Sipraktin iştah açıcı şurup

mantarsote soruyor: 10

İştah açması için Sipraktin adında bir şurup verdi doktorumuz ve bir de Supravit diye bir şurup. Kızım emmeyi de bıraktı gibi (emiyor demeye dilim varmıyor, emme-emmeme arasında bir yerdeyiz). Ek gıdayla aramız hiç iyi değil. 6.ayda 7190gr idi. 24 gün geçti 7000gr'a düşmüşüz. Boyu uzamış. Ama hiçbir şey yemiyor. Su içiyor sadece. Ne yapacağımı şaşırdım. Şurupları vermeye başladım bugün. İşe yarar mı bilmiyorum. Kullanan var mı?

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


fistikcik

Sevdebilge, 6 aylık bir bebekte "iştahsızlık" diye bir durum olamaz. Doktorunuzun önerisi çok tuhaf geldi, size önerim başka bir doktora danışmanız. Emme problemiyle ilgili daha önce sizin bir sorunuza yanıt yazmışmıydım bilemiyorum. Şu cevaplara bakmanızı öneririm :

http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

http://www.nurturia.com.tr/questions/3d697c8c-4bff-476a-93f1-9fd30177c048/1/emerken-aglama#92bc9294-b99f-4131-9634-9fd50010e03e

Bebeğiniz 2,5 aylık olduğundan beri memeyi reddediyorsa neyle beslediniz ? Biberonla mı ? Eğer öyleyse emme probleminin üzerine biberon-göğü ucu karmaşası eklenmiş olabilir.

Süt akışınızın fazla hızlı ya da yavaş olması emmeyi reddetmede önemli bir faktördür. Bu durumdayken biberon verilirse biberonun sabit akış hızına alışır ve memeyi hepten reddeder.

Bu durumda iken ek gıdaya geçmeye çalışmayın bence. Bebeğe zorla birşey yedirmeye-içirmeye çalışmak onda tepki oluşturur. Ek gıdayı ve kaşığı tümden reddedebilir. Bu durumun iştahsızlıkla bir ilgisi yoktur. 6 aylık bir bebek iştahsız olmaz. Ya emme problemi vardır, ya zorlandığı için tepki geliştirmiştir, ya da bier sağlık problemi mevcuttur. Çeşitli enfeksiyonlar, reflü ya da besin alerjisi de memeyi reddetmeye yol açar. Lütfen daha detaylı bir doktor kontrolü isteyin.

Bu arada iyi bir elektrikli sağma makinesi edinin. Sütünüzü sağarak bebeğinize kaşıkla verin. Sterilize edilmiş, kenarları keskin olmayan çelik bir çay kaşığı işinizi görür. Böylece kaşıkla ilgili eğer varsa herhangibir tepkisinin de önüne geçersiniz. Kaşıkla sadece kendi sütünüzü verin. Eğer doymazda mama ile tamamlarsınız. (Mamayı da biberonla değil, kaşıkla verin. Eğer kabul ederse alıştırma bardağı-sulukla da verebilirsiniz).

Daha sonra yukarıda bağlantısını verdiğim mesajlarımda anlattığım yöntemleri kullanarak bebeğin tekrar meme almasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte ek gıdayı unutun. 6 aylık bir bebek halen sadece anne sütü alabilir. Bebekte daha fazla tepki yaratmaya gerek yok.
Sevgiler


Yasemina

Tereddutsuz olarak sunu soyleyebılırım:


Sipraktın suruptakı etken madde Siproheptadin hidroklorür.

Aratırırsanız goreceksınız kı en basta deri hastalıkları ıcın kullanılıyor. Yan etkısı ıse kullananlarda ıstah acıcı ozellıge sahıp oldugunu ılerı surulmesı.

Ben doktoruma kızımın ıstahsızlıgı konusunda yakınırken bu ılacın adını sadece telaffuz ettım ve bana "sakın" dedı. 

Doktorunuzun hem bır alerjı ılacını ıstah acıcı olarak cocugunuza, hele kı bu kadar kucukken vermesını hıc dogru bulmuyorum. 

Kızınız 6.ayda 7190gr iken benımkı de 12. ayda 9.600 idi, kı bıldıgım kadarıyla her ıkı kılo da ortalama sınırlar ıcınde.

Bu yasta bu ılacın kullanımı konusunda baska doktorlara da danısmanızı onerırım.fistikcik

Yasemina çok doğru yazmış.
Ayrıca ilacın prospektüsünü okuyun lütfen :
http://www.ilaclar.gen.tr/2275/sipraktinsurup-ilaclar/sipraktinsurup.html

Doz bilgisi için dahi 2 yaşından itibaren bir miktar belirtilmiş. Yenidoğanlar ve prematürelerde kullanılmamalı, emziren annelerde sakıncalıdır yazılmış. Bu ilacı 6 aylık bir bebeğe öneren ve memeyi reddetmesinin başka sebeplerini araştırmayan o doktoru Tabipler Odasına şikayet etmek istiyorum.


Yasemina

Ben de yuh dıyorum bu doktora, kucucuk cocuga nasıl ıkı ılac bırden yukler, sadece ıstahsızlık sebebıyle? Hasta degıl kı cocuk. Benımkı 3 yıldır muzmın ıstahsız, kısa donemde ben de surup verdım ama katıyen ıse yaramadı. Acı ama dogru, yemeyen cocuk hıcbır sart altında yemez, yemeyenı yedırecek bır sıhırlı degenek yok.


nilinmasali

ipekkusgoz mümkünse marka adı verebilirmisiniz cok uzun bir süre aradım ve bulamadım çünkü ambalajlı halini,elimde bir marka olursa daha kolay ulasırım gibime geldi

 ipekkusgoz

Aklımda nilsafak.Akşam bakacağım sabah yazmış olurum. Hatta anneme ulaşabilsem telefonda sorup öğreneceğim ama cebi kapalı, ev telefonu da cvp vermiyor:(


nilinmasali

çok teşekkür ederim;)


ipekkusgoz

aksu vital'miş markası nilsafak.Öyle kalmıştı aklımda zaten ama emin olmak istedim. Bugünlerde başka bir kaç şey daha almıştım, karıştırmış olabilirim diye tereddüt ettim.nilinmasali

ilginiz için tekrar teşekkür alışveriş yaptıgım aktarda bi çok ürünü var o markanın,tozuda sormasını istiycem tekrar..


mantarsote

Diğer doktorumuzla görüştüm. Sipraktini vermememi, Supraviti verebileceğimi söyledi. İştahının iyice azaldığını ve emmediğini de söyleyince devam sütü deneyebileceğimi söyledi. Gerçi bizim kız onu da almıyor da... Ama buradaki doktorumuza göre de "7.ayını doldurmak üzere olan bir bebeğe, şuana kadar devam sütü verilmediyse şuan vermeye gerek yok, geri dönmek demektir o, ek gıdada ısrarcı olmak gerek, ileride yoksa pütürlü şeyleri yemekte zorlanır, püre vermek zorunda kalırsın" diyor. İki doktorumuz da bölgelerinde en iyi olarak bilinen doktorlar. İkisinin görüşü çok farklı. Sipraktini vermeyeceğim orası kesin de. Kilo kaybetmesi, hiçbir şey yememesi, emmesi, bu problemlerle nasıl başa çıkıcam onu bilmiyorum...Cevaplamak için Üye ol