2 yaşında elektra sendromu normalmi?

fgur soruyor: 6

2 yaşını henüz doldurmuş kızım babasına karşı aşırı düşkün olmaya başladı, öyle ki beni yanlarına bile istemiyor, Bu durum bu yaş için normalmidir? Değilse çocuk niçin böyle davranıyor olabilir, ne yapmalıyım? Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


CokBilmis

tiara size en doğru yanıtı verebilri sanırım. Ben sadece arkadaşlarımdan örnek vermek istiyorum: Bir arkadaşımın kızı da kendisine anneanne ve dede baktığı için dedesine aşırı düşkünlük sergiliyor. Annesini dedenin yanna bile oturtmuyor. 2 yaş civarında başlamış onda da. Normal mi bilmiyorum ama en azından yalnız olmadığınızı söyleyebilirim.


sema_melis

valla bizimki şimdiden istemiyor babasının dizine yattığımda ağlayarak saçımı çekip kaldırıyor babayı öpsem dudaklaını büzüyor zaten anne demiyor hiç varsa yoksa ba ba ba ba evde dolanıp duruyor.bikeresinde sarıldım diye vurmuştu bana.daha çok küçük aslında ama şimdiden böyleyse 2 yaşına gelince neolur bilemem.


CokBilmis

Merakımdan soruyorum: Emziriyor musunuz?

Yukarıda anlattığım arkadaşım kızını çok kısa süre emzirmişti. O nedenle mi acaba erken bağımsızlaştı diye düşünüyorum. Çünkü benim kız beni istemese bile bir süre sonra sırf meme nedeniyle peşime düşmek zorunda kalıyor.


sema_melis

benim kızım benden sıkılıyor ben bunun kanısındayım.çünkü sabahtan saat 7 ye kadar sadece benimle.akşam baba gelince mutlu oluyor.kızım beni hiç özlemedi çünkü hep yanındayım sadece o uyurken gidip gelirim.annemler 1 haftalığına kalmaya gelirler ozamanlar annem ilgilenir ben ev işleriyle uğraşırım ve mutfağa gelip bana sarıldığını bilirim.tabi bu bize özel bi durumda olabilir siz ikinizde çalışıp sadece babaya ilgi varsa ozaman düşünmek gerek.


tiara

her çocuğun psikolojik gelişimi özgündür, ben bir anormallik görmüyorum anlattıklarınızda. ödipal evre genelde 2,5 -3 yaş gibi başlar ama 2 yaşında başlaması da anormal bir durum değil. 

ebeveynleriyle aynı odada yatan bebekler ödipal evreye sanki birazcık daha erken giriyor, bu bir data değil sadece benim gözlemim ve kural olarak kabul edilemez elbette..


CokBilmis

Benim dana 23. ayından beri 6 aydır bizimle yatıyor. Şu ödipal döneme girse de ben de bir rahat nefes alsam :))Cevaplamak için Üye ol