Biberon bıraktırma zamanı/ne zaman?

ColukluCocuklu soruyor: 4

Merhaba arkadaşlar,
bebeğim şuan 5 aylık ve 1. ayından beri mamayla ve biberonla besleniyor. ancak ben biberonun süt dişlere zarar verdiğini ve 6. aydan sonra bıraktırılmasının doğru olduğunu pek çok yerde okudum. Araştırmalarımda gördüm ki genelde herkes biberonu yaşından çok çok sonra bıraktırma çabasına girmiş. bense bebeğime yavaş yavaş alıştırma bardaklarıyla geçiş yaptırmak istiyorum sizce mümkün mü çok mu erken bu kadar erken bıraktırılmasıyla ilgili pek bi örneğe rastlamadım bu konuda fikri olan ya da bunu gerçekleştirmiş olan var mı?
sevgiler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


dennis

Merhaba; benim kızım da doğduğundan beri biberonla besleniyor ve 3. aydan beri biberonu kendi kendine bırakma eğiliminde. Ek gıdalara başladıktan sonra da zaten sadece uykuda içiyor biberonla sütünü ama ben henüz erken olduğunu düşünüyorum açıkçası bırakmak için. Süt dişleri için zararlı deniliyor ama daha süt dişlerinin bir tanesi bile çıkmadı bizimkinin. Ayrıca yalancı emzik ve parmak emme için de süt dişleri için zararlı diyenler de var, 3-4 yaşına kadar emmesine sorun yok, hiç bir şey olmaz diyenler de çoğunlukta. benim kızım da uykuya geçişlerde parmak emiyor. emme, bebekler için çok önemli bir ihtiyaç ve sonuna kadar desteklenmeli diye okudum ben hep internette. zaten anne göğsünü emeyen kızımı bir de biberondan mahrum etmek istemiyorum açıkçası. Keşke daha çok biberonla beslense de daha çok süt içmiş olsa. şimdi nerdeyse günde sadece üç öğünle karnını doyuruyor.
Uzattım, affedersiniz. Kısaca bence erken biberonu bırakmak için. Bir de şunu ekleyeyim: Ben de üç yaşına kadar gayet iyi beslenen bir bebekmişim ve o zamana kadar da biberon kullanıyormuşum. ne zaman ki biberonu bıraktırmışlar, benim iştahım da bir daha gelmemek üzere kaçmış. Çocukluğum ve genç kızlığım boyunca her girdiğim ortamın en cılızı bendim ve bu çok sinir bir şeydi. Dişlerim de bozulmamış üstelik.
Sağlıklı günler dileğiyle...


neda35

bende aynen katılıyorum dennise, onun emme isteği desteklenmeli çünkü bebekler için yaşamsal önemi var nerdeyse,bende anne sütü dahil biberonda almamışım ama hep emme isteğim içimde kalmış sanırım çünkü ben 7-8 yaşıma kadar ayak başparmağımı emmeşim komik ama ihtiyaç bu neyse kızım 4 aya kadar emebildi beni oda zorla çünkü sütüm yoktu o kadar zorladım ki kendimi sütüm gelsin diye olmadı neyse ayrı konular bunlar stres falan işin içine girince gelmiyo ne yapsanda.Bende biberonla beslemeye geçtim ama 5,5 aylıkken falan ek gıdaya başladım,ama hala biberonla milupa bebek sütüde veriyorum geceleri ayrıca ek gıdalardan artan boş öğünlerindede veriyorum.KısacaSI CANIM BIRAK EMSİN BİBERONU NE KADAR İSTERSE


ColukluCocuklu

teşekkür ederim arkadaşlar dennis ve neda35 aksi fikirde olan yok galiba..?


Damla

Biberon çürüğü denilen bir şey var, üst ön dişler sararıyor, kötü örneklerde çentilip düşüyor bile. Bunu önlemek için bebeğinize yatar pozisyonda vermeyin biberonu, özellikle yatağına asla bırakmayın, güvenliği için de siz yanında değilken emmesin biberonu. 


Bunun dışında alabileceğiniz önlemler biberondan sonra biraz su vermek. Süt dişleri çıktıktan sonra bir de fırça alırsınız, macunsuz fırçalarsınız yatırmadan önce. 

Bu tür önlemler dışında bence de bırakma kaygısına düşmek için çok erken. Cevaplamak için Üye ol