gece mamasına devam etmeli mi?

zaksungur soruyor: 10

oğlum artık bir yaşında. inek sütüne geçmek istiyorum ama henüz kabul etmiyor. sabırlıyım yavaş yavaş alışacak biliyorum ama daha önce hiç düşünmediğim bir problem çıktı. gece 10:30 gibi aptamil veriyordum. onun yerine inek sütünü kabul etmedi. benim de sütüm oldukça azaldı. dün gece çok sancılı geçti. bir türlü uyutamadım. beni emmeye çalıştı, boş memeyi çekti, süt gelmedi, ağlayarak memeden ayrıldı. gece 2 gibi uyudu. ne yapacağımı bilemiyorum. aptamil junior mı versem yoksa bu sıkıntılara katlanıp inek sütüne geçişte ısrarcı mı olsam. tabii bundan en çok diş çıkarmakta olan oğlum etkilenecek. tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


DoRuK_DiLeK

alıştırarak vermeye çalışmalısınız. tecrübe ettiğimden değil ancak dr bize böyle önermişti. alıştırarak süte geçiş yapıcaz hemen kabul etmesini beklemeyin demişti. fakat oğlum hemen kabl edince biz arada lezzet karmaşası olmasın die biberon mamasını kestik. çocuk sütü deneyebilirsiniz. 1 yaşını doldurmuş içine az biraz bal atabilirisniz. yada bir süre daha biberon maması verip sık aralıklarla tekrarlayarak alışmasını sağlayabiliriniz. hem süt bebesi o daha sütü alması lazım inek sütüne alışacak die devam sütünü kesmeyin.


nilinmasali

merhaba ,doktorumuz inek sütü verebileceğimiz miktarı maksimum 1 su bardagıyla sınırlandırdı, ve vereceksen sabah saatlerinde ver gece gaz problemi yasarsınız dedi(genel tavrı sütü corbalarda vs kullanmak onun yerine peynir yoğurt yedirmektir),kızımda diş çıkarıyor,dişten dolayı doğru düzgün beslenemediği için bu dönemleri sütle geciriyoruz(günde 600 ml kadar) böyle düşününce ben sizin yerinizde olsam ısrarcı davranmam inek sütü için,hepsini birden red ederse işler dahada zorlasabilir,biz bi süre daha toz mamayla dewam edicez,zamanla sıvı dewam sütlerine gecicez diye planlıyorum :)


CokBilmis

Gece meme emen 12 aylık bir çocuk doymak için değil, sakinleşmek için meme emer. Dolayısıyla boş memeyi emmek bile bebeği sakinleştirir.

Ayrıca bebek emdiği sürece (günde 1 defa bile emse) süt bitmez. Benim kızım 12 civarında aylarca günde 1 kere, sadece 5 dk emiyordu. 32 aylık hala emiyor ve süt de geliyor.

Sütünüzün miktarının azalmış olması normal. Herkesin sütü 12 aylık olunca azalmış olur. Çünkü bebeğin anne sütü ihtiyacı azalıyor. Ama bu durum sütün tükenmek üzere olduğu anlamına gelmiyor.

Diş çıkaran bir bebeğe ne verirseniz verin huysuzlanacaktır. Çünkü ağzının içinde bir şeyle roluyor ve o ne olduğunu anlayamıyor, kendisini huzursuz ve gergin hissediyor.

Ben olsam bol bol emzirirdim. Sonuç olarak diş sıkıntısı 1 ay bile süren bir süreç değil. Göz açıp kapayana kadar geçer.


nilinmasali

Çok bilmiş:),dişten dolayı gün içerisinde hemen hiçbirşey yemediği oluyor kızımın,günü sadece gece içtiği sütle tamamlıyor diyebilirim(gece içtiği miktar 240X3 dahi oluyor) bu durumda en azından bizde durum gece beslenmesi aclıktan dolayıya geliyor...
7.Aydan beri diş problemi olmadıgı dönemler(yani gündüz düzgün beslendiği dönemler ) gece beslenme ihtiyacı duymuyor...
Anne sütü bitmiyor evet zira bitse bendeki eser miktar süt biterdi ama doyurmuyorda,tersine doyurmayan anne sütü uykusunun iyice acılmasına sebep oluyor..Dün gece mesela emzirdim 5 dakika sonra ağlayarak uykudan uyanıp yarım saat ağladı ve boş biberonunu elime tutusturdu :),sütünü içip dewam etti...
Diş cıkarma 1 ay sürmesede 15-20 günü buldugu oluyor,ve o sürecte süt vermezsem gercek anlamıyla ac kalıyor...
Benim bebe mi enteresaaaan ,geneli mi böyle bilemeyeceğim ancak hal böyleyken böyle işte bizde :)


CokBilmis

Peki gün içerisinde emziremiyor musunuz? Gün içinde emzirme şansınzı varsa bol bol emzirin, gece sadece sakinleşmek için emer, daha az uyanmış olur.

Çalışıyorsanız, görülen o ki gece bol bol devam sütü içirmekten başka şansınız yok. 15-20 günlük sancılı bir döneminde bebeği inek sütüne alıştırmak için zorlamak istemezdim ben şahsen. Nasıl rahat ediyorsa, onu içsin ki ben devam sütüne karşı bir insanımdır aslında.zaksungur

zaman ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

keşke gün içinde doğru düzgün emse de gece ihtiyacı olmasa ama bir süredir gündüzleri pek emmiyor. herhalde o yüzden de süt azaldı diyorum. tabii gece uykusuz kalmanın da etkisi var. oğluş gece de lıkır lıkır emiyor. herhalde bir süre daha devam sütüne mecburuz :) bir de zaten kilosu ortalamanın altında olduğu için aman nolcak aç kalsın diyemiyorum.

napalım...hepsi bir değişik işte.


ceyland

bizim diş problemimiz yok, sütüm de yok, ineğim de..  gündüz ölse açlıktan birşey yemiyor, geceleri de açlıktan uyumuyor.. gece gündüz uykusuz sarhoş gibiyim.. geçecek ya hu diyorum, ha bi de ne yapsam ki diye buraları okuyup duruyorum..

bence sizinki gayet geçici bir dönem. hele ki diş sıkıntısını bizim gibi ağır atlatanlardansanız , çocuğu yormayın, en sevdiği mamasını yedirin derim.


zaksungur

bizim doktorumuz iştahsızlık problemi için balık yağı verdi. bir dönem kullandık ve güzel yemeye başladı. tabii diş kabusu başlamadan önce. siz de doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz, bizde işe yaradı.

 nilinmasali

Çalışmıyorum,fakat ''bol bol '' bendeki süt miktarı için uygun tabir değil.... İlac niyetine veriyorum desem yeridirrr :) Diş dönemleri gündüz cok tepkili ,öyleki mama sandalyesini bile görünce ağlıyor,mecbur gece beslenmesine dönüyoruz,heleki şu günlerde azı dişlerimiz cıkıyor kırımızı alarm veriyoruz biz :(


CokBilmis

12 aylıkken benim kızım günde sadece 1 kere ve en fazla 5 dk emiyordu. 32 aylık hala emiyor. "Bol bol" emzirmek, "bol bol" süt vermek anlamına gelmeyebilir. Sadece "emmek" fiili bile bebeği rahatlatıyor. Emzirebiliyorsanız, bol bol emzirmek rahatlatır, gevşetir, mutlu eder bebeğinizi.

Gece yiyen bebek, gündüz neden yemez ki? Gece içtiği alıştırma sütünü gündüz verseniz, gece yine de ister mi acaba?Cevaplamak için Üye ol