çayyolu tad preschool mu yoksa harvardkisd anaokulu mu?

urasium soruyor: 10

Arkadaslar haftalardır karar veremedik oğluşumu nereye gönderelim,sitemizin bahceside oldukca güzel 3 ayrı parkımız var bakıcımız da iyi ama bahcede organize değil cocuklar,kafalarına göre bigün oyle bigun böyle oyunlar kavgalar vs....gezdik bu civardaki okullları ve bu iki okul ile ilgili tecrübeleri olan annelerin fikirlerini duymayı cok istiyorum.


Tad mekan olarak cok güzel gecen seneye göre sistemi biraz daha oturtmuşlar ama öğretmenler(bizimkinin başlayacağı sınıf)biri yabancı biri lise(okul öncesi öğretmeni) mezunu,yabancı olanın herhangi bir eğitimi yok en azından türkiye şartlarında kabul görecek bir sertifikia gibi..sadece dil acısından yeterliymiş sınav sonuclarına göre...servisi var fiyat cevreye göre biraz yüksek...
Harvardkids cok yeni,yaz programı net değil,mekan okul olarak oldukca kucuk ama okulda toplam 16 cocuk var bu da mekanın darlığını görmezden gelmemizi sağlıyor.Bahcesi yok denecek kadar az,ama öğretmenler oldukça tecrübeli görünüyor.Bir soru işaretimiz de sınıf tek yani 3-5 yaş bir arada ,bizimki tam arada kalıyor yaş olarak belki cok sorun değil ama bu da onemli bir fark.eh en onemli diğer nokta da servis sansı yok yine de okul müdürünün arabası ile ayarlayabiliriz dediler ...fiyatı makul...
Bu iki okulu bilen ailelerden görüşlerini alabilirsek harika olur.bizi büyük bi dertten kurtarırsınız:)) Sevgiler

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


dna

Bence çocuğunuzun yaşıtlarıyla kaynaşıp paylaşım yapabileceği bir yer seçin az kişi olması herzaman olumlu sonuçlar getirmez


kpinar7

Merhaba,


Bence de yaşıtlarıyla bir olması daha mantıklı, 3-5 yaş küçük gruplar için çok geniş bir yaş aralığı 3 yaşındaki  kalem tutamazken 5 yaşında çizgi çalışması yaptırıyorlar. Konuşması yapılan etkinlikler çok fark ediyor oğlum 2 yaşından beri kreşte oradan biliyorum az çok:)urasium

Haklısınız yaş grubu çok geniş aralıkta,Tadın yeni müdüresi güven veriyor ama öğretmenlerden cok emin olamıyorum ,fen azından formasyonu var mı ana öğretmenlerinin bilmiyorum.yoksa fiziki şartları oldukça iyi.

Bir de aslında işlem öncesi dönemde ingilizcenin yoğun olarak verilmesi(sadece oyunlarda dahi olsa)çok önerilmiyordu ama ing konuşulmayan okul yok resmen...oysa bu kadar ihtiyaçları oldugunu da dusunmuyorum cocukların..bu donemde tek ihtiyac güven veren  sevgi dolu bir okul
okulu sevdiren bir okul...onu arıyorum...yaz dönemi de gondermek ne kadar anlamlı o da ayrı bir konu bizi dusunduren...cunku hepsi yaz okulu formatına donusuyor
bizim sitenin bahcesi de 20 farklı boyda cocukla yaz okulu kıvanımda aslında:)bakıcımızı da gonderemeyeceğimiz için (iş cıkısı satimizden dolayı) hem okul hem bakıcı yaz için belki de gereksiz mi?


kpinar7

Bence yazın başlatmak daha mantıklı. Çünkü öğrenci sayısı az oluyor yazın, dediğiniz gibi yaz okulu kıvamında oluyor ama yüzme, tenis gibi ekstra aktiviteler oluyor. Bir önemli konuda kreşin ilk yılı çok hasta oluyorlar, kışın yada mevsim değişimi zamanı gönderdiğinizde uzun bir süre hastalıktan kurtulamıyorsunuz. O süreçte de okula adapte olmakta zorlanıyorlar. Madem bakıcınız da var yarım gün gider yada bir kaç gün göndermezsiniz yönetmek sizin elinizde:) Baktığınız okullardan anladığım kadarıyla yaşamkent civarındasınız, bizde yaşamkentteyiz, oğlum sevinç abla yuva ümitköye gidiyor biz çok memnunuz oğlum da çok severek gidiyor. Hem sevinç abla yuvayı hemde yaşamkentte eğer aile ortamında bir yer olsun derseniz edusa kids i, montessori üzerine bir yer ararsanız da bir arkadaşımın yeri olan çok profosyonel yaklaşılan liberium montessori academia ya göz atmanızı tavsiye ederim.


