emzirme döneminde saç boyatma... ACİL...

cemmrgn soruyor: 8

Bebeğim  6 aylık oldu. Bugün hiç düşünmeden saçlarımı boyattım.... ama internette gezinirken farkettim ki emzirme döneminde saç boyatmanın zararlı olacağı yönünde yazılar var.. İmdat .. kendimi çok kötü hissediyorum. Farkında olmadan bebeğime zarar verecek bir şey mi yaptım? Ne olur bana bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yanıt versin...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ediluj

Ben gebelik döneminde de çok araştırmıştım,saç boyasının bebeğe veya emzirme döneminde de anne sütüne zararı olacak şekilde  geçtiğine dair hiç bir bilimsel kanıt bulunamamış.Yeni boyalar zaten daha az toksik madde içermekteymiş.Yinede haklı olarak  kimyasal olduğu için kaçınan anneler var.Ama benim danıştığım doktorlarda bir sakınca saptanmadığını söyleyince eskisi kadar sık saçıma müdahale yaptırmasamda yinede boyatıyorum..Sevgilerimle..


lopikcim

ben de ilk aylarda saç diplerime deymeyecek şekilde  boyatıyordum sanki röfle yapar gibi ,bir ikiden sonra kuaförüm yahu gelen dr müşterim bile normal boyatıyor diyerek beni caydırdı, sonrasında normal boyattım hep.kadın doğumcu arkadaşım da ( aynı zamanda doğumumu yapan dr dur) hamileyken dahi ilk 3 aydan sonra boyatabilirsin der hep de ben dinlemedim onu:-)) çok üzülmeyin yani, değişik rivayetler var bu konuda da..


GriGandalf

Ediluj'ın da dediği gibi hamilelikte ve emzirme döneminde herhangi bir zararı tesbit edilmemiştir. Hatta doktorum hamilelik döneminde kendinizi bakımsız hissetmeyin boyatın dedi. Doğal boyaları tercih ettim. Tüm hamileliğim ve emzirdiğim süre boyunca saçlarımı boyadım.


berenim

Benim doktorumda emzirme ddoneminde kesinlikle hayir diyorcerenaltintel

Doktorum yaptırma demedi, süte geçtiğine dair ispatlanan birşey yok diyor, ben yine de abartmıyorum, hani eskiden ayda bir boyatıyorsam şimdi 3-4 ayda bir boyatıyorum. Bir kerelik olmuş birşey, eğer canını sıktı ve seni tereddütte bıraktıysa tekrar boyatmaz ya da organik boya yaptırırsın derim, üzülme.


egedenizi

Benim doktorum  hamileliğimde boyatabileceğmi söylemişti ama ben yine de boyatmadım. Doğumdan 4 ay sonra boyattım, takmayın kafanıza...


fns93

ben hamileliğimdede boyatmadım şimdi bebeğim 4 aylık yine boyatmıyorum.zararlıda oldugu zararsızda oldugu kesin bilinmiyor sonuçta


lopikcim

bu gün başka bir sitede şöyle bir yazı gördüm, içiniz rahatlasın diye sizle de paylaşmak istedim....

Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu, hamilelikte saç boyatma ile ilgili şu bilgileri veriyor.

Hamilelikte saç boyatma sorusu klinik uygulamalarda en sık karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor. Sorunun cevabını vermek yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada çok zor. Çünkü, hemen hemen tüm toplumlarda toplumun bir kısmının bunun gelişmekte olan bebek için zararlı olacağını düşünürken, diğer kısmında tam tersi düşünce hakim ve ne yazık ki bu fikir ayrılığı kadın doğum hekimleri arasında da mevcut. Bazı hekimler daha seçici davranmakta ve ilk trimesterdan sonra saç boyatmaya izin vermektedir.

Yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilememiştir. Saç boyaları hakkında en çok araştırma yapılan kozmetik ürünleridir.

Kadınların ayda 1 ya da 2 kez saçlarını boyattıklarında kullanılandan çok daha fazlası ile yapılan hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta herhangi bir teratojen (anomaliye sebebiyet verici) etki saptanamamıştır. Bilinen bir başka gerçek ise saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik olmasıdır.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir. Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını yayınladığı bültenlerde duyurmuştur. Bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler.

Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin bulunduğu kolaylıkla görülebilir.

Sonuç olarak hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim sorusunun cevabı EVET'tir.

Eğer doktorunuz saçlarınızı boyatmanıza izin vermiyorsa ya da boya için ilk trimesterin bitmesini beklemenizi öneriyorsa ona hangi gerekçeyle ve hangi bilimsel veriye dayanarak izin vermediğini sorun.


Cevaplamak için Üye ol