durumlar yaratılabilir. Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler kitabında sayısız farklı yöntemler anlatılıyor, ben genelde o kitabı kurcalarım.


Elsa

bence de henuz cok kucuk,birakin emsin,siz de rahat edin o da rahat etsin. merak etmeyin buyuyunce emmeden uyuyacagi gunler de gelecek. o gunler insana hic gelmeyecek gibi gelse bile...sevgilermoodswing

cevaplara çok teşekkürler. sanıyorum içten içe sevdiğim cevap "bırak emsin, daha küçük" oldu... :) tracy'nin dediği ve katıldığım bir konu "bir bebek kucakta uyumayı seviyorsa, aslında birileri onu kucakta uyutmayı seviyordur". ben kucakta uyutmaya halimin kalmadığı günlerde emzirmeye alıştırdım. bunun sonradan bırakması zor kötü bir huy olmadığı sürece bence de sakıncası yok.

daha önemlisi, aslında duru bence bizi kandırıyor. yani esas mesele kendi başına uyumayı öğrenmekse, öğrendiğini düşünüyorum. çünkü geceleri uyandığında, ya da bazen birlikte yatağa uzandığımızda kendi kendine pekala dalabiliyor. çalışan anne olarak, kucakta uyutulmakta inat etmesinin sebebi bizimle maksimum vakit geçirmek mi acaba diye bir de vicdani bir konudan gireyim :)


aytude

emzirerek uyutmak kötü birşey değil kesinlikle.. güzel makaleler var. okumanızı şiddetle tavsiye ederim. http://www.kellymom.com/parenting/sleep/comfortnursing.html 


Cevaplamak için Üye ol