Kediler ve Zararları

mehtapaysal soruyor: 10

Hamileyken duyduğum ve okuduğum kedi tüyünün özellikle hamilelerde ölüme varabilecek tehlikeleri neden olduğuydu. Şimdi ise çocuğumu kedilere yaklaştırmak istemiyorum. Artık bende rahatsızlık boyutuna vardı. Bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


ayberke

Kedim yok ama bildiğim kadarı ile cevap yazayım.Birincisi aşıları (ilaçlarıda dahil)bakımları yapılan kedilerden hiç korkmanıza gerek yok.Onların tuylerini yutsanız bile bişey olmaz sorun kedi tüyünde parazit falan varsa o zaman tehlikeli.Hamilelikte korkulan ise toksoplazma denen hastalık o çok tehlikeli ama illa kedilerden hayvanlarda bulaşacak idye birşey yok.İyi pişmemiş çiğ etten bile bulaşabilir.(çiğ ete elinizi değidirmeniz ve agzına sürmenizle olabilir.)Zaten çok tehlikeli şeyler olsaydı yurtdışında olurdu .erdeyse herkesin evinde kedi köpek var.Ama nların bakımları aşıları herşeyi yapılıyor.Türkiyede ise bu yurtdışı kadar titizlikle yapılmıyor.Netice olarak kedi ve köpeklerden bu kadar korkmanıza gerek yok.Ama özen göstermeyinde diyemiyeceğim.Bu arada hayvan besleyeler daha güzel yazacaklardır.


barbunya

hamileyken risk oluşturan toksoplazma...hayvan tüyünden, çiğ etten bulaşıyor..ayberke'de soylemiş önemli olan temas edilen hayvanın aşılı olması...birde şöyle bi  durum var.bir dönem köpeğim vardı..sonrasında kedi,üstelik kedim sokak kedisiydi aşılarını filan yaptırdım hep..sürekli içli dışlıydık..bağışıklığım olduğunu sanıyordum ama hamileyken yapılan testte olmadığı anlaşıldı..bu yüzden içim rahat etmedi annemlere verdim kediyi..yani bu hastalık hayvanlarla hiç temas etmemiş insanlarda da görülebiliyor,hatta hayvanlarla temas olmamasına rağmen toksoplazmaya bağışıklığı olanlar bile var..oğlum kedi ve köpek olan evlere ortamlara giriyor açıkcası..bu durumu öyle çok dert etmeyin derim kendinize ..ama tabii dikkatli olmakta fayda var elbette..gidipte sokak kedilerini filan ellemesin tabii,buna bende müsade etmiyorum ama bu yuzden farkında olmadan hayvan korkusu olusmasın bence çocuğunuzda ..


tiara

yok öyle bir şey. ben çocukluğum boyunca kedi besledim, hamileyken de kedim vardı, halen de kedi besliyorum. sokak kedilerini alıp öpen bir çocuktum ben(tabi annemden gizli) toplumun %90'ı çocukluk çağında toksoplazmayla karşılaşırken ben erişkinlikte toksoplazma geçirdim, yani o işler belli olmuyor. çocuğunuza sokakta kediler dahil herhangi bir şeyi ellediğinde elini yıkaması alışkanlığını verin, gerisini düşünmeyin, bağışıklık sistemi mikropla karşılaşarak gelişecek bunu da unutmamak lazım.

sizin bu endişeniz fobik bir duruma dönüşmüş gibi, bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa(rahatsızlık boyutuna vardı dediğiniz için söylüyorum) kendiniz için yardım alabilirsiniz. bir de böyle davranmanız çocuğunuzun da hayvanlardan korkmasına neden olabilir.


umutarzu

Toksoplazma hayvan tüyünden değil dışkısından bulaşabilir. Ama iyi yıkanmamış yeşillikten ve iyi pişmemiş etten de bulaşabilir. Ben hamileliğimi evde iki kedi ile geçirdim, oğlum da kedi ile büyüyor. Hayvanların aşılı olması durumunda çok özür dileyerek söylüyorum hayvanın kakasını kaşıkla yemedikçe-hatta o durumda bile küçük bir ihtimal- toksoplazmanın size bulaşması ihtimali yok.

