Bebeğinizi yazın anneannesiyle yazlığa gönderme tecrübesi yaşadınız mı?

eylemyigit soruyor: 9

Yiğit şu anda 2,5 yaşında .Ben çalışan bir anneyim ve Yiğit'e anneannesi bakıyor.Yazın tem/ağ annem yazlığa gidiyor.Geçen yaz komşularımız bakmıştı Yiğit'e.Çok da iyi geçirmiştik yaz dönemini.Ancak bu sene annem ,Yiğit'i yazlığa götürmek istiyor.Bense pek taraftar değilim.Annem yalnız olacağı için yorulacağını düşünüyorum.(babamı 2 yıl önce kaybettik:( ) Ve de Yiğit de beni arayacağı için tereddüttteyim.Diğer taraftan,bol oksijenli bir ortamda, bahçeli bir evde yaşayacak olması,deniz ve doğadan yararlanacak olması artı taraflar.Ama sanırım çook özleriz ve dayanamayız gibi geliyor.Sizin böyle bir tecrübeniz oldu mu hiç?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Damla

Ben de çok ilgileniyorum bu konuyla. Bizim anneler bizimle aynı şehirde değil. Ara sıra ziyarete geldiklerinde hastalanırsa bakıyorlar Ilgaz'a. Annem yazlık ortamında tek başına idare etmekte zorlanır. Ama diyorum ki acaba babannesi, dedesi de gitse yazlığa, üçü birlikte baksalar iyi olur mu Ilgaz için. En azından yazın buraları sıcakların bastığı zamanlarda bir 3-4 hafta.


eylemyigit

Bizim yazlık İstanbul'a çok yakın değil.Hafta sonları gitme şansım olmayacak.Eğer böyle bir şans olsa, belki özlem giderme anlamında çok daha iyi olacaktı.Yiğit, ben yanındayken, hep benimle olmak istiyor ve ondan ayrılmama izin vermiyor ama ben yokken de çok mutlu bir şekilde zaman geçirdiğini biliyorum.Sadece geceleri hiç ayrı kalmamış olmamak bir soru işareti.Ya deneyeceğiz .Ya da bu sene rafa kaldıracağız bu meseleyi.Anneannesi çok ısrarlı gerçi götürmekte:) Bakalım... 


EmineKartal

Bizde de benzer bir durum söz konusu. Üstelik Beyza henüz sadece 1 yaşında. Hatta emzirmeye devam ediyorum (bu aralar ayrıca düştü memeye).
Beyza'ya yaklaşık 9 aydır anneannesi ve dedesi bakıyor. Ve o kadar mutlular ki anlatamam. Sabahları beni gülerek uğurluyor, şimdiye kadar arkamdan hiç ağlamadı. Gün içinde harika vakit geçiriyorlar. Ama akşamları geliş saatimiz yaklaşınca bir beklenti içine giriyormuş tabii haliyle. Gündüz birlikte olmadığımız için de özellikle son 1 aydır bana inanılmaz düştü, aslında benden çok memeye demeliyim galiba.
Şimdi kısa durum özetinden sonra, gelelim yaz aylarındaki programımıza:
Annemler mayıs sonunda (yani çok az kaldı) köye gidiyorlar (Kırklareli, İstanbul'dan sadece 2 saat uzaklıkta, ben bazen çok trafik olduğunda işten eve bile o kadar zamanda geliyorum!) ve Beyza da onlarla gidecek. Bundan sonra annemler hayatta olduğu ve sağlıkları yerinde olduğu müddetçe tüm yazları orda geçirecek Beyza. Ben de üniversiteye başlayana kadar 3 aylık yaz tatilimin %90'nını orda geçirdim ve harika zamanlardı. Temiz hava, doğa, hayvanlar, dere, akrabalar, arkadaşlar, dostluklar; gerçekten çok güzeldi. Annemler haziran-ekim arasında orda olacaklar. Biz de her hafta sonu, çoğu haftasonları cuma veya pzt ile birleştirerek kızımın yanına gideceğiz. Haziran-temmuz-ağustos aylarında birer hafta izin kullanıp hepberaber olacağız (hatta birisinde Kemer'e gideceğiz)
Sonuç: Üzülüyor muyum, evet; kızımdan çoğu zaman 4-5 gün-geceyi ayrı geçireceğim için. Ama seviniyor muyum, evet; çünkü kızım o kadar iyi vakit geçirecek, o kadar mutlu ve sağlıklı büyüyecek ki aslında üzülmemeliyim diyorum kendime.
Hepimize kolaylıklar diliyorum


