Domuz gribi geçirdik ama...

Ozlem soruyor: 4

Kızım Yağmur ve ben domuz gribi geçirdik. Korktuğum gibi değil oldukça hafif oldu. Hatta kızım benden çok daha kolay atlattı. Tamiflu kullanmadık. Bildik ilaçlarla idare ettik. Buraya kadar herşey iyi ancak doktorumuz Yağmur için ateşlendiği ilk günden 3 hafta sonra yarım doz aşı olmasını önerdi. Yani hastalığı çocuklara yapılan ilk yarım doz aşıdan saydı. Ancak başka doktorlardanda artık buna gerek kalmadığını duydum. Ne yapacağımı bilemedim. Bana ne öneride bulunursunuz? 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


YesilAnne

Kuzenimin kızı da sizin bebeğinizin yaş aralığında. O da domuz gribi geçirdi. Tamiflu kullandılar. Oldukça ağır geçirdi. Onların doktorlarıda tam olarak iyileiştikten sonra aşı olmaları gerektiğini söylemişler. Demekki bir bildikleri var.
Keşke oğlum bu yaşlarda olsa hiç düşünmeden gider yaptırırdım bu lanet aşıyı. Ama daha çok küçük bir yaşında bile değil. Üstelik şimdiye kadar hiç soğuk algınlığı yada grip benzeri bir rahatsızlık geçirmedi. Buyüzden aşıdan çok korkuyoruz hala. Tabi hastalığı kapmasından daha çok. Çünkü risk gurubunda.Soru içinde soru olacak. Sevgili özlem afedersin ama; yakıınlarınızdan 1 yaş altı bebeklerine aşı yaptıran var mı:?


hande

Geçmiş olsun. evet ocak ayı öncesi hastalığın seyri yavaş geçiyor. Tabii grip virüsü bir kızamık virüsü gibi birkere olduktan sonra tekrar olmayacağız demek değil malesef. Önemli olan vücudun bu virüse hazırlıklı olması. Doktor arkadaşlardan aldığım bilgilere göre 10 yaş altı çocuklar bir virüsü en az 2 kere vücutlarına aldıktan sonra bağışıklık kazanırlarmış. sizin için 1.si geçti 2. aşı olacak. İstersen bizim aşı yapırmaya nasıl karar verdiğimize bir göz at.

http://www.kitubi.com/2009/11/20/A%c5%9f%c4%b1y%c4%b1OlmayaNas%c4%b1lKararVerdikHandeVersiyonu.aspx

Yeşil anne benim bir doktor arkadaşım 9 aylık kızına aşı yaptırdı.


Nil

Özlem merhaba,
HAstalık, alınan sürüntüden PCR'la pozitiflenmedikçe aşı yapılması gerekiyor.  Çünkü hastalık yaygın ama herkesinki de H1N1 değil. Aşının 2. dozunun istenme nedeninin bir sebebi bu.
İkincisi de tam korunma sağlanamaması riskini azaltmak için. 

Yeşil Anne merhaba,
1 yaşın altına da aşı yapılıyor (6 ayın üstüne demek daha doğru olacak sanırım). Pratikte yapılanı gördünüz mü diye soruyorsan, ona da evet.

Tabi ben acele acele kayıt yapacağım derken, isim seçmeyi de aceleye getirdim. Kimin kim olduğu anlaşılmıyor.
Ben Nil, 10 yaşındaki Eliz'le, 16 aylık Günce'nin annesi...


evren

Eşimin yeğeninin 7 aylık kızı var. 15 gün önce aşıyı yaptırdılar. Bir problem de olmadı.Cevaplamak için Üye ol