berfcy

Merhaba,

Başlığı görünce yazmak istedim. Ben iki okulu da gezmiş bir veliyim. Bana sorarsanız Harvardkids'in bir çok avantajı var ve öğretmenleri çok daha tecrübeli gibi geldi bana.
Okulun atölye sistemini uygulaması ve İngilizce ağırlıklı olması bizim için önemli. Fakat harvardkids'de karar kılmamın esas sebebi okulu gezerken çocukları gördüğümde çok mutlu görünmeleri ve güzel bir enerji almam. Okul oldukça temiz görünüyor. Yemekler okulda pişiyor ve yoğurdu kurucu kendisi yapıyormuş. Lakin sizin de bahsettiğiniz gibi farklı yaş gruplarının bir arada olması benim de aklımda bir soru işareti uyandırdı. Ama çocuğunu oraya gönderen arkadaşım bu sistemden oldukça güzel dönüşler aldıklarını, çocuğun görerek öğrenme sürecinin çok daha sağlıklı olduğundan bahsetti. Arkadaşım da bir eğitimci olduğu için bu açıklama içimi rahatlattı. Şu anda or-an tarafında oturuyoruz. Haziran gibi çayyoluna taşınacağız. Taşındığımızda tercih edeceğim okul kesinlikle Harvardkids olacak. Gencesel

merhaba,


biz de anne ve baba olarak birçok kreş gezdik. Bence çocuğunuz için önce bakmanız gereken, diğer çocukların mutlu olup olmadığı. Benim oğlum harvardkidse gidiyor. Başladığından beri çok değişiklik oldu. kendine özgüveni tavan durumda:) yolda gördüğü insanlara bile sohbet ediyor. okuldan eve mutlu bir çocuk olarak geliyor. Okulun müdürü ve sahibi son derece bilgili ve tecrübeli. tavuk verilmiyor, yoğurt ev yoğurdu. servis ayarlandı sanırım. geri dönüş yaptılar başlamıştır diye.


urasium

Evet harvardkids in ekibi oldukça tecrübeli.Tad ın ise müdürü önceki okulından da biliyoruz tecrübeli sadece yabancı öğretmenleri tam bilemiyorum..,cok tecrübeliler denedik vs diyolar ama ....Harvardkidsin  yaz sonunda kalabalık bir okula donustugunde gercekten cok küçük bir mekan olacağını düşünüyorum.biz göürştüğümüzde 16 kişi aynı sınıd-fta idi...Boyle ortamlarda hastalıklar daha kolay bulaşıyor sanırım.yaş grubunu sayı arttıkca ayarlarız boleriz demişlerdi.Tabi şimdiden bilemeyeceklerdir yaz sonu için..Gencesel servis olayını tekrar sorayım ozaman çok teşekkkürler.Oğlunuz kaç doğumlu sorsam, grubu bizim gördüğümüz gibi geniş bir yaş grubu mu,sizinki ile aynı yaşta kaç cocuk var ?


Bu arada TAD da yaz sonu eylüle sınıfların öğretmenlerinin değişecek olması biraz endişe doğurdu bizde,yeni öğretmenler de katılacakmış.bu süreçte denemeler yapılacakmış,O yuzden başlayacaksa bile yaz sonunda en azından devam edeceği öğretmen ile başlaması daha mantıklı geldi yoksa biraz yaz öğretmeni ile yaz sonu da başkası ile devam etmesi cok da iç açıcı gelmedi bize...Halen karar veremedik...


Gencesel

Merhabalar,


oğlum 4 yaşında, aynı yaşta yaklaşık 6-8 çocuk var sanırım. çocuklar sorsanız da kreşle ilgili çok şey anlatmıyorlar. size düşen mutlu olup olmadığı ve oraya gitmek istemedeki tutumunu gözlemlemeniz. ayrıca beslenmesi ve öğrendiklerini de önemli görüyorum. bence çocuğu deneme olarak 1-2 gün gönderin. sizde bu arada gözlem yaparsınız. ben facebook ve instagram dan takip ediyorum. ayrıca sınıfları ayırdılar sanırım. küçük çocuklar için ayrı öğretmen ve sınıf açılmış. yeni başlayanlar var galiba. biz her anlamda mennunuz. her şey mutlu olmaları için. gönül rahatlığı ile gönderiyoruz.gulpek

Merhabalar. Çocuğunu Harvardkids'e gönderen çocuk gelişimci bir anne olarak yazılanları okuyunca ben de bir şeyler yazmak istedim.

