Bakıcı konusunda yüzü gülmemiş anneye öneriler

bellroad soruyor: 10

Oğlum 18aylık. 3.5 aylıktan beri bakıcıları oldu. 1. Bakıcımız 6ay kaldı, çok uzaktan geldiği için yorgun oluyordu, hijyen konusunda yeterli değildi, internet telefon kullanımı çok fazlaydı ve bazı yalanlarını yakaladım ayrıldı.

2. bakıcımız 4 ay kaldı, cok memnundum ama 3 ay içinde maasına %40 zam istedi yapmayınca ülkesine döndü.

3. bakıcımız 10gun kaldı cocuguma psikolojik siddet uyguladı (3 saat konusmadı, kendi kendine oynasın diye odada yalnız bırakmaya calıstı ve annen gitti seni bıraktı ben yanındayım gibi soylemleri oldu)

4. bakıcımız annemdi 1.5 ay baktı 2 ev arasına git gel yapamadı.

5. bakıcımız 30 yasında, daha önce calismamiz tecrubesiz bir kadın. Bosanmıs, cocugu babasında goremiyor, ailevi ve maddi problemleri var, sigara kullanıyor, erken kalkamıyor, surekli bahaneler uretip ya gec geliyor ya gelmiyor (3 ayda 5 gun gelmedi, sayısız gec kaldı), gun icinde enerjisi cok dusuyor, bayılır gibi oluyor surekli uyku hali, oglan uyuyunca uyumasına alıstım ama eve gidiyorum cocuk kapıya kosuyor anne diye, abla nerde diyorum baktım kanepede icim gecti uyumusum diyor. Velhasıl onu da göndermeye karar verdim.

Yeni biriyle gorustum 40 yasında, 19yıldır bakıcılık yapıyor, 6 ve 7 sene 2 ailede calısmıs, sonra 3-4 yıllık yerlerde. Duzgun, temiz, disiplinli, enerjisi yuksek bir bayan, yakında da oturuyor. ama artık o kadar bunaldım ki bakıcı konusunda yüzüm hic gulmedi, acaba diyorum uyuyan kiza alıstı cocuk hic duzeni bozmasam ve taviz vererek devam mi etsem, yoksa yeni bakıcı adayını mı denesem? bu arada son bakıcıyı 1-2 kez uyardıgım halde düzelme yok.

bir de ben nerde yanlıs yapıyorum sizce? ev isi beklemiyorum, yemek ütü beklemiyorum. tek istediğim cocugun isleri ve onunla oynaması baska bir beklentim olmadığını da soyluyorum ama hepsi sozlesmis gibi zaten baska is yapmadıkları gibi cocugu da ihmal ediyorlar. Oldukca kapasiteli bir cocugum var, ilgilenilmediği icin hırcınlasıyor.

Bu yeni bakıcı ile farklı bir tutum sergilemem adına önerilerinize acıgım.

Bu soruyu cevapla


49 Cevap


mustafamami

kreşe vermenizi tavsiye ediyorum naçizane... uyuyan kız çok tehlikeli bir süre sonra oğlunuzun yapabildikleri artacak, oraya buraya çıkacak, çekmeceleri açacak vs vs... gözünü ayırmaması lazım. 


guta

Eski sorunuzu da hatırlıyorum :) Bakıcılı hayat gerçekten çok zor. Ben de öyle her gün içimde bir sinir krizi yaşıyorum ama çoğu zaman içime atmak zorunda kalıyorum. Çünkü sizin de dediğiniz gibi hiçbiri birbirinden daha iyi olmuyor maalesef. Ama sizin bakıcıya da daha fazla dayanamazdım herhalde. Fazla oynamamalarına, kolaya kaçmalarına ben artık alıştım ama çovuk uyanıkken uyuması bence kabul edilemez bir şey. Hemen değiştirin bence. Küçücük çocuk başına bir şey de gelebilir.  Artık çok sıkılmışsınız belli ama bence hemen gönderin onu.


