Laf anlamaz büyükler ve bebeğime yedirmeye çalıştıkları

felah soruyor: 10

bu nasıl soru demezsiniz umarım. fazlasıyla canımı sıkan bir mevzu oldu son günlerde. bayram ziyaretinde bebeğime kola tattıran eşimin dayısından ikazlarıma rağmen asitli içecek kavramını anlamayarak 'gıdasız kalmasın çocuk'cevabını duyunca tepeme üşüşen hey heyler daha gitmiş değil.

ve o gün yanlarında o kadar kızmış olmama rağmen kp dün kahvaltıda yumurta beyazından, bugünse bardağındaki çaydan tattırdı. bunun dışında kuzeninin elinde yediği topitop ve dondurmadan yalatmakta cabası. kuzenin ağzında çürük diş vs. çıldırıyorum resmen. eee ne var bunda bir şey olmaz iki lokmadan yudumdan deyip geçenlerdenler. ne kadar izah etmeye çalışsam da anlamıyorlar. bazen kibarca bazen kendime hakim olamayıp kızgınlıkla söylüyorum yapmamaları gerektiğini ama yok anlamıyorlar. zaten benim yanlarında bulunmadığım zamanlarda yapıyorlar bunu. fırsat bu fırsat diye düşünüyorlar sanırım. defalarca uyardım.

bebeğim şu anda sofradaki yemeklerden bizimle yer durumda. dikkat ettiğim hususlar var tabi. yeni tatlara açık bir bebek. sofrada biraz ondan biraz bundan yer. aynı şeyi yemekten sıkılır.

bu konudan fazlasıyla sıkıldım. gördüğüm anda bebeğimi kapıp kaçtığım çok oluyor. biraz inadına yapıyorlar sanki. ne yapmalıyım sizce. eşim çok takmıyor bu konuyu insanları kırmaya üzmeye gerek yok diyor. ben nasıl rest çekeyim bunaldım artık laf anlamamalarından.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


felah

herkesin illallah dediği bir konu sanırım. ben de de şimdiden böyle sonraki aşamalarda ne yapacağız diye düşünmeden edemiyorum. uyku düzeni, sevme öpme şekli vs., kendisi uyuyabiliyorken ayakta sallama merakı, oyuncak terchi( küçücük arabalar ve tekerleri çileden çıkarıyor onlar alıyor ben eve gidince kaldırıyorum ), oylama yöntemleri (kucakta gezdirme suretiyele antirelerin ışığklarını açmasını kapatmasını sağlamak kısacacası yol göstermek )  beni yoran diğer konular ama zihniyet meselesi.

eşimin de desteklediği durumlar oluyor ama bizim kadar hassas olmuyor haliyle. cevaplarınız için teşekkür ederim hepinize halimden anlayan anneler :)


drusella

inatlaşmak asla değil sonuçta karışanlar birinci dereceden aile ve yakınlar ama asla taviz vermemek lazım. anne sütüyle beslendiği halde doktor yeterli mama vermeyin dediği halde ve ben asla izin vermediğim halde kp sürekli ne zaman mama vereceksin diyor. vermeyeceğim dr öyle söyledi diyorum. gerek yok diyorum. bu çocuk aç doymuyor diyor. bana sormadan kv e dönüp gidip mama alayım mı diye soruyor. dr nerden biliyor diyor diyorum ki tartımı iyi çıktı. dr a bizimle gelmek istiyor. her aylık kontrolünde- arıyor karnesi nasıl mamaya başlıcak mıyız diyor. kontroller kabusa döndü.  şu an değiştirdiğim dr ek gıdaya başlatıp mamadan yoğurt yaptırmıştı. mama alerji yaptı. kp yapmaz mamadan değildir sıcaktandır diyor.  yani ben azıcık fırsat versem acaba göğsüm sarkar mı azaltsam mı emzirmeyi filan desem mamayı dayayacaklar çocuğuma.  ya da kendine güvensiz bir tip olsam dedikleri gibi sütüm yetmiyor diyeceğim üzüntüden sütüm kesilecek. şimdi sizin yazdıklarınızla daha iyi hissettim yalnız değilmişim.