Öncelikle bizi bu güzel eğitim yuvasıyla tanıştıran nurturia annesi "duygu hanıma" özellikle teşekkür etmek istiyorum. 

Çocuğun kreşe başlaması ve annenin biricik yavrusunu yabancı bir ortama bırakması her zmaan sancılı bir süreçtir. Eğer ki bir de çocuk gelişimi okumuş bir anneyseniz işiniz daha zordur. Çünkü kreşlerde yaşanan olayları, kreş ortamlarını çok iyi biliyorsunuz ve çocuğunuzun tamamen ticari amaç güden kurumlarla buluşmasını engellemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. 

İşte ben böyle sıkıntılı bir süreçteyken nurturiada Duygununrüzgarı diye bir profilin harvardkids hakkındaki düşüncelerini okudum ve okulu gezmeye karar verdim. 
Okul butik bir anaokulu arayan herkes için biçilmiş kaftan. Öğretmenler ve idareciler tecrübeli ve işlerini heyecanla severek yapıyorlar.

okul ingilizce anaokulu. Bu benim için aslında önemli bir nokta değil ama özellikle günümüzde birçok veli için tercih sebebi olabiliyor.

Yaş gruplarına gelince, benim kızım 2 yaşında. Gruplar sürekli bir arada değil. Sadece belli aktivitelerde birleşiyorlar diye biliyorum ben. 

Ayrıca kurum sahibiyle görüştüğümüzde aslında montessorinin esas prensiplerinden birinin yaş gruplarının bir arada eğitim görmesi olduğundan bahsetti. Ben de internetten biraz araştırma yaptım ( güvenemediğimden değil ama kafam karıştı:)) ve gördüm ki gerçekten de montessori sınıflarının prensibi buymuş. Burada amaç çocukların görerek, model alarak öğrenmesi.

Demek ki neymiş çocuk gelişimci olsanız da öğrenmenin yaşı yokmuş :))

Son olarak bizi bu sıcak ortamla buluşturan duygu hanıma bir kez daha teşekkür ediyor, görmeden karar vermeyin diyorum


urasium

Görüşleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar,


Bu süreç içinde TAD ın kurucusu sosyal medyayı takip ettiklerini ve  benim daha önce belirttiğim ''öğretmenler(bizimkinin başlayacağı sınıf)biri yabancı biri lise(okul öncesi öğretmeni) mezunu,yabancı olanın herhangi bir eğitimi yok en azından türkiye şartlarında kabul görecek bir sertifikia gibi..sadece dil acısından yeterliymiş sınav sonuclarına göre...'' ifadesi nedeniyle beni aradı ( bu ifadenin içinde geçen bir eğitimleri yok TR şartlarında  geçerli bir sertifika ifadesi için(benim kastım formasyon vb idi )ve şu açıklamayı yaptılar aynen iletiyorum :

Yabancı öğretmenlerin hepsi 4 yıllık bir üniversite mezunu(kendi ülkesinden) ve uluslararası ingilizce öğretebilir sertifikası varmış.ben peki ben de 6 yıl ve üzeri bir üniversite mezunuyum bu cocuklarla olmama yeter mi diye sordugumda bunun için de tecrübeyi şart koştuklarını söyledi yanlış hatırlamıyorsam en az 3 yada 4 yıl okul öncesi tecrübesini belgelendirmelerini istiyorlarmış..bir de kendi gözlem süreleri var daha önceki görüşmelerde öğrendiğim...bu 3-4 yıllık tecrübe kendi ülkesinde de olabilir bizim ülkemizde de.hem ingilizce seviyesi anadil seviyesinde olan hem de okul öncesi liisans vb mezunu olan bir kişiyi Türkiye şartlarında bulamazsınız diye belirttip bu konuda meslek lisesi eğitimi olan tecrübeli yardımcı öğretmenler ile sınıfı tamamladıklarını soyledi.
Bilgilerinize:)

Farklı bir bilgi varsa ya da yanlış anladığım TAD velisi olanlardan rica edeceğim...
Cevaplamak için Üye ol