Benim genelde dikkat ettiğim konular enerjisi yüksek olması, kendisinin anne olması, daha önceden mutlaka çocuk bakmış olması. Anne olup eskiden çocuk bakmamışsa o da sorun oluyor, çünkü her gün gelip gitmek zor geliyor çalışmaya alışmamış insanlara. Mutlaka daha önceden çalıştığı yerdeki anne ile telefonla görüşmenizi öneririm. Çocuğunun onu sevip sevmediğini, hangi sebeple işten ayrıldığını, başına buyruk olup olmadığını sorun. Ve de en başından kuralları açık açık anlatın. Eski bakıcınızı şu sebepten işten ayırdığınızı, kendisinden beklentilerinizin ne olduğunu baştan anlatın. Kuralları baştan bilmek bir nebze işe yarıyor. Kimisi daha anlatırken ama siz de arada toleranslı olursunuz gibi saçma muhabbetlere giriyor, onları direk eleyin. Kamera takın mutlaka. 

Ve benim bakıcılardan çıkardığım sonuç şu: hiçbir zaman fazla iyi olmayın. Siz alttan aldıkça onlar daha çok suistimal ediyor. Her zaman kuralları hatırlatırken ciddi olun, resmi bir ilişki sürdürmeye devam edin. Belki de hepsini zaten yapıyorsunuz ama şans işte biraz da. 
Kolaylıklar diliyorum.


maviboncukk

Çocuk uyanıkken uyuyan bakıcı? Dehşete düştüm, ya camı açığ aşağı düşse yada başka bir şey yasansa allah korusun nasıl yalnız bırakr çocuğu..


maviboncukk

Ben şanşlıyım herhalde, dışardan yemek söyleyeyim desem yok önce artık yemekler itsin der. Birşey almak istesme gözü toktur. Kendisinin anne olması birinci koşul. Sigara içen adayı zaten görüşmeye çağırmam. Yaşlıysa ve kiloluysa enerjisi düşük olabilir. Kurallar baştan ebllidir. İş tanımı vardır. Baştan kartlar açık oynanır. Bayramlarda çalışacağını bile iş görüşmesinde söylerim, kabul etmezse güle güle..


maviboncukk

Hangi sıklıkla zam alacağı bile işk görüşmede ele alınır, böylece kafasına göre istediği miktarda zam isteyemez. Ben baştan konusuyorum, altı ay sonra şu kdar yapacağım diye..

Daha önce başkasının çocuguna bakmamış adayı da elerim. Ben baştan kriterlerimi yüksek tuttugum için sıkıntı yasamıyorum fazla herhalde,.bellroad

mavi boncuk sizn yorumları okuyup zaten bir biz soyle olamadık demisimdir. ben yapı gereği oldukca profesyonel ve katı olabiliyorum, ama bunu cocuguma bakan kisiye yapamıyorum, bana bilenir acısını cocuktan cıkarır diye patron olamiyorum, hep taviz veriyorum, uzulmesin kırılmasın alınmasın diye ugrasıyorum, kırdıysam ozrumu diliyorum hediyemi bile alıyorum ama iste ozaman da tepeme cıkıyorlar tabiri caizse.


maviboncukk

Bellroad, ben yabancılarla çaşışıyorum, türkler maalesef öyle. Belki de sorun ordan kaynaklanıyor.. Yabancılar daha profesyonel


maviboncukk

Beneğimin kırkı cıkmadan bırakığ gitmişti türk bir bayan, eşi kapıcıydı ve namaz kılıyordu. Yabancı olsun , iş disiplenli daha fazla, daha profesyoneller..bellroad

hah simdi oldu. 2 bakıcım (memnun oldugum ) yabancıydı ve yuvada calısmıs cok profesyoneldi. digerleri turk. dediğin gibi Turkler de sorun var.


sLnKA

Cevapları okuyamadam yazicam, cocuğa bakarken uyuyan uyuyakalan Bakici cok özür dilerim dünya iyisi olsa kabul edilemez. Ben mutfaktayken esim kizimla icerideyken uyuyakaldi bir kac sefer ve inanılmaz kavga ettik. Çünkü 1 saniyede hersey olabilir. Odasında yalnız oynasın mesela ama mutlaka bakicinin gözü üstünde olsun.

Yeni görüştüğünüz deneyimli bakıcıyı deneyin derim ben.Cevaplamak için Üye ol