gebelikte omega3 kullanmalı mı?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


tiara

balık yağının içeriği belli oluyor bazı ürünlerde cod liver oil ya da fish body oil diye..

ben muş'taydım hamileliğimde balık bulamıyordum, cevize de allerjim var o yüzden alıyordum omega, seninkinin aynısından ama prenatal vitaminleri ve omega-3 tabletlerini hep unuttuğum için haftada ancak 3-4 gün alırdım. 

not: çocuğumun beyin gelişimi normal gibi gözüküyor endişelenme :}


ozlemdevrim

Balık ve ceviz yiyordum ben..O nedenle almadım...Dünya sağlık örgütü tarafından gebelikte alınması önerilen tek şey ilaç anlamında söylüyorum demir içeren preperatlar..Onun dışındakiler şart değil dengeli besleniyorsanız eğer..


ceyla

benim doktorum balık ve hergün 1 ceviz yememi tembihlemişti ayrıca omega3 kullanmadım. balık ve cevizi düzenli yersen gerek yok bence


emotional_mel

haftada 2 defa balık yedikten sonra bende gerek görmüyorum hergünde 2 tane ceviz  yeterli die düşünüyorum banada doktorum vermedidamla24

bende doktoruma omega 3 vermicek misiniz? alsam iyi olmaz mı diye sorduğumda hayır, onun yerine balık ve ceviz ye,ben önermiyorum demişti. şimdi çocuğuma da vermiyorum. en iyisi besinlerin kendisinden almak vitaminleri.


asklepios

Yeterli ve dengeli besleniyorsanız, omega 3 ve 6'yı dışardan ilaç yoluyla almanızı önermem. Gebelikte tüm gebelere önerilen; gebe kalmadan 3 ay önce folik asit başlanması ve gebeliğin ilk 3 ayında buna devam edilmesi, 3. aydan sonra da demir ilacı alınmasıdır. Ben ek problemi olmayan gebelere folik asit ve demir dışında destek ilacı reçete etmiyorum, yeterli ve dengeli beslenmelerini söylüyorum. kendi gebeliğimde de demir ve folik asit dışında birşey kullanmadım.


semacagan

Benim ilk dr umda tavsiye etmişti. Ben 3 dr değiştirdim:-)  Diğer ikisi fark etmez dedi. Aynı markaydı. Ama ben hergün 2-3 ceviz haftada birde somon yiyordum. Bu arada günde minimum 2 bardak süt içmelisin kendin için.


meltem

Ben ilk cocugumda da kullandim simdiki hamilelegimde de. Doktorum tavsiye etti. Ama ilk hamileligimde yurt disinda oldugum icin orada kullandigim vitamin ve omega 3 DHA hapini aliyorum. Iki hamileligimde de balik midemi bulandirdigi icin yiyemiyorum. Badem ve cevizle de hapi destekliyorum.


hainkedi15

Benim dr'um da dünya sağlık örgütünün gebelikte hiç bir vitamini önermediğini söyledi,bu yüzden ilk üç ay folic asid kullandım daha sonrasında ise demir hapı kullanıyorum,omega 3 tü elevitti bunlar tamamen pazarlama yöntemleri dedi,sonrasında bir kaç doktora da doğrulattım bu fikri ve içim rahatladı,haftada 2 kere balık yiyorum bunun dışında her gün ceviz ve salatalarda keten tohumu tüketiyorum,bana böylesi  omega 3 ü hap olarak almaktan daha mantıklı geliyor,daha doğal sonuçta.


Cevaplamak için Üye ol