Laf anlamaz büyükler ve bebeğime yedirmeye çalıştıkları

felah soruyor: 10

bu nasıl soru demezsiniz umarım. fazlasıyla canımı sıkan bir mevzu oldu son günlerde. bayram ziyaretinde bebeğime kola tattıran eşimin dayısından ikazlarıma rağmen asitli içecek kavramını anlamayarak 'gıdasız kalmasın çocuk'cevabını duyunca tepeme üşüşen hey heyler daha gitmiş değil.

ve o gün yanlarında o kadar kızmış olmama rağmen kp dün kahvaltıda yumurta beyazından, bugünse bardağındaki çaydan tattırdı. bunun dışında kuzeninin elinde yediği topitop ve dondurmadan yalatmakta cabası. kuzenin ağzında çürük diş vs. çıldırıyorum resmen. eee ne var bunda bir şey olmaz iki lokmadan yudumdan deyip geçenlerdenler. ne kadar izah etmeye çalışsam da anlamıyorlar. bazen kibarca bazen kendime hakim olamayıp kızgınlıkla söylüyorum yapmamaları gerektiğini ama yok anlamıyorlar. zaten benim yanlarında bulunmadığım zamanlarda yapıyorlar bunu. fırsat bu fırsat diye düşünüyorlar sanırım. defalarca uyardım.

bebeğim şu anda sofradaki yemeklerden bizimle yer durumda. dikkat ettiğim hususlar var tabi. yeni tatlara açık bir bebek. sofrada biraz ondan biraz bundan yer. aynı şeyi yemekten sıkılır.

bu konudan fazlasıyla sıkıldım. gördüğüm anda bebeğimi kapıp kaçtığım çok oluyor. biraz inadına yapıyorlar sanki. ne yapmalıyım sizce. eşim çok takmıyor bu konuyu insanları kırmaya üzmeye gerek yok diyor. ben nasıl rest çekeyim bunaldım artık laf anlamamalarından.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


ozdeka

Yazılanların hepsini olmasa da çoğunu okumaya çalıştım, okurken hem üzüldüm hem güldüm hem re kendi yaşadıklarımı düşündüm, yani aslında güldüm acınacak hallerimize :) Anne olmak eskiden daha kolaymış herhalde, bu kadar ispatlanmış hastalık ve farkındalık yokken, yenilen içilen şeyler marketten değil tarladan bahçeden elde ediliyorken ve bir evde kv gelinler torunlar birarada yaşayıp zaman nasıl geçiveriyor anlamıyorken... Hala öyle zannediyorlar anne babalarımız, en düşüncelisi en okumuşu bile kendi büyüttükleri zamanları baz alıyorlar maalesef! Ayrıca Dr öyle dedi bu böyle olmalı gibi cümleler de ikna etmez onları, zaten doktorlar ne bilirki... Hepimiz az veya çok yaşıyoruz aynı şeyleri, sabırlı olup gözümüzü çocuğumuzdan ayırmamamız gerekli sanırım, en azından bir süre...


fattololo

Benim kv. Fanta verecekti, lolo 1 yasindayken. Hayir dedim. Cok fakirlik cekmisler 8 cocuk buyutmus. Ben valla cocuklara herseyi verirdim hepsi de aslan gibi saglikli dedi. Ya dedim allah askina kola bu kadar yaygin degildi ve sen de koyde yasiyordun seker alamazdik dersin, kolayi nerden buldun da verdin? Dedim sustu. Bir daha da karismadi.. Kendileri herseyi vermis ama o herseyde, kendi yaptiklari tereyagi peynir, meyveler sebzeler. Cocuk aburcuburu omru hayatinda senede 1-2 kere bayramlarda yiyor. Simdi de ben herseyi verirdim demiyorlar mi....


Damla

Eğer size daha yakın birisi varsa ailede onunla konuşmayı deneyebilirsiniz,siz yokken "bakın böyle yapıyorsunuz ama iyi etmiyorsunuz  bir şey olursa vebali size kalacak" diyecek biri. 


