Hemanjiom

berguzaracar soruyor: 10

Merhaba. 2.5 aylık kızımın kafasında küçük bir hemanjiyom var. Doktorlarımız bekleyin büyür sonra küçülür diyorlar. Yabancı forumlarda timolol adlı bir göz damlasının bu hemanjiyomlara 2010 yılından beri sürülerek kullanıldığı,  yan etki olmadığı yazılmış. Anneler bebeklerinin resimlerini koymuş. Fakat türkçe sitelerde hiç bilgi yok. Eğer yan etkisi yoksa denemek istiyorum. Ya da bir doktordan görüş almak. Fakat doktorların bile haberi yok. Bu durumu yaşayan arkadaşların haberi var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


fistikcik

Siz yazınca merak edip araştırdım (kızımın saçlarının arasında da minik bir hemanjiyom var çünkü). Doktorların haberdar olmaması çok normal, bu konuda bir makale henüz 30 mart 2012 tarihinde Journal Watch Dermatology'de yayınlanmış. Makale Timalol'un topikal kullanımı ile ilgili bir araştırmaya yer veriyor. Ancak araştırmanın ideal olmaktan çok uzak "retrospective, uncontrolled, and unblinded" olduğunun altını çiziyor. Yine de sonuçları umut verici buluyor. Araştırmaya dahil olan hastalardan birinde uyku bozuklukları görülmesinin ilacın sistemik emilimi olduğunu (yani cilde sürülse bile kana karıştığını) gösterdiğini belirtiyor. Ancak bu yan etkinin hemanjiyom için uygulanan başka bir tedavi olan propranolol kullanımında da meydama geldiğini ekliyor.
Timalol'un bir beta blokan olduğunu ve bu konuda kontrollü araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu, daha fazla bilgi edinilene kadar ise problemli hemanjiyomlar için en iyi tedavi yönteminin propranolol olduğu sonucuna varıyor.

Makale şurada :
http://dermatology.jwatch.org/cgi/content/full/2012/330/3

Makalede söz edildiği gibi bu konuda kontrollü araştırmalar henüz bulunmadığından hiçbir doktorun Timalol'u denemenizi önereceğini sanmam. Sistemik emilimi olduğu için sizin kendi kendinize denemenizin de iyi bir fikir olduğunu zannetmiyorum. Güvendiğiniz, açık fikirli, sizi dinleyen, açık yüreklilikle konuşabileceğiniz bir dermatalog bulup bu makaleyi paylaşmayı ve düşüncelerini almayı deneyebilirsiniz.


asklepios

Sadece tek bir yayın, bir ilacı etkin ve güvenli kılmaz. Yeni bir ilacı nasıl kullanırız? Faz 1, faz 2, faz 3 ve faz 4 çalışmalarından geçmiş olmalı (ki bu bile uzun yıllar demek), ilacın kullanım endikasyonu hangi uzmanlık alanına giriyorsa (mesela dermatoloji, kadın hst doğum, pediatri gibi), o uzmanlık alanında dünyaca liderliği ve üstünlüğü kabul görmüş bilimsel topluluklar tarafından onaylanması, textbook dediğimiz kitaplarda tedavi önerileri arasına girmesi, belirli aralıklarla güncellenen uluslararası rehberlerde yer alması gerekir.


Öte yandan hiçbir ilacı hekiminize danışmadan kullanmanızı önermem. Evet, timalol da propranolol gibi bir B blokerdır. Ama etkinliği, etkinlik süresi, vücutta birikme ve dağılma yerleri, sistemik emilim oranları ve yan etkileri farklıdır.

Ben konunun uzmanı değilim, size ilaç öneremem, yalnızca hekiminiz tarafından önerilmeyen bir ilacı çocuğunuza kullanmamanızı söyleyebilirim. Kaldı ki, internet üzerinden, forumlar veya farklı paylaşımlar yoluyla ilaç, tedavi metotu önerileri yapılmasını çok tehlikeli buluyorum. takdir edersiniz ki, insanlar hangi hastalıkta hangi ilacın kullanılacağına karar vermek için, 25 yıl okuyorlar. 


