Laf anlamaz büyükler ve bebeğime yedirmeye çalıştıkları

felah soruyor: 10

bu nasıl soru demezsiniz umarım. fazlasıyla canımı sıkan bir mevzu oldu son günlerde. bayram ziyaretinde bebeğime kola tattıran eşimin dayısından ikazlarıma rağmen asitli içecek kavramını anlamayarak 'gıdasız kalmasın çocuk'cevabını duyunca tepeme üşüşen hey heyler daha gitmiş değil.

ve o gün yanlarında o kadar kızmış olmama rağmen kp dün kahvaltıda yumurta beyazından, bugünse bardağındaki çaydan tattırdı. bunun dışında kuzeninin elinde yediği topitop ve dondurmadan yalatmakta cabası. kuzenin ağzında çürük diş vs. çıldırıyorum resmen. eee ne var bunda bir şey olmaz iki lokmadan yudumdan deyip geçenlerdenler. ne kadar izah etmeye çalışsam da anlamıyorlar. bazen kibarca bazen kendime hakim olamayıp kızgınlıkla söylüyorum yapmamaları gerektiğini ama yok anlamıyorlar. zaten benim yanlarında bulunmadığım zamanlarda yapıyorlar bunu. fırsat bu fırsat diye düşünüyorlar sanırım. defalarca uyardım.

bebeğim şu anda sofradaki yemeklerden bizimle yer durumda. dikkat ettiğim hususlar var tabi. yeni tatlara açık bir bebek. sofrada biraz ondan biraz bundan yer. aynı şeyi yemekten sıkılır.

bu konudan fazlasıyla sıkıldım. gördüğüm anda bebeğimi kapıp kaçtığım çok oluyor. biraz inadına yapıyorlar sanki. ne yapmalıyım sizce. eşim çok takmıyor bu konuyu insanları kırmaya üzmeye gerek yok diyor. ben nasıl rest çekeyim bunaldım artık laf anlamamalarından.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


drusella

Bana çok çok tanıdık bir konu yazdıklarınızı okuyunca diken diken oldum lütfen taviz vermeyin. Babalar malesef sizin kadar bilinçli olamaz ve erkeklerde hijyen duygusu bizdekinden farklı. Çocuğunuzu lütfen o akrabalarla yalnız bırakmayın. Çocuğumu çok steril büyüttüğümü söylüyorlar ( hayvanların çiş yaptığı yere düşen emziği direk ağzına vermiyorum diye!!!) oysa çocuğun immün sisteminin gelişebilmesi için bu kadar küçük yaşta enfeksiyon olup antibiyotik kullanmaması gerekiyor. Elbette kimsenin kırılmasını istemeyiz ama çocuğunuzun sağlığı söz konusu herkes biraz kendi işine baksın canım ya. Kusura bakmayın çok sıkıntı yaşadığım bir konu benim de o yüzden etkilendim. 4 aylık bebeğime kendi yedikleri herşeyden kola ve çikolata gibi - tattırmak isteyen ve yemek yedirmediğim için -şimdiki anne babalar herşeyi kendi biliyorlar diyen tanıdıklarım var ( k ailem) . çocuğumun dişleri kaşınıyor dr verdiği jeli sürmeen önce gidip ellerimi sabunluyorum onlara da göstererek elimi sabunladım temiz temiz süreyim diyorum, döüp geliyorum çocuğun dişi kaşınıyordu bak benim parmak larımı kemiriyor diye saatlerdir yıkamadıklarını gördüğüm parmaklarını çocuğuma veriyorlar. artık haftaya da biftek iyecek kızımız değil mi sen de daha fazla aç bırakma bu çocuğu annesi gibi şeyler söylüyorlar . ne zarar verdiklerinin farkında değilller buna izin vermeyin.. 


