gece mamasına devam etmeli mi?

zaksungur soruyor: 10

oğlum artık bir yaşında. inek sütüne geçmek istiyorum ama henüz kabul etmiyor. sabırlıyım yavaş yavaş alışacak biliyorum ama daha önce hiç düşünmediğim bir problem çıktı. gece 10:30 gibi aptamil veriyordum. onun yerine inek sütünü kabul etmedi. benim de sütüm oldukça azaldı. dün gece çok sancılı geçti. bir türlü uyutamadım. beni emmeye çalıştı, boş memeyi çekti, süt gelmedi, ağlayarak memeden ayrıldı. gece 2 gibi uyudu. ne yapacağımı bilemiyorum. aptamil junior mı versem yoksa bu sıkıntılara katlanıp inek sütüne geçişte ısrarcı mı olsam. tabii bundan en çok diş çıkarmakta olan oğlum etkilenecek. tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


nilinmasali

masal doğdu doğalı anne sütü hiç bi zaman onu doyuracak miktarlarda olmadı,dewam sütü vermeyede o 20 günlükken baslamak zorunda kaldım,e az olan süt bitmesin hepten diyede gün içinde her istediğinde emzirdim,hala da öyle dewam ediyoruz gün içinde belki 20 kez emdiği oluyodur,yani o kunda bi sıkıntımız yok..
Diş dönemlerinde ben hiç ısrarcı davranmadım,kendi dişim ağrıyoken yiyemiyosam o da yiyemez diye düşündüm 10 gr bile almadıgı aylarda dahi sıkıntı etmedim bunu ,içtiği kadar sütle idare ettik,şükür ki o dönemlerin ardından eski düzenine döndü genelde..
Gündüzde tabii ki veriyorum süt ama büyüdüğü için olsa gerek sadece süt uzun süreli tokluk sağlamıyor,bu durum geceyede yansıyor,gündüz yeterli beslenemediyse o açığı gece kapatmaya calışıyor,normalde doyduktan sonra 1 cay kasıgı bile yediremiyrum,aç olmasa bir gece de 500 ml den fazla sütü sanırım içemez...


ceyland

octomarın vitaminini kullanıyoruz, içinde balık yağı var diye kustuğunu sanıyorum.. içirmeyi unuttuğum günlerde bu problemi yaşamıyorum. bu zannımı drumuzla görüşeceğim, önerirse balıkyağı kullanabilirim. ama son gidişimizde dr güneş alerjimiz için bi ilaç verdi (kullanmadığım için adını hatırlamıyorum) hem iştahı açılır hem uykusu da düzene girer dedi. ama ilaç işte, sezeryan sonrası ağrı kesici istememiş bir manyak olarak içime sinmiyor.

 

gündüz devam mamasını verdim cokbilmis ama gece yine yiyor. :) (milupa halka arz edilsin diye bekliyorum) öyle olunca gündüz kahvaltı yaptırayım, ne biliim bi çorba içsin, bi etle tanışsın istiyorum.. hiçbişi vermesem aramıyor, zorlayınca kusuyor.. tuhafız biz.. emek emek her gün yemek yapıp yemediğini görünce artık yemek yapma hevesim de kalmadı..  hem yemeyen hem uyumayan bir bebekle işin içinden de çıkamadım.. sizlerin yazdıklarını okuyup kendime uyarlamaya çalışıyorum.. ya o pes edecek ya ben.


zaksungur

ceyland seni o kadar iyi anlıyorum ki. miniğe özel ufak ufak yemekler hazırlayıp sonra da onları lavaboya dökmek gerçekten çok sinir bozucu. her gün aynı kriz. ben de ilaç karşıtı bir insanım ama balık yağı doğal bir şey diye düşündüm. şimdi de artık 3-4 günde bir veriyorum.  ama tabii yemeyeceği zaman gene yemiyor. ben de canın isterse diyorum. ama bu sefer gürbüz çocukları gördükçe moralim bozuluyor :)

bu arada benimki dün çok fena ishal oldu. devam sütü değişikliğinden değildir di mi? herhalde diş yüzünden. azılar gelirken napıcaz bilmiyorum. bunlar sadece kesiciler. 


ceyland

burada çocuklarını yediklerinden bahseden anneleri duydukça hem şaşırıyorum hem haliyle üzülüyorum.. ikinciye kısmet demek istiyorum ama ikinciye de ütopya gözüyle bakıyorum. :)

 

biz de her diş çıkarışımızda (14 aylık 4 diş :)) ) ishal oluruz. ürettikleri fazla salyanın ishale sebep olduğunu söylemişti birileri.. umarım çabuk ve kolay atlatırsın :)


nilinmasali

balık yağı için doktorunuz ne yorum yaptı?Ben yemesinin normal olduğu bir dönemde sormuştum,tahlil yaptırıp gercekten gerek görülürse verebilirsin,düzenli kullanımda uzun vadede kemikleşmeyi hızlandırıp boy uzamasına engel oluyor gibi birşeyler söylemişti...ceyland

oğlum diş çıkartırken, arkadaşların kendi uygulamaları olan calsidine granülü vermemi önermişlerdi, kemikleri güçlü olur diye.. hatta aile hekimimiz bile önermişti ama ben ilaç düşmanı şahsiyet, doktoruma bu ilacı vermelimiyim diye sorduğumda, sizin doktorun yaptığı  (düzenli kullanımda uzun vadede kemikleşmeyi hızlandırıp boy uzamasına engel oluyor) aman sakın haaa, yorumu yapmıştı.

şu anda balık yağı ile ilgili d,e kendimce vitaminin içinde nasılsa var düşüncesiyle hareket ediyorum. yine de ilk randevuda soracağım.


ema

Gece beslemeyi 1 aydır tamamen kestim akşamları daha tok tutacak gıdalar yediriyorum.


zaksungur

ne zamandır bakamadım buraya. benimki 6. hastalık diye bir viral döküntü geçirmiş meğerse. huysuzluğu ve ateşi ondanmış yavrumun. çok şükür atlattık.

doktora gitmişken de sizin uyarılarınız üzerine balık yağını sordum. özellikle yazın hiç vermeyin, zaten güneşten yeterince d vitamini alıyor, balık yağında da yüklüce var d vitamini, fazla yükleme olur dedi. iştahsızlığa karşı polivit verdi.ceyland

çok geçmiş olsun,  son olsun :)

bilgilendirme için teşekkürler.

bu arada polivit neymiş , iştahsızlığın da mı ilacı varmış.. ?


zaksungur

pardon ben yanlış ifade ettim. yemediği için mahrum kaldığı vitaminleri alması için polivit.

sabahları aç karnına pekmez vermeye başladım, belki bu işe yarar. insanlar gördükçe yemiyor belli diyorlar, zayıflıktan karnı yapıştı valla. ben de manyak annelere döndüm. çocuğum yokken çok eleştiriyordum çocuğuna yemek yedirmeye çalışan anneleri, bırak aç kalsın, kimse açlıktan ölmez bu devirde diyorum. büyük konuşmayacaksın kardeş :)

sütü de hala içmiyor. allahtan yoğurt yiyor.Cevaplamak için Üye ol