felah

ben de anladım yalnız olmadığımı bunlar da geçer herhalde deyip rahatlamak istiyorum galiba :)


gulenozel

Of Drusella valla Allah sana sabır versin gercekten:) en enteran seyde su, benim ne kendi ailem ne de k ailem bebek dogana kadar bizi sallamazdi, ne yaptık ne yedik eve ne aldık umurlarında degildi ama bebekle coştular. Su anda durumumuz onlar öneriyor ben uygun bulmuyorsam red ediyorum onlar ısrarla önermeye devam ediyor bende red etmeye:) bu durumları gördükçe iyiki geç anne oldum diyorum çünkü yıllar beni sabırlı be sakın yaptı, 20li yaslarımda cok fevri ve asabiydim o zaman anne olsam cok kalpler kırılırdi sanırım.


nnunnis

Bende bazen sıkıntı yaşadım o konularda ama kesin net tavrımı koyunca biraz çekindiler birşeyler vermekten .Bu büyükler neden anlamaz ki çocuklarımızı dilediğimiz gibi büyütmek bizim hakkımız.Onlar çocuklarını büyütürken aynı aşamalardan geçmemişler mi çok merak ediyorum.Bizimkiler de ben çocuğa çubuk kraker veriyorum diye onlar baharatlı ,peynirli,susamlı bilmem neli veriyorlar off gerçekten düşününce daral geldi şimdi.gofret vermeler.Sakın izin vermeyin böyle abur cubur şeyler tattırmalarına tavrınızı koyun boşverin ne düşünürlerse düşünsünler o bizim bebeğimiz ve nasıl yetiştireceğimize biz karar veririz.pink09

bi çok insan bu konudan muzdarip sanırım en sinir olduğum anlardan birisidir ben hayır derken ısrarla yapmaları kp kv anlayışlı insanlardır ama bir babaannesi var eşimin dillere destan daha öncede böyle bi konu açıldığında yazmıştım bi gün sanki bana inadına yapar gibi 12 aylık çocuğa kahve içirdiğini gördüğümde çıldırmıştım daha önceleride oldu bazı şeyler güzellikle anlattım dr böyle dedi şöyle dedi diye o yüzden fazla bulaşamazlardı oğluma arada kaçamak yapmaya çalıştıklarıda oluyodu tabi ama o kahve olayından sonra öyle bi sinirlendim resmen azarladım sanki çok iyi bişey mi yapıyosun ne kadar zararlı biliyomusun diye artık ben hayır dersem hayırdır ve çok mecbur kalmadıkçada yalnız bırakmam genelde çocuğumu ki biz yan yana dairelerde oturuyoruz bide oğlumu alırlarsa hemen arkasından bende gidiyorum gidemiycek durumdaysamda bişey uydurup göndermiyorum ne yapalım bi müddet böyle


mert_mert

mar çok güzel yazmışşın ama şimdi onlara ne diyebilirsin çıkarıp kitap internet vs başka türlü şeyler sunsan hakaret tarzında olur bir nevi..yani insanın içinde yoksa yeni şeyler öğrenmek hayata katmak nafile.sitede bir bayana rastladım torununa bakıyormuş filan ..1 yaşında yeni yürüyen bir çoçuktu..çoçuk yerlerde sürünüyor yerdeki taşı alıp az tükürükleyip sonra yere atıyor yerdeki çöpün peşine koşuyor yani 1 yaş çoçuk sokakta ne yapar bilirsiniz az çok..kadın bana dönerek bak şimdi gelin görse söylenir ayy ne yapıyon anne pislendi ağzına aldı der valla sinir oluyorum filan dedi bana..sesimi etmedim yani ben o kadının gelini olsam valla bir daha bırakmazdım ama o an tebessüm edip zaten üstünden filan anlar dedim yani çoçuk pislenmişti :)) amann bi yıkarım giydirrim oldu bitti anlamaz dedi..kadının görünüşe baksanız asla demezsiniz çok modern ve konuşması çok düzgün..ben bile şaşırdım gelinide eczacıymış bu arada ..


opposition

bu bayram kv ile geçen diyalog;

benimkiler sofrada kv lerin içtiği kolaya anne bu acı dimi sadece büyükler içer diyorlar, kv şaşkın aaa istemiyorlar mı !

çay da vermiyorum diyorum kv den beni şok eden ikinci bomba; e kahve de mi vermiyorsun ????

ben; ne yapıcak anne çocuk kahveyi ??

kv; zekayı açıyormuş !!!!

:)))iflah_olmaz

ben kavga ederim.ha etmişsin de  anlamıyolarsa onlarla aynı ortamda yanlız bırakmam.bu kadar.


nnunnis

Dilhan :))) çok güldüm öyle zeki olacaklarsa aman kalsın deseydin.Cevaplamak için Üye ol