çocuklar ölümü ne zaman, nasıl algılarlar.

hande soruyor: 3

Bundan 40 gün önce yani bayramın 2. günü bizim bahçe komşumuzun bekçisi vefat etti. 5 çocuğu var ve en küçük 3 tanesiyle Can çok güzel oyun oynar. Birtek ilk haberi aldığımızda arabadaydık ve Can'da bizim yanımızdaydı. daha sonra Can'ın yanında bu konuyu konuşmamaya özen gösterdik ve ben Can uyurken baş sağlığına gittim. Bayram ertesi Can bakıcısına "Cengiz öldü, uçtu gitti o" demiş. bakıcı bana telefon açıp doğrumu söylüyor diye sordu ilk şok!

Aradan 3 hafta geçmişti çocuklarla oynasın diye babannemiz onlara doğru Can'ı alıp götürmek istemiş ama normalde koşa koşa yan bahçeye giden çocuk katılarak ağlamaya başlamış ve yan evi geçtik, bahçeye bile adım atmamış ve "Cengiz öldü" diye ağlamış şok 2!

geçen gün de arabada giderken bana "Anne sen ağladın??" dedi bende "hayır neden?" diye sordum o da "Cengiz öldü sen ağladın??" dedi ve ben 3. şoku yaşadım ve nasıl cevap vermeli bilemedim ve konuyu değiştirdim.

dün gecede yatma hazırlığı sırasında uykusu çok gelmişti ve ağlamaya başladı "çok yoruldum ölücem ben" dedi ve ben çok kötü oldum. yazarken bile içim titriyor. sanırım konuşma zamanı geldi.

Biz ondan saklıyalım etkilenmesin derken bir şekilde onu korkuttuk mu acaba? Cengizin kızları mı biz farketmeden Can'a birşeyler anlattılarda ondan mı etkilendi?  22 aylık bir çocuk ölümü anlayabilirmi?? bana sorduğu sorulara nasıl yanıt verebilirim?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


hande

Sadeceanne yazın çok güzel teşekkür ederim.  evet hakikaten keşke birisi araya girsede kontrolü eline alsa diye dua ediyorum bazen. ,
Dün akşam üzeri tam işten çıkmaya hazırlanırken bir tedarikçimiz geldi. aynı zaman da psikolog kendisi, hemen durumu onunlada paylaştım. o da daha Can çok küçük ona somut şeyler söylemeli sadece sorduğuna cevap vermelisiniz dedi.

dün akşam Can "babam ölüyo" dedi gülerek, bende " nasıl ölüyo Can?" diye meraklı ifade sordum. o da yumruklarını birbirine vurup "böle bööle sonra arkaya dönüyo" dedi:) bende " Can biliyormusun ölen kişileri biz göremeyiz" dedim o da "babam burada" diye güldü, "bence de, ben görüyorum" dedim ve güldüm o da kıkırdadı.  nasıl gidiyoruz:)

bir şeyi farkettim bu birkaç gündür. bazı meselere ben o kadar stres yapıyorumki bir an için, o konu benim yüzümden uzadıkça uzuyor.

Dün akşam benim yine küpem vardı kulağımda ve tabiiki Can yine banada küpe diye başladı. geçen ayın tersine bu sefer hadi gel sanada küpe takalım diyip iki parça peçeteyi rulo yapıp halka haline getirdim ve kulaklarına taktım "işte oldu" dedim ve çocuk yaklaşık 5 dk çok mutlu evde dolaştı ve konu konu kapandı. aslında nekadar basitmiş ve ben geçen ay çocuğa birsürü kulak delinmesiyle ilgli lüzumsuz saçma sapan şeyler anlatmışım onu farkettim.
birgün anne olucam ama nezaman bilmem:))


sedaydin

Hande cok komiksiiiin, yansımam oldugu icin belki de....
hepimiz bazen aynı tuzaga dusuyoruz, konuları cok irdeleyip, onların sade, anlık bakıs acılarıyla gormuyoruz...icinden "offf anne gene ciddiye aldı, konuyu uzatır da uzatır "mı diyorlar acaba? :))


hande

hehe:) diyorlardır bencede:))
Cevaplamak için Üye ol