5.5 yaşındaki oğlum hiç birseyden mutlu olmuyor

ozee soruyor: 5

Herkese merhaba ağustos ayında 6 yaşına girecek ve 2.5 yaşında olan iki tane oğlum var sorunum büyük oğlumla ilgili sorunu aslında tam nasıl belirticegimide bilemiyorum ama oglum genel olarak hiçbir şeyden mutlu olmuyor sürekli kardeşi oyun oynarken onun oyununu bozuyor kendisi hiç oyun kurmuyor sürekli canım sıkıldı diyerek birşeyler yemek istiyor, agresif tavırlar sergileyip herşeye ters cevaplar veriyor. Genel olarak ilgi alaka yönünden bir sorunumuz olduğunu sanmıyorum ama anlamda veremiyorum ve nasıl davranacagim konusunda tıkanmış durumdayim. Benim gibi bir durum yaşayan, bu konuda fikri olan varmı

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


momi

Bizde de sizinkine benzer bir durum var.  Tum gun huysuzluklarla gecmiyor elbet ama ben mumkun oldukca sorun cikabilecek durumlari onceden ortadan kaldirmaya calisiyorum. cunku ne zaman neyden tepki alacagimi kestirmek de zor. Ara sira ise yariyor. Ve bazen konuyu hic uzatmadan uzgunum ama durum bu diyerek biraz yalniz birakiyorum Cunku devamli aciklama yapmak ve konusmakda bir sure sonra onemini yitiriyor bizde. 


mstf

Burada önemli olan oğlunuzun bu davranışına neden olan kök sebebi bulmanız ve ortadan kaldırmanız. Büyük ihtimalle ortada bir kıskançlık sözkonusu, ki çok normal bir durum. Ve açıkçası baş edilmesi en zor durumlardan birisi. Ancak şunu tavsiye edebilirim, büyük oğlunuza biraz daha fazla ilgi gösterir ve onunla kaliteli vakit geçirirseniz, kişiliğine saygı duyar, arada bir fikrini sorarsanız kendisini daha iyi hissedecektir. (Bunları belki de yapıyorsunuzdur bilemiyorum :)

Bu süreçte sabrederseniz çok daha kolay atlatacaksınız.


RzgrBrl

7 yaşına girecek bir oğlum ve 2 yaşında bir kızım var. Bizde de durumlar aynı. Maalesef ben pek ilgilenemiyorum da.


elifkaraca

sorununuzun bende  kıskançlıktan olduğunu düşünüyorum, bir arkadaşımızın dediği gibi büyükle kaliteli zaman geçirin, diğerleri 2.5 yaşında olduğu için kıskançlık yapmazlar büyüğe . Ve özellikle onun abi olduğunu onları koruması gerektiğini örneğin ;cem   kardeşlerin acıktı onlara yemek hazırlamam için  bana yardım edermisin gibi hep abiyi öne sürerek , kıskançlığını farklı duygulara dönüştürmesini sağlayabilirsiniz.


dilrubaa

Ben de kardese tepkiden kaynaklandigini dusunuyorum. Kardes evet cok guzel vs ama su da bir gercek ki kardes olduktan sonra buyuk cocukla eskisi gibi vakit gecirilemiyor, duzeni buyuk olcude bozuluyor. İki cocuga yetmek hicbir sekilde mumkun degil. İki cocugu olan etrafimdaki herkese ozellikle soruyorum, ilk cocugun daha memnuniyetsiz daha hircin oldugunu, kucugun ise daha uyumlu oldugunu soyluyorlar. Muhtemelen buyuklerin hircinligi kardes tramvasindan kaynaklaniyor. Mumkun oldugunca buyukle basbasa zaman yaratmanizi oneriyorum. İkinize de iyi gelecektir. Ama buyuk ihtimalle genel olarak daha memnuniyetsiz olacak, bugun tam da iki kisi buyuk cocuklarinin boyle oldugundan bahsediyordu (14-24 yaslarinda iki ayri ailenin iki buyuk cocugu)Cevaplamak için Üye ol