Laf anlamaz büyükler ve bebeğime yedirmeye çalıştıkları

felah soruyor: 10

bu nasıl soru demezsiniz umarım. fazlasıyla canımı sıkan bir mevzu oldu son günlerde. bayram ziyaretinde bebeğime kola tattıran eşimin dayısından ikazlarıma rağmen asitli içecek kavramını anlamayarak 'gıdasız kalmasın çocuk'cevabını duyunca tepeme üşüşen hey heyler daha gitmiş değil.

ve o gün yanlarında o kadar kızmış olmama rağmen kp dün kahvaltıda yumurta beyazından, bugünse bardağındaki çaydan tattırdı. bunun dışında kuzeninin elinde yediği topitop ve dondurmadan yalatmakta cabası. kuzenin ağzında çürük diş vs. çıldırıyorum resmen. eee ne var bunda bir şey olmaz iki lokmadan yudumdan deyip geçenlerdenler. ne kadar izah etmeye çalışsam da anlamıyorlar. bazen kibarca bazen kendime hakim olamayıp kızgınlıkla söylüyorum yapmamaları gerektiğini ama yok anlamıyorlar. zaten benim yanlarında bulunmadığım zamanlarda yapıyorlar bunu. fırsat bu fırsat diye düşünüyorlar sanırım. defalarca uyardım.

bebeğim şu anda sofradaki yemeklerden bizimle yer durumda. dikkat ettiğim hususlar var tabi. yeni tatlara açık bir bebek. sofrada biraz ondan biraz bundan yer. aynı şeyi yemekten sıkılır.

bu konudan fazlasıyla sıkıldım. gördüğüm anda bebeğimi kapıp kaçtığım çok oluyor. biraz inadına yapıyorlar sanki. ne yapmalıyım sizce. eşim çok takmıyor bu konuyu insanları kırmaya üzmeye gerek yok diyor. ben nasıl rest çekeyim bunaldım artık laf anlamamalarından.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


CokBilmis

prensesim: Tuvaleti temizlemeyi denedin mi? Bazen o yöntem daha etkileyici oluyor :) Bir de o böceğin resmini bulursan netten, öyle büyük boy. MKolayı içerken gözünün önüne gelir, eminim :)


felah

kolanın tadını beğenmemiş olması güzel polen. artık tembihten vs. anlayacağı dönemde olduğunuz için şanslısınız.
cokbilmis kolları sıvayıp kola ile temizlik işine girsem iyi olacak galiba:)biraz da tiksindirici cümleler eşliğinde yapmalıyım tabi bu işi:) biz eşimle tüketmediğimiz için asitli içecekler eve pek girmiyor zaten ziyaretlerde sorun oluyor çoğunlukla.
mezguashe kilo takıntılı olmaları onları bir çok hamleden uzak tutar sanırım. bizim k ailede aksine her şeyi yesin biraz tombul olsun fikriyle hareket ediyor. dediğin gibi fevri çıkışlarla değil de normal şekilde söylemeliyim biliyorum ama kendime hakim olamadığım yok artık pes dediğim durumlar çok oluyor. mama kelimesini öğrendiği için ortalıkta mama diyerek dolanan bebeğim hep aç onlara göre. öğün kavramını zaten anlatamadım sürekli bir şeyler yedirmeye çalışıyorlar. haliyle acıkmadığı için öğünlerinde az yiyince de iştahı yok çocuğun diyorlar. küçücük çocuğun öğünü mü olurmuş ondan sonra böyle zayıf kalırmış cümleleri karşımdaki zihniyeti biraz daha izah etmiş olur herhalde.bebeğim ne kilolu ne zayıf normal bana göre dr aksini belirtmediğine göre öyle olmalı diye düşünüyorum.
ipekkusgöz makale için teşekkürler. çıktısını  alayım hemen :)


Puccanne

Cok bilmiş ben biliyorum mutfak lavaboma ara ara dökerim güzel temizler:) ama bunu kv ye gösteremem tenezzül edipte kalkmaz zaten :(


mert_mert

çok bilmiş ben kızının şeker hastalığına yakalanma riski olduğunu bilmeden başka bir soruda bundan behsetmiştim ..bence karpuzu çok verme kızına çünkü diyet yapanlar ve şeker hastaları için yenmemesi gerekn bir meyve ...


CokBilmis

mert_mert:
Teşekkür ederim ilgin için. Kızımda hiçbir rahatsızlık yok, çok şükür. Ama bir araba laf anlatacağıma "şeker riski var" deyince, daha hassas yaklaşıldığını fark ettim.

Yalan söylüyorum, işin özü.mert_mert

çok bilmiş = ay bende gerçek sandım üzüldüm ..


yapii

sebebini anlayamiyorum ama buyuklerderde boyle anlamsiz bir inatlasma oluyo bu konuda.ben kızima uzun bir sure seker,tuz ve bunun gibi zararli hicbirsey vermedim bukadar ozen göstermeye taktir edilmeyi birak görmemisin cocugu olmus moduna soktular beni ama hic umursamiyorum òmemli olan kizimin sagligi


CokBilmis

gulmina: Annem bir köylü kızı olduğundan damak tadı beyaz un, beyaz pirinç ve şeker yerine kepekli olanlara yakındır. Doğal olarak beni de aynı şekilde besledi.

34 yaşımdayım. Karşıma beyaz ekmekle, kepekli ekmeği yanyana koy, kepekliyi kesinlikle tercih ederim. Kepekli ekmeğin kendine has bir tadı, kokusu, dokusu vardır. Beyaz ekmek çok nötrdür ve ben hiçbir lezzet alamıyorum ondan.

Aynı şekilde abur cubur da almazdı annem. Kendisi de yemezdi, doğal olarak evimizde de bulunmazdı. Cipsin lezzeti şahane demişsin ya? Iyggg! O yağlı yağlı şeylerin kokusuna bile dayanmıyorum, kokmuş çorap gibi geliyor bana. Ne ağzıma sürerim, ne evime sokarım ne de kızıma ikram ederim...

Yani diyeceğim o ki: Sen Mina'ya cips yedirmemeye devam ettikçe (sen de ona örnek olmazsan tabii) o da ileride cipsin tadını şahane bulmayacak, emin olabilirsin.ozlemilesefe

aynı şekilde siz ne yaşıyorsanız bende 12 aydır aynını yaşıyorum. kendi ailemde dahil olmak üzere herkese karşı savaşıyorum resmen. çocuk onlar içerken bakıyo diye her seferinde benim çıldıracağımı bile bile fanta vs çocuğa içiriyolar. yemeğine tuz koyuyolar. çocuk tuzluğu eline alıp yalamaya çalışırken ben elinden almak isteyince ağlatma çocuğu bırak oynasın tuzdan bişey olmaz diyip beni yeni bi krize sokuyolar. bilmiyorum ne yapıcam artık alıştım sanırım sürekli bi sinir halindeyim fakat olanlar bana normalmiş gibi geliyor. eşimde sen çok abartıyosun kalp kırıyosun sürekli bizde böyle büyümüşüz vs benim sinirimi katlamaktan başka bi işe yaramıyor


mohter_of_sons

sanırım bunları her anne-baba yaşıyor :))

ciddi ,kesin,net olmakta buldum çareyi ben. yemicek dedim yemicek uzatmayın!! dedim kestiler!!!

ama önce koca kişisini ikna etmek gerek nitekim en çok sorun onun ailesinden çıkıyor çünkü kendi ailenize daha kolay laf anlatırsınız.

 Cevaplamak için Üye ol