Dişlerde siyah lekeler

Ozlem_Can soruyor: 9

14 aylık oğlumun dişlerinde birkaç hafta önce siyah lekeler oluşmaya başladı. Doktorumuz demirden olduğunu söylüyor. Çok çabuk oluşup çok zor geçtiğini ifade etti. Demiri verdikten sonra su içiyor olmasına rağmen oluşumuna engel olamadık.

Karbonatlı gazlı bez ile temizliyoruz ancak oluşmadan önce yapmadığımız için artık bir faydasını göremiyoruz. Benzer sorunlar yaşayanlar oldu mu? Önlemini nasıl aldınız? Sonrasında tamamen geçiyor mu?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


BlogcuAnne

Biz de aynı problemi yaşamıştık. Sizin uğraşlarınızın bir faydası olacağını pek sanmıyorum, ama demiri bıraktıktan birkaç ay sonra kendiliğinden geçmeye başlıyor ve en sonunda yine mini mini incileri oluyor, merak etmeyin :)


yesilbek

bende dişhekimi olarak içinizi rahatlatayım. gerçekten demir ilacının debep oladuğu lekelerdir. dert etmeye gerek yoktur. Rahat olun. Dişmacunu kullanarak fırçalarsanız bir kaç seferden sonra geçerler ama bence hiç gerek yok. bunlarında keyfini çıkartın. demiri bıraktıktan bir süre sonra kaybolacaklardır.

banu


Ozlem_Can

Yanıtlarınız için çok teşekkürler...Bu arada ben bir de dişhekimi bir arkadaşımla görüşmüştüm. O da lekeler kendiliğinden geçmez ise uzmanlık alanı çocuklar olan diş hekimleri olduğunu ve onların bu lekeleri kolayca temizleyebileceğini iletti. Belki öyle bir diş hekimine görünmenizde fayda olabilir. Yine de Banu Hanım'ın da görüşünü alabilirsiniz.


yesilbek

merhabalar,

genelde demir kullanımına bağlı renklenmeler ilacın kesilmesinden bir süre sonra kendiliğinden geçer dediğim gibi. Süreci hızlandırmak için diş macunu kullanılabilir. Küçük çocuklar için Nurturiadaki başka bir sayfada tartıştığımız macunlardan biri kullanılabilir.http://www.nurturia.com.tr/questions/715125d6-603b-4ed5-9979-9d1c017d297a/1/hangi-dismacununu-kullaniyorsunuz   
Yalnız bu lekelerin tek sebebi demir olmayabilir. En sık rastlanılan siyah boya üreten bazı bakterilerin yaptığı renklenmedir. Bunlar fırçalamayla kolay kaybolmazlar diş hekiminin polisaj dediğimiz parlatma işlemi ile uzaklaştırılabilirler. Uzaklaştırılması gerekir mi? Hayır. Ancak çocuk kafasına taktıysa dert ediyorsa temizlenmesi gerekebilir o zaman muhtemelen kendisi paşa paşa oturup temizletecektir. Can yakmayan bir işlemdir. Çocuklarla çalışmayı seven her dişhekiminin rahatlıkla yapabileceği bir işlemdir. 
ikinci sebep daha düşük olasılık olmakla birlikte çürüktür. Ama öyle olsa doktorunuzun bunu fark edip sizi uyarması gerekirdi. O yüzden pek aklınıza takmayın. Bu kadar küçük yaşta bile çürük olabilir malesef. Çok küçük yaştaki çocuklara anlatarak ikna edip tedavi etmek genellikle mümkün olamıyor. İstisnalar tabiki var. Böyle durumlarda çocuk genel anestezi ile uyutularak tedavileri gerçekleştiriliyor..
Ama Lütfen okuyanlar panik yapmasınlar. Bu  lekeler çok büyük olasılıkla ya demirdendir yada  söylediğim bakterilerin boyamasındandır. kesinlikle zararsızdır. illaki çıkması gerekmez. Çocuğa zarar vermez, dişe zarar vermez. Ancak çocuk dert ediyorsa çözüm aranmalıdır. Ama şimdiye kadar (2007 den beri) bunu kafasına takmış hiç bir 5 yaşından küçük çocuk görmedim. Sevgiler.aslitur

Ben de burada tecrübemi paylaşayım.. Benim kızımıki ilaç kullanımından oluşan lekelermiş... Başta çürük sanılmıştı ama.  Denildiği gibi çok basit bir işlemle temizlendi.  


Detaylar:


ABIDE

Benim kızımın dişlerinde de aynı lekelerden var.Demir ilacından olduğunu tahmin ediyorum.İşallah ilacı bırakınca kaybolurlar.


keo

Bizde de vardı o sorun, diş hekimi güçlü bir macunla ve muayenehanede makina ile yapılacak fırçalama ile geçeceğini söyledi ancak Ceren hiç durmadı korktu.Fakat sonra diş fırçalama ile kendiliğinden geçti, hiç bir leke kalmadı.


yeshim

Arkadaşlar merhaba
İşlerim nedeniyle çok sık giremiyorum ve cevabım gecikiyor. kusura bakmayın.
Tıpkı diştaşı temizliğinden sonra size yapıldığı gibi ama tercihen kıl değil de lastik fırçayla gerekirse özel bir patla veya çocuk çok küçükse çocuklar için üretilen macunlarla muayenehanede çocukların dişlerindeki lekeler fırçalanarak giderilebilir.
gerekli midir?
dediğim gibi şart değil ancak çocuk bundan rahatsızlık duyuyorsa yapılmalıdır.
ve lütfen bu işlem için çocuklarınızı dişçi koltuğuna oturmaya zorlayıp ürkütmeyin.
Bunun yerine çocuğu bir dişhekimine alıştırmalısınız. Çocuğa zorla tedavi yapmaya kalkmayacak bir dişhekimine ara sıra götürün. Bir iki gün sonra koltuğa oturmayı kabuledebilir. gene biraz sabırla muayeneye izin verir.
Bunlar hep çocuk alışarak tanıyarak güven kazandıkça yapılmalı asla zorlanmadan ikna edilmeli.
Bir pedodontist (çocuk diş hekimi)
otorite ve şefkat dengesini daha iyi kurabilir.
Parmağa geçirilen diş fırçasını ben e- bebek adlı mağazada gördüm diğer bebek gereçleri satan mağazalarda da vardır sanıyorum
Nook marka bebek fırçaları var
bunlar bildiğiniz anlamda fırçalar değil kıllarının yerinde kalın uzantılar var.
1 yaştan itibarende çeşitlei markaların 0-2 yaş fırçalarını kullandırabilirsiniz. Ben kendi kızıma macun koydurmuyorum
Hepinize Sevgiler


cigdemkrc

Bu konuyu araştırıyordum cevaplarınızı görünce içim rahatladı ama biz yine de yrn bir diş hekimine gideceğiz inşallah demirdendir .


Cevaplamak için Üye ol