Psikiyatristten yardım almalı mıyım?

arredamento soruyor: 2

herkese merhaba;

hayatımı son derece olumsuz etkileyen bir sorunum var. şöyle ki endişemi kontrol edemiyorum. sebepsiz yere endişelendiğim gibi kontrol altına alıp azaltamıyorum. mesela geçen gün trafikte seyrederken bir kaza gördüm. elbette etkilenmek normal, fakat benim elim ayağım titremeye başladı, buz gibi ter döktüm öyle ki ileride sağa çekp arabadan inip biraz soluklandım. asla cenazelere gidemiyorum, öyle fena oluyorum ki cenaze sahipleri kendilerini bırakıp benimle ilgilenmeye başlıyorlar.
bir psikologa gittim. kaygı, depresyon, vs testleri yaptı. ilaç kullanacak kadar ağır bir tablo olmadığını az miktarda kaygı belirtileri gösterdiğimi söyledi. iyi de benim hayatım yarım yamalak akıp gidiyor. acaba psikiyatriste gidip ilaç kullanmak daha mı mantıklı olur?
bu ve benzeri konuda deneyimi olanlardan yardım bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


AyseCeylanSonmez

Evet evet sıcağı ben de sevmiyorum =) çok gürültü, havasız ortam, çok ışık, çok kalabalık... bunların hepsi uyarıcı oluyor benim için.

Tatlı konusu ne tesadüf ki ben de de var. Hatta bir ara acaba bu glikoz surupları fln mı yapıyor bunu diye bile düşündüm. Aslında çocukları gözlemledikce yasadığım seyleri onlarınkine benzetmeye başladım. Yani çocuk da durduk yere huzursuzlanır ya. Ama aslında uykusu vardır. Ne saçma uykun varsa uyu, niye huysuzluk yapıyorsun dersin. Bence biz de vücudumuzun bize anlatmaya calistigi seyleri dinlemediğimiz için, o böyle ilgi çekmeye çalışıyor. Mesela dısarıda tuvalete gitmeye hic sevmem. Ovunmek gibi olmasın universiteye baslayincaya kadar hastanede idrar tahlili vermem gerekse bile hic dısarıda tuvalete gitmemisimdir =) Deli gibi tutarım. Ama tabi yas artik ilerliyor ve ben hala tutmaya calisinca, artik vucudun dengesi bozuluyor. Durduk yere huzursuzlanınca içimde bir bebek varmis gibi soruyorum, çisin mi var? kakan mı var? aç mısın? Suyu mu az içtin acaba diye...Bunlardan biri çıkıyor genelde. O ihtiyacımı giderince yasadiğim carpinti, basdonmesi neyse artik giderek azaldigini hissediyorum. Ilac kullanmaya pek yanasmiyorum cunku cocuk calismasi yapiyoruz. Bir yandan hamile kalinca iyice kafayi mi yerim diye de korkmuyor degilim ama sanırım vucudumun verdigi bu tepkiye alistim ve yonetebiliyorum(!)

Insan kendisininkine benzer seyler yasayan birini gorunce, tek olmadığını anlayınca daha iyi hissediyor. Umarım siz de daha iyi hissetmissinizdir.


arredamento

Tabi ki kendimi iyi hissettim tekrar teşekkür ederim.bir yandan sevindim paylaşımlarımız için bir yandan üzüldüm keşke kimse yaşamasa bu huzursuzluğu. Aslında anlatacak konuşacak soracak çok şeyim var fakat söylemek istediğim en önemli şey hamilelikten korkmayın.çok had safhada olmasına rağmen psikolojik durumum en rahat olduğum zaman hamileliğimdi. İnanılmaz güçlü oluyor beden ruh....dilerim sizinki de öyle olur...sevgilerimle
Cevaplamak için Üye ol