Müzik alanında neler yapabiliriz?

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


lopikcim

aşağıdaki linkte müzikle ilgili bir takım makaleler  bulabilirsiniz
http://www.kucukinsan.com/article.asp?article_id=3487

Benim ablam emekli müzik öğretmenidir, kızıma da o bakıyor, bize göre de kızımın ritim duygusu ve kulağı oldukça iyi, acaba neler yapabiliriz diye bilgisine güvendiğimiz bir müzik eğitmenine danıştık( müzik lisesinde müdür yardımcısı) 4 yaşından önce müzik eğitimi önermiyorlarmış, bu dönem yapılması gereken çocuğa doğru müzikler ( ısrarla klasik ve çok sesli müzikler) dinletmekmiş...


lopikcim

http://www.kucukinsan.com/article.asp?article_id=3307
orff metodundan bahsediyor sizin yaşınıza  uygunkem

müzikle uzun yıllar uğraşmış biri olarak şunları öneriyorum sizlere klasik müzik dinleterek kulaklarını çok sesliliğe alıştırın her çocuğun gelişimi oldukça farklıdır bazı çocuklar 3 yaşında piyanoya başlayabilirken bazıları için bu 5 yaş olabiliyo benim tavsiyem bimüzik merkezine danışmanız orada sizi yönlendireceklerdir benim gittiğim kursta 3yaşında piyano çalmaya başlayan bi öğrenci 6 yaşında fazıl sayla konser verdi.yani bunun belli bi yaşı yok tmamen çocukta ki gelişime bağlı


kem

açıkçası çocuklar için yapılmış cd leri hiç bilmiyorumlopikcim

ben öğrenebilirim cd adı, çünkü bize önermişti sözünü ettiğim öğretmen arkadaş( tembel anne+teyze henüz almadı:-(  )


yesimdem

Medona ,merak ettim kızının müzik ilgisini, doğru yönlendirecek başka donelere ulaşabildin mi?


Aynı durumdayız.Oğlumuzun neredeyse doğuştan farkında olduğumuz bu ilgisini,profesyonel bir gözden de teyit ettik.Okul psikoloğu ,Doruğun müzik ve dansa inanılmaz bir ilgisi olduğunu,bu konuda ileriki zamanlarda mutlaka yönlendirmemiz gerektiğini söyledi.
Babanın da müziğe olan aşırı ilgisinden de dolayı , evde ona uygun bir müzik ortamı sağlamış durumdayız.Ama hepsi bu.... olmamalı tabi,birşeyler yapmak lazım,tüm arkadaşların deneyimlerini bekliyorum&sevgiler....


CokBilmis

Bizim için de faydalı oldu bu başlık, açtığın için teşekkürler.

Ben klasik müzikten pek anlamam. Ama klasik türk müziğinin hastasıyımdır. Kızıma da dinletiyorum. Hele babasıyla birlikte söylediğimiz şarkıları, çok ağır ezgiler bile olsa kulağını dört açıp, pür dikkat dinliyor. Her şeyde olduğu gibi bunda da örnek olmak önemli diye düşünüyorum. Ben Türk pop müziği dinlerken, çocuğa Bach dinletsem kaç yazar? :)

Bir de: Ben en çok 9-8'lik ritm severim. Bildiğin Roman havası :) Değişik zamanlarda bu ritmede şarkılar dinletiyorum. Kurufasulye ile başladık, Karaçalı derken, zeytinyağlı yiyemem aman söylemeye başladı. Mehter Takımının Genç Osman şarkısı da bu ritmdedir mesela. Oynak bir ritmdir ama hüzünlü şarkıları da vardır. Ritmi öğrendi. Şimdi de ben ellerimi düm düm tek ritmi tutarak dizlerime vuruyorum. İki defa sağ (dümdüm) bir defa sol el (tek). Kızım da heves ediyor. Onun da ellerini tutup vurarak ritmi öğretmeye çalışıyorum. Henüz yakalayamadı ritmi ama bu oyun çok hoşuna gidiyor.