eylemyigit

EmineKartal,
Baba tarafım da Kırlareli-Lüleburgazlı:))EsraEA

Bizim geçen sene böyleydi. Anneanne baktığı için, onun yanına Şileye gitmişlerdi. Şilede köyün dışında, tepe üstünde tek başına bir evde kaldılar. Sabahtan akşama gönüllerince etrafta koşturdular. Kum getirdik, kumla oynadılar. Akşam üzeri otlamaya gelen inekleri seyretmeye gittiler. Canları domates istediginde ki en çok sevdikleri şeydir herhalde :) bahçeden kendileri topladılar.
Biz çarşamba akşamları ve ben cumartesi çalıştığım için cumartesi öğleden sonra gittik.
Benim başka alternatifim yoktu. Temiz hava, o ortam çocukları çok değiştiriyor,b u dogru. O sıcakta, çocukları ve tabii onlara bakan aneanneyi, oyle bir şans varken eve tıkmak haksızlıktı. Üstelik annem çocuklardan önce tüm yaz, hatta ilkbahar sonbahar oradaydı.
Ama haftada iki ayrı gün olsa da çok özledim. Sanki iletişimimizde birşey hep kopuk gibi. Tabii ki bu bana öyle geliyor. Çocuklar affeder :)
Bu sene eşim kesinlikle kabul etmiyor. Ve ben de. Artık anneanne de bakmadığı için tabii daha kolay karar verebildik. Biraz daha büyüseler, ilkokula gitseler herhalde ancak o zaman tüm yazı ayrı geçirmeye başlarız.


eylemyigit

Esra EA,
Üçüzleriniz çoook tatlı.Maşallah! Ben de Yiğit'i özleyeceğimden korkuyorum asıl olarak.Çünkü yazlık Ören'de ve benim oraya gitmem 6-7 saat alacak:( 2-3 haftadır bir gidebileceğim ancak çünkü.Ama Yiğit orda çok mutlu olacaktır eminim ki.Çok kararsızım bu nedenle.

Hilal,
Annelerimiz yakınmış.Annemin iyi bakacağına eminim ama tek başına çok yorulmasından korkuyorum.Belki yanına birileri gelirse falan daha rahat olabilir onun için.Hiçbir şeyi tam kestiremiyorum.
Sanırım denemeden bir karara varamayacağım.


EmineKartal

Bu konuda Sabiha Paktuna Keskin maalesef ilk 3 sene anneyle çocuğun ayrılmasının iyi olmayacağını söylüyor:( Anne İş'te kitabında.
Ancak zorunlu bir ayrılık söz konusuysa annenin bebeğe/çocuğa kendini veya ilişkilerini, sevgisini anlatan/çağrıştıran bir nesne bırakmasını ve onu birlikte bir yere saklayıp/kaldırıp daha sonra anne geldiğinde birlikte ordan alacaklarını söylemesini öneriyor. Gider gelirken belli ritüelleri yerine getirmek gerektiğini söylüyor. Tabii bunu örneklerle anlatıyor, doğrudan şunu yapmalısınız demediği için, bunlar benim okuyup anladığım kısmı.
Ben kızımla ayrı olduğumuz zamanlarda benim sesimi duyabilmesi için masal, hikaye, ninni okuyup kaydetmek istiyorum. Böylece anneannesi en azından kızım uyumadan önce müzik setini çalıştırıp kızımın benim sesimi dinleyerek uyumasına yardımcı olmuş olacak.
Bunun dışında da ne olduğuna henüz karar veremediğimi bir nesneyi birlikte bir yerlere saklayıp ben gelince de ordan birlikte çıkartmayı planlıyorum.
Sizin de aklınıza gelen ayrılığı hafifletecek, bebeklerimizin bizi hissedebilecekleri önerileriniz olursa çok sevinirim.


EsraEA

Çok teşekkürler Eylem :)


cans

Bizdede aynı sorun söz konusu  yazlık burhaniye'de, ve oğlum 25 aylık doğduğundna beri anneanne dede ile birlikte, 3 aylıktan beri anneanne bakıyor, gitmezse bizde diğer seçenek kreş

ancak doktorumuz kreş yerine anneanne ile gitmesini daha doğru buldu, ancak uzman bir psikologa sorma taraftarıyım


Cevaplamak için Üye ol