drusella

çocuğuma ilk yıl rafine şeker ve tuz içeren hiçbirşey yedirmek istemiyorum ama onlara bunu anlatmak çok zor. çikolatanın tadını iki yıl öğrensin istemiyorum asitli içecek vermeyi planlamıyorum asla ama onların yanında nasıl olacak bu iş ve ben onları kırmadan saygısızlık olmadan bu işi nasıl sürdüreceğim bilemiyorum artık


felah

teşekkür ederim cevaplarınız için drusella ve mar.

drusella sen de benzer konulardan muzdaripsin demekki. benim ailemin de özellikle annemin tattırdıkları da olmuyor değil ama en azından kola içirip şeker yedirmeye kalkmıyor. ona istemediğimi söyleyince anlıyor ısrar etmiyor ya da tabağındaki kekten vermek isterse kızım vereyim mi diye soruyor. ama eşimin ailesi sanki çocuk onların bütün haklara sahipler gibi davranıyorlar kaç kez tartıştık bu yüzden. sizinkine benzer şekilde bebeğim 3 aylıkken sofrada kurban etinden o da tatsın deyip emziğini et suyuna batırmaya kalkan insanlardı.

mar insanlar anlamıyorlar. kendi bebeklerini büyüttükleri dönemdeki gibi sanıyorlar bir çok şeyi. örn inek sütüyle büyütmüşler bebeklerini belki o zaman bu kadar araştırılmış faydası zararı her neyse bu kadar açıklanmış değildi. ama şu zamanda o kadar kolay ki bilgiye ulaşmak doğruluğunu elbet araştırırsın o ayrı. ama ben okuyorum dr a soruyorum kafama takılanları araştırıyorum. beslenme alışkanlıklarını düzgün bir şekilde kazansın istiyorum. ve insanlardan beklediğim sadece rahat bırakmaları.


felah

drusella dediğin gibi kırmadan üzmeden nasıl olacak ben de bilmiyorum. biraz saygı bekliyorum sadece. bırakalım da bebeğini istediği gibi büyütsün demelerini beklemek çok uçuk bir istek olmaz zannediyorum.

neticede koruyabildiğimiz kadar korumak istiyoruz değil mi. bunun için her yol mübah mı bilmiyorum. sırf bu yüzden evlerine gitmek istemiyorum artık.


harik

Böyle bir durumda kalsaydım ben de agresif ve kırıcı olurdum ki bi daha yapmasınlar.
Konuyu saptırmayayım ama parmaklarını kemirten, bebeklerin elini ayağını sulu sulu öpen kişilere illet oluyorm. Tepki göstermekte  yerden göge kadar haklısınız.gulenozel

Ben 2 saniye bile yalnız bırakmıyorum, çünkü emir daha 3 aylıkken bir brunch sırasında tuvalet dönüşünde kendi babami emziği bala batirip Emir'in ağzına sokarken yakaladım!!! Esim de kehkeh gülüyordu buna!!!! Esime o gün ayarı çektim kendi ailem olur onun ailesi olur bizim cocuğumuz ağzına herseyi alma içgüdüsü ile eglenilecek cocuk degil. Benim kv takikti, emir ne zaman hiçkirsa limonlu su vermeye ben de istemiyorum. Bı gün onun kucağında başladı hiçkirmaya baktım çaktırmadan mutfağa gidiyor, arkasından gidip ne yapıyorsun anne dedim kaldı öyle alayım ben emiri dedim. Bu iki olay sonrası ben odadan çıkacaksan esime tembihliyorum ve eğer bebegin ağzına izinsiz birşey sokulursa acısının ondan çıkacağını da biliyor.


gulenozel

Of bak nasıl dolmuşum:) bı de biz sizi böyle büyüttük geyikleri var ya!! Bir gün gene bu cümleler havada uçuşurken pek de matah sonuc çıkmamış ortaya bı suru alerjim hastalığım var belki zamanında yedirmemeniz gereken seyleri yedirdiginizden olmuştur dedim. Bı sessizlik çoktu ortama:) ama bunu tatli dille söylüyorum lakin bazen cinnet geçirmeme az kalıyor.