Becerirse ikinci aşamada da 9-9'luk ritme geçeceğim. Blu'nun kaşık havası, Ankara havası ritmleri. Oynak ritmler oldukları için dinlemesi zevkli, elle ritm tutması da nispeten kolay.

Biraz daha büyüyüp, ritme ilgi gösterirse klasik türk müziği ritmlerine geçmek istiyorum. Ama öncesinde benim bu konuyu çalışmam lazım.

Bu arada her türlü şarkıyı dinlemeye devam ediyoruz tabii.

Çizgi film izlettireceğim zaman da ana karakterin şarkı söyleyip, müzik enstrümanı çaldığı bölümleri tercih ediyorum.

Bir de sürekli yeni şarkı öğretiyorum. Papatya Gibisin tangosunu öğrendi en son mesela. Söyleyebiliyor. Sordum Sarı Çiçeğe ilahisinin bir kısmını söyleyebiliyor. Esmerin Adı Oya şarkısını söylüyor, arabesk sayılabilir sanırım. Esmerim Biçim Biçim türküsü söylüyor. Gel gel Sarışınım şarkısının nakaratını söylüyor, bu da türkçe pop müzik.

Şarkıları yazarken aklıma geldi: Bu aralar esmer-sarışın kavramlarını öğrendi. Bu kavramları da şarkılar yoluyla öğrettim.

ŞArkı söylemeyi ve dinlemeyi sevdiğinden, öğretmek istediklerimi şarkılar yoluyla öğretiyorum. Tavsiye ederim :)


yesimdem

Bunların bir kısmını bizde uyguluyoruz.Tabi oğlumun zevk ve keyfine bağlı olarak,yönlendiriliyoruz...


Doruk için müziğin tanımı şu(annesinin nacizane fikri!):"heyecanlandırmalı-dans ettirmeli,mutlaka sözlü olmalı,beklemeye değer ilginç nakaratlar olmalı...vs)

Doruğun rutine bağlanmış müzik dinleme saatleri vardır.Genelde akşam yemeği sonrası,30-60 dk.arası sıkılmaya bağlı olarak değişen,baba-oğul ve bazende annenin katıldığı bir çeşit trans durumu....evde cd nadiren dinleriz.Eşimin odyofil tutkusundan dolayı da ,naturel sese daha yakın olduğu için pikabı tercih ediyoruz.Oğlumda ,poposundaki bezine bakmadan:) plak dolabının önüne sandalyeyi çekip,seçim yapar....İnanması biraz zor ama favorisi caz müzik....benim dinlediğimde ,başımı ağrıtan bu müzik,onun tercihi oldu.Allahtan biraz daha yumuşak olan Diana Krall dinliyor da,bende zevk almaya çalışıyorum.Garip ama gerçek!Diğer türleri de dinliyor ama daha çok , fıkır fıkır  gürültülü müzikleri seviyor,bu kesin.Klasik müzik saatimizde oluyor mutlaka ama ,en fazla 5 dk.sonra sıkılıyor.Hamilelikte dinlediğimde,karnımı tekmelemesinin sebebini şimdi anlıyorum....Bir müzikte mutlaka söz olacak ki ,eşlik edebilsin.İngilizce bile olsa,yarım-yamalak....En kısa zamanda ,karaoke cd'si almayı düşünüyorum.Barış Manço olabilir mesela,bizimde arabada sıkça dinlediğimizdir.

Gözlemlediğim kadarıyla,Doruk enstruman çalmayı sevmiyor,(belki sonra sever mi,bilmiyorum??..)mini bir orgu var,tek tuşa basmadan,hızlı bir ritm açıp,kıvırıyor.Telli mini gitarlara ilgisi yok,tek tuşa basılınca müzik çalanlar favorisi.

Kısacası şu aralar,başta da yazdığım gibi biz istediklerimizi değil,onun tercih ve isteklerini uygulama aşamasındayız.Tercihleri biraz daha belli olsun.Olması gerekenleri de(klasik müzik gibi) oyunların yanında fon müziği olarak kullanıyoruz.... Cevaplamak için Üye ol