Biberonu birakinca sütü de birakti, ne yapayim?

berlindenbirseda soruyor: 3

Sevgili anneler ve babalar,

28 aylik oglum sadece sabah aksam süt icmek icin de olsa biberon kullaniyordu ve biraktirmaya karar verdim. Bardak kullanabiliyor cünkü.

Ucak yolculugumuzu firsat bilerek, biberonun ucakta yere düstü ve cok kirlendi, o yüzden cöpe attim dedim, bekledigimin aksine biberonu cöpe attik dedi ve hic aglamadi. Hatta sütü bardaga koyup verdigimde icmeye de yeltendi ama o an kayip kendi düserken sütü de dökünce "süt döküldü" diye aglamaya basladi ve o günden beridir süt iciremiyorum. Kakaolu sekerli süt de denedim, aksilik onda da biraz döküldü ve onu da agzina koymuyor.

Birakali daha 3 gün oldu, biberona geri donmeyi hic istemiyorum, ama sütü birakmasini da istemiyorum. Sizin basiniza böyle bir sey geldi mi? Sizce birkac gün sonra sütü özleyip bardakta icmeye yanasir mi? Ne yapayim?

Tesekkürler simdiden.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mayaberry

benim oğlumda  2,5 yaşında aynı şeyi yaptı, biberonu bırakınca su içmeyi, süt içmeyi kesti.. sevdiği karakterlerin bardaklarını aldım, renkli pipetler ama işe yaramadı.. daha sonra sek günlük kutu sutu içmeyi kabul etti. şimdi içtiği tek sut o. kapağını açıp içiyor. suyu da o dönem ağzı çocuklar için olan pet şişelerden içiyordu.. tabi zamanla bardakla içmeyi de kabul etti...ama sutu hala kapaklılarda içiyor..


nilgun27

Biz de 2 ay kadar oncr biberonu biraktik. Yalnizca aksamlari kullaniyorduk ustelik. Ne denediysem olmadi. Pipet, bardak , resimli bardak, muzikli bardak. Ama nafile. Hicbir sekilde icmiyor. Iciremiyorum. Biberona tekrardan donmek de istemiyorum. Ama sunu farkettim. Sut icmeduginden beri deli gibi peynir yiyor. Gun icinde hadi anne peynir yiyrlim diyip, peynir tabaginin dibini gormeden kalkmiyor basindan. Yogurt yemezdi. Yemekle birlikte 3-5 kasik da olsa yogurt da yiyor simdilerde.

Doktorumuza sordum. Sut -peynir-yogurt 3lusunden 2 sini tuketse kafi dedi. Kucuk bir cocugun sut icmemesi beni de cok uzuyor ama doktorun yeterli demesi icime biraz da olsa su serpti.


berlindenbirseda

nilgun27, ah keske peynir yese, bayram edecegim. Yogurdu cani isterse bir kase yer, istemezse yüzüne bakmaz. Ayrani denemedi bile...Umarim bir sekilde ikna olur sonunda.

dilann, pipetli bardak cok iyi fikir aslinda ama bizimki pipete de gicik :) Normal pipeti hic sevmiyor, yine bir-iki kez kutuya cok bastirip üzerine doktugu icin, ama belki sabit pipetli bir bardak deneyebilirim.

mayaberry, simdilik her seyi reddediyor, bir-iki hafta sonra kutudan icmeyi teklif edecegim.

Tesekkürler herkese.Cevaplamak için Üye ol