Laf anlamaz büyükler ve bebeğime yedirmeye çalıştıkları

felah soruyor: 6

bu nasıl soru demezsiniz umarım. fazlasıyla canımı sıkan bir mevzu oldu son günlerde. bayram ziyaretinde bebeğime kola tattıran eşimin dayısından ikazlarıma rağmen asitli içecek kavramını anlamayarak 'gıdasız kalmasın çocuk'cevabını duyunca tepeme üşüşen hey heyler daha gitmiş değil.

ve o gün yanlarında o kadar kızmış olmama rağmen kp dün kahvaltıda yumurta beyazından, bugünse bardağındaki çaydan tattırdı. bunun dışında kuzeninin elinde yediği topitop ve dondurmadan yalatmakta cabası. kuzenin ağzında çürük diş vs. çıldırıyorum resmen. eee ne var bunda bir şey olmaz iki lokmadan yudumdan deyip geçenlerdenler. ne kadar izah etmeye çalışsam da anlamıyorlar. bazen kibarca bazen kendime hakim olamayıp kızgınlıkla söylüyorum yapmamaları gerektiğini ama yok anlamıyorlar. zaten benim yanlarında bulunmadığım zamanlarda yapıyorlar bunu. fırsat bu fırsat diye düşünüyorlar sanırım. defalarca uyardım.

bebeğim şu anda sofradaki yemeklerden bizimle yer durumda. dikkat ettiğim hususlar var tabi. yeni tatlara açık bir bebek. sofrada biraz ondan biraz bundan yer. aynı şeyi yemekten sıkılır.

bu konudan fazlasıyla sıkıldım. gördüğüm anda bebeğimi kapıp kaçtığım çok oluyor. biraz inadına yapıyorlar sanki. ne yapmalıyım sizce. eşim çok takmıyor bu konuyu insanları kırmaya üzmeye gerek yok diyor. ben nasıl rest çekeyim bunaldım artık laf anlamamalarından.

Bu soruyu cevapla


56 Cevap


busraa

daha bugün başıma gelen olay;

kv nin evinde, ortalıktaki bayram şekeri kasesini kaldırdım,  çay içerken görümcem "bayram şekeri çayın yanında iyi gider aslında" dedi. ben de " aman boşver, şimdi çocuklar görür ister" dememe rağmen az sonra ben odadan çıkarken oğluma "şekerler nerde, hadi bana şeker getir oğlum" diyen üni mezunu, 2 çocuk anası, kültürlü görümcem...


gazozu su zannettiği için oğlum hiç ilgilenmedi gazozla şimdiye dek. bizim eve arada bir giren gazozun dışında asitli içecekler hiç girmez. dün babası, misafirlerin yanında benim tepki veremeyeceğimi düşünerek oğluma gazozu tattırdı, ben yine de engel oldum ama çocuk tadına baktı sonuçta. bugün de çocuk şişesini görüp tutturdu onu içecem diye :( ben de tuttum şişeyi lavabodan aşağı döktüm. Hele ki eşimin böyle davranması beni deli ediyor :(


mohter_of_sons

sabırlısınız vesselam... asla dayanamam yapıştırıveririm cevabı kim olursa olsun.

--ama çocuk bakıyor bak demek canı istedi...

--nolcak canım benimkine şu kadarlıkken şunu yedirdiler şunla bunla büydü!!

--şimdikiler çok bilmiş canım herşeyi biliyolar biz bişi bilmiyoruz nasıl büyüttüysek artık!!

--bende şu sayıda çocuk büyüttüm!! v.s gibi çokk cümle işittim.. ama cevabım kesin ve netti;

bu benim çocuğum ve ben bu çocuğun annesiyim!!! kararşarıda ben veriyorrum!!! dedim.

mesela yaz ortasında eskişehirde düğünümüz vardı ben istda oturuyorum kv. kastamonuda tlf konuşurken bana aman kızım gitme çocuk hava değişimi olur (ama bayramda kastamonuya kesin bekliyor buarada) hasta olur huy değiştirir uğraşırsın.

seni düşünüyorum maskei altından iktidar çabası bunlar.... sonuçta gitmedim ama kvye; ben daha karar vermedim gidip gitmiceme!! dedim.

karıştırtmayacaksın arkadaş!!! hiç bi konuda.


meltem23

Maalesef benim de kaynanam aynı şeyi yapıyordu. Kızım daha 3 aylıkken ağzına üzüm suyu mu damlatmadı, mandalina mı emzirmedi oohooo neler neler.. Neymiş çocuk sade anne sütüyle doyarmıymış? Niye su vermiyomuşum? Susuz kalacakmış çocuk. Neler çektim ben. Dinletemedim lafımı. Sen doktorlara bakma, doktorlara kalsa aç kalır bu çocuk diyordu iyice deli oluyordum. Sanki kendi oxford'u bitirmiş de biliyor gibi !! En sonunda bana kızdı düşman oldu belki ama dediğimi yaptım. Sen bilirsin gelişmesin ozaman çocuk diyordu bana. Zaten 4 aylıkken de sütùm kesilmişti stresten. Şimdi yine hamileyim.ve korkuyorum gene aynı müdahalede bulunacak kesinn !! Bizim sorunumuz cahil insanlardan kaynaklanıyor. Cahile laf anlatmak ne yazıkki imkansız. Cazgır olmak gerekiyor. Bebeklerimizin sağlìği icin. Kim ne derse desin.


nilinmasali

Hiç stres yapıp şimdiden hayatı zehir etmeyin,çocuk sizin çocuğunuz canı yansa sizden çok kimse acı çekemez,biz sizi böyle mi büyüttük diyen insanlar 30 yıl önce giydikleri giysilere girebiliyorlar mı?Önce onlar 30 yıl önceki yaşantılarını yeniden yaşamayı denesinler sonra sizden aynını beklesinler


meltem23

Kesinlikle haklısınız. Çocuk bizim. Ucunda kötü olmak varsa da varsın olsun. Anne olan biziz. Bunun farkina varamiyorlar. Bi yerde durmalari geri cekilmeleri gerek. Sabir ve ısrarla başaricaz ;)


ozlemilesefe

kısmetse 2.ye hamileyim. bilenmiş bi şekilde  çıkarım artık karşılarına :D 
Cevaplamak için Üye ol