sütüm kesiliyor yardım

cemocan81 soruyor: 9

oğlum 9 aylık, çalıştığım için sadece akşamları emzirebiliyorum ama bu ara çok çok azaldı sütüm. oğlum da emmek istmiyor hiç emzirmeye çalışında kaçıyor.. ne yapabilirim. sona mı geldik artık? Böyle mi kesiliyor süt???

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ladyofwords

gündüzleri işteyken sütünüzü sağıyor musunuz?


cemocan81

sağıyordum 1 kere ama artık çok az çıktığı için sağmıyorum. 20 cc ancak çıkıyordu en son. az olunda demek ki oğlum da emmekle uğraşmak istemiyor.


ladyofwords

az da gelse sütünüzü sağın.sağdığınız sütü ya biberonla verin  ya da yediklerine karıştırın.


benn

süt  yapan çaylardan deneseniz bana çok  iyi geliyor bide prasa baya arttırıyor deneseniz bi inşallah yeter sütünüzde bebgenizde emeryasemin_ekin

Nurturia'da bir yerlerde, 9-10 ay civari bebekleirn emmeyi bırakmaya niyet ettikleri ile ilgili bir yazı okumutşum. belki bulabilirim, hatta grupların birinde Damla yazmisti sanki. 


Kendi tecrubelerimi aktarıyım, belki size moral olur: malum süt işi moral işi :)

Benim de sizinki ile aynıydı durumum. 9 ay civari isyerinde sağdıgımda iki gogusten toplamda 20cc süt gelince, ben sağmayı bıraktım.  Aynı dönemlerde kızım biberondan emmeyi de bıraktı, böylelikle sadece sabah evden çıkarken ve akşam eve döndükten sonra emzirir oldum. Yine o dönemlerde, Ekinin emmek istemedigini de hatırlıyorum. hiç zorlamadim, ancak sakin ve olumlu düşünerek mesela bir 15-20 dakika sonra yine denedim, kızımla konuştum. Emmeye devam etti, 26. ayın sonunda zorla ayırdık kendisini memeden.

Neler yapılabilir?
Aishwarya'nin da dedigi gibi her cocuk farklı. Çok şükür 8. aya'a kadar emzirmişsiniz. bundan sonra ne kadar emerse kar, ancak emmezse de çok çok karalar bağlamayın lütfen.

Anne olarak yaptıgımız bir hata var, ilk 2-3 ay yedigimize cok dikkat ediyoruz, ancak sonrasinda biraz ihmal ediyoruz beslenmemizi. Bebegimizinkine yogunlasiyoruz. Halbuki, süt üretmeye deva mettiğmiz müddetce, bol su içmeye ve yediklerimize dikkat etmeye devam etmek lazim. Bende su, roka çok işe yaramıştı.

Moral çok çok önemli. Gerek hamileligim, gerekse bebeğimi büyütürken hep pozitif düşündüm, olumsuz düşünceleri yakınızmıa pek sokmamaya çalıştım. Ne oldu: kızım gazli bir bebekti ama zor uyurdu ama uyuduktan sonra sabaha kadar uyanmazdı. Emen bebekler gece çok uyanır dediler, dur bakalım dedim. Kızım o kadar sık uyanmadı.  Normal yemegini de yedi, sütünü de içti. 

Dedigim gibi her bebek ve her anne farklı. siz yavrunuz icin biriciksiniz. İç sesinize güvenin. Özellikle süt konusunda moralin çok etkisi olduğuna inandığımdan, eğer mümkünse iş yerine kızınızın bir tisortunu götürün, arasıra, belki eve gitmeye yakın onu bol bol koklayın. Beyninize olumlu mesajlar gonderin ki, hersey iyi olsun.

Diger yanda, tüm herseyi yaptınız ve yine de emmeye devam edemediyseniz de lütfen ama lütfen karalar bağlamayın. Bebeğinizin güzel anlarının tadını çıkarmaya çalışın.  Belki bazı anneler bana tepki verecekler ama ben mamaların o kadar da tüh kaka olmadığını düşünüyorum. hatta "iyi ki mamalar var da, yavrularımız ac kalmıyor" diye düşünüyorum.

Güle güle büyütün bebeğinizi...


CokBilmis

Bırakın bebeğiniz ne istiyorsa onu yapsın. Sütünüz bitmez merak etmeyin. Evlatlık aldıkları çocukları emziren ve sütü gelen anneler var. Bebeğini 4 ay emziren bir baba bile var literatürde :)

Yan sütünüz tamamen kesilse bile bebeğiniz bir gün tekrar emmeye niyetlenirse sütünüz tekrar gelmeye başlar zaten.

Yok, bebeğiniz artık emmek istemiyorsa, isteğine saygı gösterin.


Opeth

Merhaba;
Bu konuda yaseminin söylediklerine katılmakla beraber birkaç beslenmenizle ilgili konuya dahil olmak istiyorum.
Kızım 8.5 ayında emmeyi kendi isteğiyle bıraktı. Zaten çalışan anne olmanın zorluğuda ortada, ben de zorlamadım kızımı. Ara sıra denemedim ama katiyen oralı olmadı.Bende demek ki böyle deyip bıraktım kendisini emzirmeyi.

Sütünüzü arttırmanın en iyi yolu doğru beslenme ve morel ile alakalıdır.Öncelikle sizi mutsuz edecek durumlardan uzak durmaya çalışın. Ayrıca bol sıvı ve protein ağırlıklı gıda beslenmesi ile hem sütünüzü yağlandırmış olursunuz hem de kilo almazsınız.
Daha detaylı liste için buguloğuma yazdığım şu yazıyı ınceleyebilrisiniz.

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/58c13ad0-989c-4255-8d33-9fbf00e7f92a/sut-attirmak-icin


Kolaylıklar dilerim...


cemocan81

çok teşekkürler, moral verdiniz bana. biz zaten baştan beri mama takviyeli gittik. bu aya kadar emmesine de şükretmem lazım aslında. söylenenleri de uygulamaya çalışıcam. çpok teşekkürler, herkese mutlu yıllar dilerim.


PembeTavsanim

Siz istekli olun su icin dengeli beslenin yeter, herkes soylenmesi gerekenleri yazmis zaten cok guzel.

Bu arada selendipity sacimi boyattim sutum azaldi demissin iliskisi var mi?


Cevaplamak için Üye ol