Sizin bu konudaki ciddiyetinizi göstermek için yaratıcı bir şeyler bulmanız lazım sanırım. Yalatılan dondurmayı, lolipopu ikisi de yaladı birbirine geçmesin diye el çabukluğu ile çöpe atmak (gelen tepkiler karşısında çok sakin durmanız lazım), gelen küçük tekerlekli arabayı hemen ya çok güzel ama biz bunu 3 sene saklamayalım bize tekerlekler ufak deyip ailedeki bir çocuğa vermek, benzer durumlar için örnek gazete haberleri bulup basıp götürmek (internetten çok kolay bulursunuz) gibi. Eşinizin desteği olmadan zor ama, önce eşinizle tekrar tekrar konuşmak, net bir tavır koymak iyi olabilir. Bunun bebekliğe has olmadığını anlatın. Mutlaka ailesi ile ters düştüğünü anlattığı konular vardır çocukluğu için, şimdi taviz verirsek o yaş gelince de onları dayatacaklar, bizim kararlarımızın uygulanmasının zorunlu olduğunu kabul etmeleri lazım derseniz belki sizin pencerenizden bakabilir.

Bir de yaptığınız uyarıların sayısını sınırlamaya çalışmanızı öneririm. Özellikle alışma döneminde gerçekten gerekli olmayan, esnetilebilir konularda uyarmamaya çalışın. Gereksiz uyarılar yapıyorsunuzdur diye bir şey varsaymıyorum, yanlış anlamayın. Sadece gerçekten önemli olanlarla, o kadar önemli olmayanlar karışmasın, uyarıların sayısı artmasın ki etkili olsun diye. 


jildando

çok sevimsiz bir durum gerçekten ve ne yazık ki anlatmak bazen imkansız gibi.
Benim başımda da tam sizinki gibi değil, ama benzer bir durum var ve bakın ne yaptım ben.

Eşimin annesini 2-3 haftada bir görüyoruz, burda bir tek benimkiler var torun olarak ona ve karşılıklı birbirlerini çok seviyorlar, bende severim kendisini ancak şöyle çok kötü bir huyu var, ister dışarıda, ister evde olsun sürekli çocuklara genelde bilinmedik markalarda çikolata ve küçük lokum vermek gibi bir huyu var, her zaman çocuklarla biraz oynadıktan sonra bakın bende ne var diye başlıyor ve her seferinde hem benden hem de eşimden, şu an vermeyin, yemek yiyecekler, ya da daha yeni yediler gibi bir tepki alıyor. Ama bu sahne her görüşmemizde tekrarlanıyor ve bazen bizim uyarımız için çok geç oluyor.

En son bayramda yine böyle birşeye yeltenince ben sakince, sizi zaten seviyorlar, rüşvet vermenize gerek yok, her seferinde bunu yaparsanız bir süre sonra beklentiye girerler ve yanınızda birşey olmadığı zaman kötü olursunuz dedim, tabi biraz abarttım ama sanırsam vermesini istemediğimi biraz anladı, henüz bir daha gitmedik bakalım ne olacak sonuçlar ama etkin bir yöntem diye düşünüyorum.

Verdiğiniz şey bebeğe zarar veriri zaten geçmişler, belki sizin ilişkinize zarar verir gibi bir yönteme gitseniz daha etken olur.


felah

bu konuda sıkıntı çeken epey anne varmış. hepinize teşekkür ederim cevaplar için. dilhan sizi diyaloğa epey güldüm. mar keşke dediğin gibi bilgilendirme yoluyla çözsek bu durumu ama zor. prensesim akrabalık var mı dersin :)
önerileriniz için tekrar teşekkür ederim sevgili anneler :) mücadeleyle geçireceğiz galiba bu dönemi. bebeğin kilosunun normal olduğunu kabul de etmiyorlar. her bebek tontiş olacak diye bir şey yok ya sağlıklı olsun yeter. 11 kg şu anda. çocuğa sağlıklı sağlıksız her gıdayı tattırarak kafalarındaki ideal kiloya ulaştıracaklar sanırım.
canı çeker muhabbetini ben de anlamış değilim.
soru başlığı biraz saygısızca geldi sonra kendim yeniden okuyunca ama annelik içgüdüsü ve heyheyleriyle yazılmıştır :)
iyi ki varsınız anneler. benzer durumlar yaşasakta yaşamasakta ortak bir dilimiz var çok şükür.
önerilerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.polen