Hamilelik dışında ise, toksoplazmanın bir riski yok, geçirdiğinizi bile anlamazsınız ve bir kez geçirdiğinizde ömür boyu bağışıklık kazanmış olursunuz. Endişe etmenize gerek yok.


asyaperi

bende cocuklugumdan berı evımızde hep kedımız vardı dıger arkadaslarında dedıgı gıbı bu hastalık topraktan cıg et ve tavuktan hatta havadan bıle bulasabılır ustelık asıları yapılmıs bır kedınınde hıc bır zararı yoktur baslık benı uzdu acıkcası kedı ve zararları hamıleykende kedım vardı kucagımda uyurdu sımdıde kızımın en ıyı arkadası butun gun onun pesınden kosmaktan ona gel yapmaktn sallanan sandalyede onu ee eee dıye uyutmaktan buyuk keyıf alıyor ustelık uzmanlar bıle evde hayvan beslemenın cocukların psıkolojısınde cok buyuk faydası oldugunu soyluyor bence bu korkunuzu cocugunuzada gecırmeyın hayatı boyunca hayvalardn korkan bır cocuk olmasın dısarda havada yurudugumuz yolda cocuklarımızı goturdugumuz parklarda bunlardn cokda tehlıkelı mıkropların oldugunu unutmamak lazımsevcanvet

bebeğimle ilgileniyim  geliyorum, veteriner hekim olarak açıklama yapacağım


polen

6 senedir evde beslediğimiz kedimiz var.zamanla da fazlasıyla haşır neşir olunuyor,tüy de yutmuşluğumuz olmuştur.oğlum ve kızım onu çok seviyor,o da ikisine karşı ölçülü ve zara vermeyecek şekilde davranıyor.hatta korumacı tavırları da oluyor.dr arkadaşım şöyle demişti hayvanla büyüyen çocuklar daha az allerji riski taşıyormuş.
evimizin altında eczanemiz var.çevredeki terkedilmiş kedi,köpek hepsine bakıyoruz.eşim onlarla ilgilenmeyi çok seviyoruz.birçoğuna aile de bulduk gelen giden müşterilerden.toxoplazma için arkadaşların açıklamalarına katılıyorum.ben de hayvanlarla haşır neşir büyüdüm.kedim de oldu köpeğim de.eğer bulaşacaksa topraktan bile bulaşır toxo.
artıları eksilerinden daha fazla diye düşünüyorum ben hayvanların.oğlum çok mutlu oluyor hayvanlarla.bu hafta da yavru bir köpek bırakmışlar buraya,adını eşref koyduk.o kadar güzel oynuyorlar ki.yuva da bulduk ona birkaç güne gidecek.
bu arada benim de toxo negatif çıkmıştı bu kadar ilgiye rağmen.


psychomom

 annem hep hayvanlardan uzak tuttu,ben kızıma tam tersini yapıyorum,evde kedi yok ama sokakta yakaladık mı bırakmıyoruz.O kadar korkucak şey yok ellerini yıkadıktan sonra  bildiğim kadarıyla.veterıner annenın açıklamasını merak edıyorum.sevcanvet

geldim.. akşama şöyle uzun açıklamalı bi yazı hazırlayıp bugolağa koyacağım ama buraya kısaca yazayım;
toxaplazmanın geçiş yolları; çiğ et, yıkanmamış sebze ve meyveler, kedi dışkısı
kedinin dışkısında bulunması için kedinin o esnada aktif olarak toxaplazma enfeksiyonunu geçiriyor olması lazım
bir kedi hayatının yalnızca 2 ayında aktif olarak toxaplazma geçirip, dışkısıyla yumurtaları saçabilir
eğer kedinin rutin parazit tedavileri yapılıyorsa böyle bir risk yoktur
toxaplazma nın kedi tüyüyle bulaşması için, o tüyün kedinin dışkısıyla kontamine olması gereklidir, anal bölge dışındaki tüylerde böyle bir risk yoktur
yani kediden bulaşması için o kedinin 15 yıllık hayatındaki o aralığı bulmak, sonra o kedinin dışkısına dokunmak, sonrada ellerimizi yıkamadan yemek yememiz lazım.............
çiğ köfteden toxaplazma geçme olasılığı ise onlarca hatta yüzlerce kat daha fazladır.....
türkiyenin sokaklarında hep kediler olucak, eğer çocuğunuzu kedilerden korkutursanız, birgün üzerine gelen bir kediden oldukça korkup yola doğru kaçabilir ve bunun sonuçları çok daha kötü olabilir :((
benim tek kuralım var sokaktaki kedileri sev ve ellerini yıka...


sevcanvet

kedili günler ;))Cevaplamak için Üye ol