berguzaracar

    Cevaplar ve araştırmalar için çok  teşekkürler. Sanırım yanlış ifade ettim. Asla hiç bir ilacı doktorumuza danışmadan kullanmam. Böyle bir şey mümkün değil.
    Sorunum şu ki,  böyle bir ilaç var ve 2010 dan beri kullanılıyor. Makale 2012 de yayımlanmış ama 2010 dan beri ilaç kullanılıyormuş. Sağlıkçı olmadığımdan araştırmalar kaç aşamalı yapılır bilemiyorum. Fakat gittiğim hiç bir doktorun bundan haberi yok. Hatta hemanjiyom tedavileriyle ünlenmiş bir doktora bahsettim hiç bir bilgisi yok.    
    Bu durum beni şaşırttı. Bence eğer hemanjiyom tedavisiyle uğraşıyorlarsa haberlerinin olmaması normal değil. Evet böyle bir ilaç var ama henüz araştırma aşamasında demeliydi. Yanılıyormuyum? Bu ilaç madem kullanılıyor bana bununla ilgili bir açıklama yapabilmeleri gerekiyordu.
    Bu gittiğim doktorlara güvenimi sarstı. Acaba doğru doktoru bulamadım mı diye düşündüm. Sonra geç kalmış olmaktan korktum. 
  Bu sitedeki arkadaşlara danışıp doktorlarının böyle bir tedavi uygulayıp uygulamadığını öğrenmek istedim.
Mesajı yazdıktan sonra da akşama kadar internet başındaydım.  Evet tam olarak sonucu belirsiz bir tedavi. Bu yüzden bugünkü bir diğer doktora olan randevumu iptal ettim. Beklemeye karar verdim. İlginize çok teşekkür ederim.
Bu arada fistikcik acaba kızınızın başındaki hemanjiyomla ilgili biraz daha bilgi verebilirmisiniz? Neler yapıldı kim takip ediyor. Benim kızımdaki küçük öyle kalmasını umuyorum. Kızım 2.5 aylık. Bir yazıda yüzeysel olan hemanjiyomlar ilk dört ayda büyümesinin %80 ini tamamlar diye okudum. Ama nette hep çok büyümüş hemanjiyom resimleri gördüm. Bu beni korkutuyor. Umarım çok büyümeden küçülmeye başlar.


pepeg

Hemanjiom benim kızımın kafasında da var. Kızım şu anda 22 aylık. ilk başlarda ufak bir şeydi, sonra şişti, büyüdü, rengi koyulaştı. Şimdi ise iyice küçülüp söndü. Hiç bir şey kullanmadık. Kendiliğinden geçecek demişti doktorumuz. Tek dikkat etmemiz gereken en önemli şey kanatmamak. Çünkü hemanjiom fışkırırcasına çok kanarmış. Doktorumuz bu kanama sizi çok korkutabilir, eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kesinlikle sakin olun, bir havluyu 4 kat yapıp hemen üzerine bastırın ve en yakın hastaneye gidin demişti. Çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadık. Ama hemanjiomun küçüldüğünü görene kadar kızımın saçlarına tarak sürmedim, hep yumuşak fırça kullandım saçını tararken. Şimdi ise rahatım çünkü çoook küçüldü neredeyse bitmek üzere. Siz de dikkatli olun ve bence hiç bir ilaç kullanmayın. :)


fistikcik

Merhabalar,
Kızımın başındaki hemanjiyom küçük ve saçlarının arasında kalıyor. Bu yüzden problemli olarak değerlendirmedi doktorumuz ve herhangi bir tedavi uygulanmadı. İlk aylarında başı büyüdükçe hemanjiyomun da bir miktar büyüdüğünü farkediyordum, şimdi ise gitgide küçüldüğünü, renginin solmaya başladığını gözlemliyorum. Benim de okuduklarım önce büyüdükleri, 1 yaşından sonra ise küçülmeye başladıkları yönünde.
Bebeğinizin çok görünen bir yerinde ise (estetik kaygıların dışında çarpma olasılığı kuvvetli bir yerinde ise), doktorlarınızla propranolol tedavisini görüşebilirsiniz. Türkiye'de uygulanan çeşitli yerler var. Ama küçükse, görünmeyen bir yerinde ise, bekleyin derin.berguzaracar

Saçlarının arasında bir yerde, büyük değil. Kafası büyüdükçe büyüyor. Tedavi şart değil. En iyisi zararsız olmasına şükredip zamana bırakmak.


pel1905

arkadaşlar hemnajiyomlu bebeişleriniz çoktan büyümüş gördüğüm kadarıyla tamamen kayboldumu öğrenmek istiyorum lütfen cevap yazarmısınız?selencem

Bizimki geçmedi ama kabarık kabuk değil leke gibi şu anda, 25 kuruş büyüklüğünde idi, halen öyle. Tedavi olmadık bu arada küçük olduğu için.pel1905

teşekkür ederim cevap için yani kabarıklığı gittimi bizimkisi şuan bayağı kabarmış durumda gerileme hiç olmadımı 3.5 yaşına kadar?berguzaracar

Bizimki neredeyse kayboldu.      18. aydan sonra rengi açılmaya başladı.  Şu an çok dikkatli bakmayınca görünmüyor. meraklanmayın geçiyor..


Cevaplamak için Üye ol