bu durumlar her çocuğun etrafında akbaba gibi dönüyor,aynen bizde de var,bu bayram oğluma dil döke döke kola içirmeye çalışıyorlardı,benimki ısrarla reddediyordu,2 yaşında dedesinin evinde ilk kolayla tanıştığında asitli haliyle yoğun bir şekilde ağzına biraz vermiştim,dolayısıyla dili yanınca o günden beri asla içmek istemez,belki bu size sadistçe gelebilir ama,kola içerek minik bedenini zehirlemesindense bu daha uygun geldi bana,bu durum bütün asitli içecekler için geçerli.cips,jelibom,mayonez,ketçap gibi hazır gıdalara allerjisi var diyorum,biraz da konuyu trajik halde aktarıyorum,ileriki zamanlar için de etkili oluyor.biryerlerde verilen,alınan onaylamadığım yiyecekler de çaktırmadan çöpü boyluyor,tabi önleyemediklerim de oluyor ama ne kurtarırsam kar diyorum,elinden tutup bakkala birşeyler almaya götürürlerse sadece kakaolu süt al diyorum,başka birşey almayın sakın diye tembihliyorum.gittiğimiz yerlerde illaki birşey vermek isterse ve sahibi ,meyve vermesini,çok sevdiğini söylüyorum.yani kimseyi kırmadan halletmeye çalışıyorum ama gerçekten zor.


CokBilmis

Ben de çevremdeki herkese kızımın şeker hastası olduğunu söylüyorum. Ailede şeker hastaları var, kızımın da kan şekeri sınırda çıkıyor, yan risk altında, lütfen şekerli gıda teklif etmeyin diyorum.

Asitli içecekler konusundaysa internettenarama yapın. Adamların midelerini bulandıracak her şeyi deneyin. Mesela kolanın kırmızı renginin bir böcekten elde edildiğini yani içtikleri kolanın içinde böcek olduğunu anlatın. Kolayla tuvaletlerini temizleyin (valla pırı l pırıl oluyor). Kolayı tuvalete döküp, sifonu çekin; n kadar temizleyici bir ürün olduğunu görsünler :) Hatta araba camına yapışmış sinekleri de kola süper çıkartıyor. Israr eden olursa, arabasının camını da kolayla temizleyin :)


Puccanne

Cok bilmiş cok güldüm söyledim kv ye böcek var diye birsey olmaz ondan diyor ben hamileyken bile ictim diyor inanma oyle seylere diyor bende yararida yok ama dedim insanın canı istiyor yararı önemli değil diyen bir zihniyete sahip diyorum baskada birsey demiyorum:((mezguashe

Bizde henüz yiyecek tikistirma olmadı kv kp zaten kilo takintili. 2. ayın basında çok kilo aldı bu emmesin yeter diye emzirirken mememden aldıklarını bilirim. Ama bildigim birşey varsa kendi dogrularının yanlış olduğu söyleyince bozuluyor ve inatlasiyorlar. En son bebek evdeyken mutfağa böcek ilacı sıkmalarına tepki verdim diye evdei bizim yokluğumuzda olusan kelebekleri öldürsün diye odasına naftalin koymaya kalktılar. Kanserojen olduğunu söylediğimde de hepimiz kanser olurduk öyle olsa diye söylendiler. En son söylediğimin üstüne diyecek bişeyleri yoktu tabi. Ben Kimya doktoruyum :) biliyorum ki söylüyorum. Aslında çok iyiler ve gercekten çok iyi anlaşırız. Çok da yardımcı olurlar. Ama dediğim gibi doğru diye yaptıkları ve geri dönüp duzeltemeyecekleri hiçbirşeyin yanlışlığını kabul edemiyorlar. Kendi anne babalarımız da farklı degil ama bizi daha iyi tanıdıkları, sözlerimize, bize güvendikleri ya da bizden korktukları için çok da müdahale etmiyorlar. Bir de tepki verirken kararli ama sinirli olmadan vermek lazim yani dogali dogrusu bu dusuncesini ancak oyle vurgulayabilirsiniz. Kızarak tepki verince onlar da sinirlenip inatlaşabiliyorlar. Benim kendi annem kardesimin aynı hafta doğan bebeğine bakarken benden fikir alır çünkü bilir ki deli gibi arastirmisimdir. Kayın aile de eninde sonunda bizim doğrularımızın doğru olduğunu farkettikce daha az müdahale ederler diye tahmin ediyorum. Bizimkiler şimdiden bizim kız cocuğa çok iyi bakıyor diyorlar bile.


ipekkusgoz

http://www.gurmebebek.com/abur-cubur-yiyen-cocuğun-kafası-calışmıyor-33298

Bu makaleden bir çıktı alıp verin ellerine okusunlar:)))Cevaplamak için Üye ol