"anne e-ee ı ııh.. Kalk mama vee" bir cümlemi dir..oğlum konuşmaya başlamış sayılır mı:)

zzeeyynneepp soruyor: 10

merhabalar arkadaşlar..

oğlum 27 aylık..

başlıkta yazdığım şekilde şeyler söylüyor. meali "anne uyuma kalk bana mama getir" :) mesela "anne ooman ııhh.. park" yani "anne ormana gitmeyelim parka gidelim" demek istiyor.. bunu konuşma olarak sayabilir miyiz deneyimleriniz ışığında..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


pinarm

Benim kızım 22 aylık. Sabah karnı acıktığında eğer ben uyuyorsam burnumu ısırarak kalkmamı sağlıyor. Sonra eliyle karnına vurarak acıktığını anlatıyor. eğer oralı olmayıp kalkmamakta ısrar edersem elimden tutup mutfağa sürüklemeye çalışıyor. Buraya kadar sıfır kelime... Yine beni kaldırmayı başaramazsa çığlık atıyor. Mecburen kalkıyorum.  (Hala sıfır kelime-çığlığı saymazsak)


Mutfağa gidiyoruz. 
Muhabbet olsun diye soruyorum. Ne yemek istiyorsun? 
İşaret parmağı ile buzdolabında sütü, yumurtayı, zeytini domatesi gösteriyor. 
İstemediği bir şey olduğunda iki eliyle olmaz yapıp sırtını dönüyor. (Hala sıfır kelime)

Bence senin oğlan bayağı konuşkan :)  Derdini konuşarak anlatabiliyor belli ki. Dert etmemelisin bence :)
Sevgiler.zzeeyynneepp

teşekkürler.. sizinki de bir kaç haftaya dile dökmeye başlar biz de böyle başlamıştık..

benim aklıma takılan kendince kelimeleri var bunları bildiğimiz dilbilgisi kuralları içinde kullanmıyor. ne zaman düzelir ki acep..çevreme bakıyorum özellikle kızlar destanlar yazıyor. erkekler de yine epeyce konuşuyorlar gibi..


pinarm

Önerebileceğim şey

Çocuğunuzla konuşurken, çocuk diliyle değil yetişkin bir insan ile konuşuyormuş gibi konuşmanız. Bunun, çocuk doğduğu andan itibaren yapılması öneriliyor. Aksi takdirde çocuğun hafızasına yanlış kelimelerin kaydedildiği ve çocuk o şekilde konuşmanın doğru olduğunu düşünürmüş. Ve çocukların bildiği doğruyu değiştirmeleri zor olurmuş. 
Siz oğlunuzla yada onun olduğu ortamlarda doğru telaffuza dikkat etmeye çalışın. 

Bir kuzenim var. Şuan 3,5 yaşında. Sadece son 3-4 aydır bir şeyler söylemeye çalışıyor. 
Uzun uzun anlatıyor, fakat söylediklerinden sadece 3-5 kelimeyi zar zor anlayıp ne anlatmaya çalıştığını anlıyoruz. Ayrıca bunu genellikle sadece annesi anlıyor. 
Her geçen gün telaffuzunun düzeldiğini bunda da bir kaç aydır gittiği kreşin çok büyük etkisinin olduğunu söyledi. belladona

Konuşuyor işte annesi daha ne olsun:)) Benim oğlum da öyle, ve gerçekten kreş çok etkili oldu bizde de...  Üstelik en tatlı konuşma şekli bu:)


nilgun27

Benim oglum suan 28 aylik. Krese baslamadan aynen sizinki gibu konusuyordu ve evet buz buna konusma diyorduk:) suan biraz daha ilerdeyiz. Ama bir basladilarmi bu sekilde arkasi patir patir geliyor. Bazen konussun diye agzina baktigim cocugun simdilerde cok geveze oldugunu dusunuyorum :)eseyna

Bizimki de her şeye ıhh ıhh diyor sadece. Baba, dede, pişpiş başka kelimesi yok onları da kırk yılda bir gönlü olursa söyler.


rikoksal

evet kimisi erken kimisi geç konuşuyo ama konuşuyo elbette


berguzaracar

Benim kızım da öyle konuşuyor. Ve 2.5 yaşında. " anne işe git ııh" meali anne işe gitme.bence konuşuyor ama kendi gramer kurallarıyla.hamdusena

daha ne desin annesi ne güzel konuşuyor sen anladıktan sonra benimkiler de şu ıııh çok kullanırdılar sappho

evet konuşmaya başlamış sayılır...gözünüz aydın..


Cevaplamak için Üye ol