mert_mert

ufakken çok takılırdım bende zamanla artık müdahale edemez duruma geliyorsunuz.bırakıyorsunuz zaten büyüynce her lokmaya her parmağa koşan bir bebek olmaktan çıkıyorlar kaşığı görünce benimki bir daha mutfağa girmiyor:)) zaten etrafımızda öle çoluk çoçukda yok pek fazla.ama çoçuğun canını yakarcasına sevenlerden hiç haz almam yanağını sıkarlar artık iz kalır göbeğini gıdıklarken göbeğe bastırırlar filan en nefret ettiğim şeyde dudaktan öpme merakı !!! ben bile öpmem benim ağzımda illa bakteri virüs bişey olur büyük insanız herşeyi yiyoz bilmeden belkiş çürüğümüz vardır belki iltihap belki apse yani olabilir..ama o dudak öpmede nedir ya ...biri bunlara dur demeli yahu..septik

Buna benzer durumları had safhada yaşadığım için biliyorum,inatlaşarak çözüm bulunamıyor.Israrla,sabırla anlatmanız,'dr böyle dedi,bunu sakın vermeyin dedi'gibi aktarmanız lazım.Yani en azından bizde durum böyleydi.Hatta bir gün dr a birlikte gidip,sizin yedirdiklerinizle ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenip,asla yedirilmemesi gerekenleri görürler belki.Erkek anneleri torunları kendi çocukları sanıp,karar verme mercii kendileri sanıyorlar:)Kızım 27 aylık inanın daha yakın zamanda bu sorunları aştım.Üstelik sadece yemek konusu değil,uyku saati vs. de de müdahil olmaya çalışıyorlardı.Eşinizde mutlaka kırmadan size destek çıkmalı,'yapmayın'demeli.Kızım 4-5 aylıkken çay verirlerdi,bi de söylemezlerdi.Ben badysindeki lekelerden anlardım:)Geçecek sabır:)


drusella

Felah çocuğum doğuncaya kadar çok iyi anlaştığım hala da çok değer verdiğim bu insanlar kesinlikle çocuğu istediğimiz gibi beslenmesine bile izin vermiyorlar. Eşime diyorum ki bu günler geçer öyle böyle biraz sürtüşerek atlatırız ek gıdaya geçişi, ya peki sonra ne olacak? bu çocuğun daha ilk yemeklerinde ilk ay gelişiminde herşeye olmayacak boyutta karışıyorlar, ilerde kreş okul bakıcı vs söz konusu olunca ne yapacaklar?. sizler gibi ben de çocuğumun sağlığı ve gelişimiyle ilgili sürekli araştırıp okuyorum, onlarsa bilgi sahibi olmadan fikir sahibiler. yine de diyorum ya iyi insanlar ve kesinlikle kırmadan müdahalelerine engel olmaya çalışıyorum ama ömür törpülüyor.                                                                                                                            Gülenözel canım yazık Emir i gözümün önüne getirdim ballı emziği bu ne diye gözlerini açarak cukcuk emerken. eşler malaesef bizim gibi yaklaşamıyorlar. anne olmanın bize verdiği birtakım hassasiyetlermi desem anlamıyorlar ilgileri de bilgileri de olmuyor mu desem. benim eşim kadar her konuda hassas bir insan bile artık önümüzdeki aya her yediğimizden istediğimiz kadar yediririz değil mi diyebiliyor.  annem kaşla göz arasında "yavrumun canı çekti vermiyorsun" derken reçel tattırdı! rafine şeker ve pektin içeren reçelden! neyseki kendi ailem ileri gidemiyor bilirler üzerime gelinirse çok kırıcı olabilrim dilimin ayarı yok. bir seferde kaldı. ama fazla ters konuşmamaya çalıştım şu ana kadar zıtlaşsam da kalplerini kırmadım o yüzden sınırımı henüz bilmiyorlar k ailemde. yakındır görecekler gibi geliyor.Cevaplamak için Üye ol